Žmogus – būtybė, linkusi veržtis į šviesesnį, geresnį gyvenimą. Vieniems šis polinkis pasireiškia stipriau, kiti dažniau pasiduoda deterministiniam mąstymui, įvykių tėkmei. Neretai tam, kad ryžtingiau žengtume pirmyn, mums prireikia įkvėpėjo, autoriteto ar lyderio – pavyzdžio, kuriuo norėtume sekti. Tokių pavyzdžių galima atrasti ir šalies bendruomenėse. Juk būtent čia susiburia pilietiškos asmenybės, savo darbą įkainojančios ne pinigais, o kitų žmonių šypsenomis, negailinčios laiko, jėgų savo krašto labui. Tokių žmonių sutikome ir Plungės rajone įsikūrusiuose Grumbliuose: čia susibūrusi bendruomenė „Varnakalnis“ rūpinasi, kad vietiniams savo krašte gyventi būtų mieliau. Apie organizacijos veiklą, misiją ir lūkesčius kalbėjomės su bendruomenės atstove Alina Bružiene.
Bendruomeninei veiklai įkvėpė pokyčiai
Grumblių seniūnaitijos bendruomenė „Varnakalnis“ gyvuoja dešimtį metų. Pasak A. Bružienės, kaime daug gerų pokyčių įvyko Grumbliuose pradėjus dirbti naujam jaunam seniūnui Aurimui Vasiliauskui. Jis ir tapo vienu iš bendruomenės kūrimo iniciatorių. „Seniūnas A. Vasiliauskas stengėsi, kad kiekvienam kaimo žmogui būtų gera gyventi savame krašte, ir užkrėtė savo užsidegimu kitus. Tarsi pabudome iš letargo miego ir pradėjome įgyvendinti seniai gvildentas idėjas, vykdyti naujas veiklas“, – pasakoja pašnekovė.
Norėdamas aktyvinti kaimo kultūrinį gyvenimą, sudaryti daugiau galimybių gyventojams burtis, A. Vasiliauskas pasistengė, kad Grumbliuose atsirastų kultūrinių ir sportinių renginių organizatorė. Žlibinų kultūros centras įsteigė čia savo skyrių. Eiti šias pareigas konkurso būdu buvo paskirta šios seniūnijos gyventoja A. Bružienė.
Grumblių žmonės draugiški, vieningi, čia veikiančios institucijos glaudžiai bendradarbiauja tarpusavyje. Seniūnijos darbuotojai, kultūros specialistė A. Bružienė, mokyklos atstovė – mokytoja Daina Zabitytė ir kaimo bibliotekininkė Siga Jackevičienė vieną dieną susėdę nutarė, jog reikia suburti bendruomenę, kad būtų galima dalyvauti įvairiuose europiniuose projektuose. Tikėtasi, kad projektai kaimui suteiks apčiuopiamos naudos, norėta sutvarkyti infrastruktūrą, įgyvendinti senas kaimo gyventojų svajones.
Taip 2009-ųjų birželį savo veiklą pradėjo Grumblių seniūnaitijos bendruomenė „Varnakalnis“. Jos pirmininke išrinkta jauna, aktyvi kaimo gyventoja Jolanta Jurčienė. Per dešimt metų bendruomenės narių skaičius išaugo nuo 20 iki 250.
Organizacija išsikėlė tikslą suburti kaimo žmones bendrai veiklai, skatinti patriotiškumą, mažinti socialinę atskirtį, gyventi visiems draugiškai, kūrybingai ir kultūringai, aktyvinti ir propaguoti sveiką gyvenseną įvairiausių renginių metu.
