Pradinis / KARJERA / Įmonėms įprasti dalykai, kurie stebina jaunimą

Įmonėms įprasti dalykai, kurie stebina jaunimą

Kol patys nepradėjo dirbti, jauni žmonės apie Lietuvos verslą žino nedaug. Dažniausiai apie įmonių kasdienybę vaikai išgirsta iš tėvų ir pažįstamų pasakojimų apie jų darbą, taip pat yra šiek tiek girdėję apie žinomus šalies verslininkus. Todėl, bendrovėse verdantį gyvenimą pamatę savo akimis, jie neretai nustemba.

Apie jaunus žmones labiausiai stebinančius dalykus Lietuvos įmonėse pasakoja Živilė Drėgvaitė, vadovaujanti iniciatyvai „Kam to reikia?!“, kurios tikslas – organizacijų ir mokyklų bendradarbiavimas: „Lietuvos moksleiviai neretai tampa ekonomistų, teisininkų, IT specialistų ar kitų profesionalų „šešėliais“: kartu su darbuotojais ateina į darbą, dalyvauja susitikimuose, padeda atlikti užduotis.“

Pasak jos, dauguma susitikimų skirti tam, kad jauni žmonės susipažintų su konkrečiomis profesijomis. „Tačiau kai kurie jų turi ir kitokį poveikį – mokiniai sugriauna savo profesinius mitus, kurių iki tol turėjo apie darbą. Šie moksleivius stebinantys dalykai gali būti įdomūs ir suaugusiesiems, kurie norėtų į savo darbą iš naujo pažvelgti vaikų akimis“, – pasakoja Ž. Drėgvaitė.

Studijos ne visada lemia ateities profesiją. Mokyklos baigimas jauniems žmonėms atveria galimybių keliauti, dirbti, studijuoti ar kt. Ir nors baigdami mokyklą moksleiviai dažniausiai mano, kad nuo jų studijų priklausys visas gyvenimas, pabendravę su specialistais supranta, jog tai nebūtinai tiesa. Svarbiausia, kad pasirinktos studijos jaunam žmogui patiktų, tačiau jos nebūtinai įpareigos dirbti vieną darbą.

Darbuotojai mokiniams pabrėžia, kad gyvename ir dirbame labai greitai besikeičiančioje aplinkoje, kurioje asmeninės savybės, tokios kaip loginis mąstymas, iniciatyvumas, atsakingumas ar greita reakcija, ir tinkamas jų pritaikymas reikiamu metu yra daug svarbesni nei studijų kryptis, pasirinkta prieš keletą metų. Todėl vaikams labai įdomu pamatyti, kad įgytą išsilavinimą ar specialybę gali pritaikyti keliose srityse.

Sėkmės lydimas darbuotojas aktyviai leidžia laisvalaikį. Mokiniai įprastai linkę manyti, kad norėdamas padaryti gerą karjerą žmogus neturės asmeninio gyvenimo ir visą laiką praleis darbe. Nors sėkmės lydimi profesionalai darbui skiria labai daug laiko ir pastangų, jie taip pat žino, kad norint gerai dirbti reikia ir gerai nuo darbo pailsėti. Todėl mokiniams darbuotojai bando parodyti, jog domisi menu, aktyviai sportuoja, keliauja ir bando kitais būdais paįvairinti savo kasdienybę, kad vėliau galėtų sėsti prie darbų visiškai pailsėję. Atkreipkite dėmesį – garsūs šalies verslo pasaulio atstovai bėgioja maratonuose, dainuoja choruose, taip pat domisi maisto kultūra, literatūra, lankosi teatre ar užsiima kitomis veiklomis, kurios plečia jų akiratį.

Verslas rūpinasi savo darbuotojais. Gal tai ne visada lengva pastebėti, bet sėkmingas verslas daug dėmesio skiria savo darbuotojams. Mokiniams įdomu sužinoti, kad vadovai ne tik rūpinasi savo komandos narių gerove, bet ir skiria dėmesio jų šeimos nariams: kviečia dalyvauti įvairiose šventėse, skatina duoti kraujo, savanoriauti ar dalyvauti kituose socialinės atsakomybės projektuose. Tokios iniciatyvos ne tik didina darbuotojų motyvaciją, kuria draugišką aplinką, bet ir prisideda prie visuomenės gerovės kūrimo.

Kolegos – ne draugai, bet sutaria puikiai. Vaikai mokyklose su bendraamžiais praleidžia daug laiko ir natūraliai tampa draugais. Profesiniame gyvenime viskas šiek tiek kitaip: komandos nariai gali kartu leisti laiką, dalytis įspūdžiais ir išgyvenimais, bet išlaiko tam tikrą ribą, kurią peržengti gali tik labai mažai žmonių. Tai – profesionalumas, kurio reikalauja darbo aplinka, jei norima tinkamai bendradarbiauti. Jauni žmonės tai supranta pamažu. Kad ir kaip gerai sutaria kolegos, pirmiausia jie – bendradarbiai, o ne draugai.

Per 2014 m. tokiais „šešėliais“ tapo beveik 130 moksleivių. Jie lankėsi įvairiose šalies įmonėse ir stebėjo, kaip dirba jų darbuotojai. Be to, per pastaruosius mėnesius keturi mokiniai – konkurso laimėtojai – gavo progą pabūti garsių šalies įmonių „šešėliais“: praleido po dieną drabužių mainų įmonės „Vinted“ biure, kartu su „Swedbank“ ekonomistų komanda, telekomunikacijų bendrovės „Omnitel“ darbuotojais ir mokslinių technologijų įmonėje „Brolis Semiconductors“. Vaikai išgirdo verslo atstovų sėkmės pasakojimus, taip pat istorijas apie jų studijas, karjeros pradžią ir sudėtingiausius profesinius iššūkius. Moksleiviai taip pat stebėjo darbą komandoje, dalyvavo susitikimuose ir kartu atlikinėjo kitas užduotis. Tokių susitikimų tikslas yra ne tik įkvėpti jaunus žmonės siekti savo tikslų, bet ir padėti jiems suprasti, ar ateityje jie norėtų dirbti tokį darbą.

„Kam to reikia?!“ yra programa, prie kurios prisijungę organizacijų atstovai visoje Lietuvoje padeda mokiniams sužinoti apie skirtingas profesijas bei karjeros galimybes.

Savo sričių profesionalai važiuoja į mokyklas pasakoti apie savo profesijas, priima mokinius į savo darbą vienai dienai „šešėliauti“ arba pasikviečia į ekskursiją įmonėje ar organizacijoje pamatyti, kuo gyvena ir ką veikia viena ar kita įmonė ar įstaiga. Prieš trejus metus šią programą inicijavo „Swedbank“ ir „Omnitel“, o šiandien prie jos prisijungusios daugiau nei 200 įmonių ir 700 mokyklų. Visi, kuriems rūpi vaikų pasirinkimai, gali prisijungti prie šios iniciatyvos.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top