Pritraukė daugiatūkstantinę paramą
2011-aisiais bendruomenė ėmėsi vieno didžiausių savo darbų. Pateikę projekto „Grumblių pradinės mokyklos ir jos priklausinių remontas“ paraišką pagal programą „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ („LEADER“ metodu), gavo 200 tūkst. litų paramą. Įgyvendinant dvejų metų trukmės projektą buvo iš išorės apšiltintos mokyklos pastato sienos, apšiltintas stogas, atlikta išorės apdaila, pakeista lietaus sistema, atlikti visi nuogrindos darbai.
„Įgyvendinus šį projektą bendruomenės žmonės džiaugiasi gražesniu, jaukesniu, šiltesniu mokyklos pastatu, jame organizuojama daugiau renginių. Šiame pastate vyksta visas kaimo gyvenimas, nes čia yra įsikūrusios pačios svarbiausios kaimo įstaigos: pradinė mokykla, biblioteka, medicinos punktas, kultūros centro filialas, kurio patalpose vyksta ir bendruomenės susirinkimai, susibūrimai. Į šiltesnį ir gražesnį pastatą žmonės renkasi su didesniu entuziazmu. Taip lengviau skatinti vietos gyventojų bendruomeniškumą“, – projekto rezultatus atskleidžia A. Bružienė.
2012-aisiais bendruomenė „Varnakalnis“ įgyvendino projektą „Grumblių kaimo mokyklos sporto aikštelėje lauko scenos ir medinių suoliukų įrengimas bei objektų pritaikymas bendruomenės renginiams“, kurio vertė 25 tūkst. litų. Nuo tada ji turi kur organizuoti šventes, vesti renginius, gali pasikviesti atlikėjų, nes įrengus sceną jiems netrukdo prastas oras. O atsisėdę ant įrengtų lauko suoliukų patogiau jaučiasi į renginį ar į šventę susirinkę bendruomenės nariai bei svečiai.
Bendruomenės veikla šiais darbais nesibaigė – 2013–2014 m. įgyvendinant projektą „Naujai atverkime duris“, kurio bendra vertė 27,7 tūkst. litų, buvo sutvarkytas, pritaikytas poilsiui Grumblių gyvenvietėje visuomenės poreikiams skirtas žemės sklypas ir vandens telkinio pakrantė.
Kultūrinis ir socialinis gyvenimas
Dar prieš įkuriant bendruomenę, Grumblių gyventojai, ypač moterys, jautė poreikį burtis – pabendrauti, pabūti kartu, pasidalyti džiaugsmais ar rūpesčiais, drauge užsiimti įdomia veikla. Jau vienuolika metų gyvuoja moterų klubas „Vaivorykštė“, kuriam priklauso ir A. Bružienė. Moterų susirinkimai vyksta kiekvieną trečiadienį. Klubo narės dalyvauja įvairiuose projektuose, užsiima rankdarbiais, eksponuoja savo darbus parodose. Vasarą, veikloms persikėlus į gamtą, moterys į klubo užsiėmimus įtraukia ir savo vyrus, vaikus. Jos taip pat aktyviai dalyvauja kaimo bendruomenės gyvenime.
„Varnakalnio“ aktyvistai organizuoja arba prisideda organizuojant nemažai renginių. Tradiciniais jau tapo Kalėdų eglutės įžiebimo šventė, Užgavėnės, Velykėlių šventė, netradicinio ledo rutulio varžybos seniūno taurei laimėti, žiemos ir vasaros sporto šventės, Joninės, Žolinės ir t. t.
Nors Grumbliuose rastume nedaug tuščių sodybų, vis dėlto emigracija čia stipriai jaučiama. Tai daro įtaką ir bendruomenės veiklai, renginių pobūdžiui. „Mūsų kaimas sensta, jaunimas ir vidutinio amžiaus vyrai lenkia nugaras už jūrų marių, – sako A. Bružienė. – Tai itin jaučiama įvairių renginių metu. Pavyzdžiui, sporto varžybose daugiausia dalyvauja vaikai. Todėl teko persiorientuoti ir planuojant renginius: nebeorganizuojame vasaros švenčių iki paryčių, mūsų senoliams ir į renginius besirenkantiems vaikams labiau patinka ramesnė atmosfera. Jie noriai renkasi į kapelų, ansamblių, įžymių popmuzikos atlikėjų koncertus, spektaklius.“
Grumblių seniūnaitijos bendruomenės „Varnakalnis“ veiklą būtų sunku įsivaizduoti be partnerių. Organizacija bendradarbiauja su Plungės vaikų globos namais – jų auklėtiniai yra bendruomenės vaikiškų renginių svečiai ir dalyviai. Kultūrinėje veikloje glaudžiai bendradarbiauja su visais Plungės rajono savivaldybės kaimiškųjų kultūros centrų kolektyvais: vieni pas kitus vyksta į renginius, pristato savo programas, koncertus, spektaklius.
Bendruomenė dalyvauja Plungės miesto šventėse ir kaip eisenos, įvairiausių veiklų dalyviai, ir kaip kultūrinės programos atlikėjai. Glaudžiai bendradarbiaujama ir su Plungės visuomenės sveikatos biuro specialistėmis, įsitraukiama į įvairius sveikatinimo projektus – dalyvaujama užsiėmimuose ir paskaitose sveikatos temomis. „Galiu drąsiai teigti, kad mes – sveikatingumą ir sveiką gyvenimo būdą propaguojanti bendruomenė“, – sako A. Bružienė.
Pasak A. Bružienės, bendruomenę itin džiugina Plungės rajono savivaldybės palaikymas: ši remia savo rajono bendruomenes skirdama lėšų jų patalpų išlaikymui, įvairiausiems organizuojamiems renginiams.
Grumbliškių bendruomenė ne tik imasi kaimui reikšmingų darbų, bet ir noriai išbando jėgas įvairiuose konkursuose. Kasmet dalyvauja projekto „Eismo saugumas bendruomenėse“ konkurse „Saugi bendruomenė“, taip pat Plungės rajono sporto rekreacijos centro organizuojamose sporto varžybose ir dažnai užima prizines vietas.
Laukia jaunimo iniciatyvos
Grumblių bendruomenę pagal narių skaičių galėtume laikyti gausia (palyginti su kitomis kaimų bendruomenėmis). Vis dėlto kalbinta jos atstovė pastebi, kad kasmet žmones vis sunkiau suburti vykdyti įvairių veiklų. „Visi vis labiau linksta prie savo ūkių, vis trūksta laiko, o galbūt pradėjo stigti ir noro dirbti kaimo labui. Kiek galima žmogui neatlygintinai stengtis, dirbti, aukoti savo laisvalaikį?.. Dažnai ir šeimos biudžetą reikia panaudoti bendruomeninei veiklai. Senbuviai nori, kad dabar iniciatyvą perimtų jaunimas ir jie galėtų džiaugtis jų nuveikiamais darbais“, – sako A. Bružienė.
Tiesa, nuo 2013-ųjų, kai bendruomenės pirmininkė J. Jurčienė išvyko gyventi į Vokietiją, niekas dar neišdrįso prisiimti itin atsakingų bendruomenės vadovo pareigų. „Kaskart per susirinkimus siūlome žmonėms perimti bendruomenės pirmininko pareigas, bet niekas nenori dirbti už dyką. Todėl bendruomenės valdymo vairą perėmėme mes su seniūnu A. Vasiliausku. Tikime, kad kada nors iš už jūrų marių grįš koks jaunas grumbliškis, trykštantis energija, pilnas idėjų, ir taps bendruomenės vedliu. Viliuosi, kad kada nors taip ir bus. Ateis laikas, kai džiaugsimės savo nuveiktais darbais, didžiuosimės naujų aktyvistų veiklumu ir visada visur juos palaikysime“, – lūkesčiais dalijasi pašnekovė.
Inga Nanartonytė
Nuotraukos iš bendruomenės archyvo