Pradinis / KARJERA / Investuotojo patarimai startuoliams, siekiantiems pritraukti finansavimą

Investuotojo patarimai startuoliams, siekiantiems pritraukti finansavimą

Nors vertinant startuolių galimybes pritraukti finansavimą paprastai kalbama apie jų idėjas, vis dėlto lemiamą įtaką investuotojų sprendimui gali turėti visai ne siūlomos inovacijos potencialas ar originalumas. Kaip teigia Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) ir Vilniaus universiteto (VU) „TechHub“ preakceleratoriaus mentorius bei rizikos kapitalo fondo „70 Ventures“ partneris Gytenis Galkis, pirmi žmonės, kurie patikės jūsų startuoliu, investuos į asmenybes ir komandą, o ne į idėją.

Gytenis Galkis

Investicija į žmones

„Savaime idėjos nėra nieko vertos, jos nei geros, nei blogos, visi jų turime. Gera idėja yra ta, kurią pavyksta komercializuoti. Kai idėjomis pasidalijame, apie jas diskutuojame, jas tobuliname ir atrandame bendraminčių ar net komandos narių, kurie galėtų technologiškai jas įgyvendinti bei komercializuoti, tada jos kažko vertos“, – sako G. Galkis.

Tikrąją startuolio vertę sudaro daugybė dedamųjų, tačiau, pasak mentoriaus, paprastai investuotojai didžiausią dėmesį skiria komandai: „Mes giliai nekapstome technologijos, pasitikime, kad ji veikia, nes paprastai investuojame į pirmuosius klientus jau turinčius startuolius. Labiausiai atsižvelgiame į žmones – ar jie yra iš industrijos, kurioje nori inovuoti, ar turi subalansuotą komandą. Pavyzdžiui, problemų gali kilti, jei komanda neturi pardavimų specialisto ir mano, kad jei sukurs gerą produktą, visi jį savaime pirks. Tačiau taip nėra.“

Kaip teigia G. Galkis, vienas esminių kriterijų vertinant komandą – jos narių patirtis. Lietuvoje dideles investicijas siekiantys pritraukti inovatoriai dažnai neįvertina, kaip jų patirtis skiriasi nuo užsienyje verslus steigiančių startuolių įkūrėjų. „Dažnas Lietuvoje stebisi, kodėl investicijų šalyje gauti sudėtinga, tačiau aš siūlau prieš lyginantis su užsienio valstybėmis pažvelgti į įgytą patirtį ir kompetencijas. Pavyzdžiui, JAV startuolių kūrėjai turi platų kontaktų tinklą, dirba Silicio slėnyje, sėkmingiausiose pasaulio tarptautinėse kompanijose. Beje, naujausi tyrimai rodo, kad sėkmingų startuolių įkūrėjų amžiaus vidurkis – 45 metai, tad nereikėtų įsivaizduoti, kad startuoliai yra nepatyrusio jaunimo ar studentų verslas“, – sako mentorius.

Dar vienas komandų privalumas – tarptautiškumas. Lietuvoje aukštą pridėtinę vertę kuriančių verslų ekosistema yra labai jauna ir tik neseniai pradėjusi vystytis. „Tik per pastaruosius 10 metų į Lietuvą atėjo didžiausios tarptautinės kompanijos, žmonės pradėjo jose dirbti, ieškoti kontaktų, pažinčių, keliauti. Tai jiems suteikia šansą ne tik stebėti gerąsias praktikas, bet ir lengviau suprasti bei pasiekti užsienio rinkas. Šiuo metu šalyje galime pastebėti augantį finansų technologijų ir kriptovaliutų ekspertų skaičių, nes reguliatoriaus ir vyriausybės iniciatyva tapome šio sektoriaus centru Europoje“, – sako G. Galkis.

Per dvejus metus „70 Ventures“ jau investavo į 35 startuolius, tačiau atranka išties didelė – fondas sulaukė beveik pusantro tūkstančio užpildytų paraiškų. Vis dėlto dažnai startuoliai juos dominančius fondus pasiekia ne pildydami formas, o pasitelkdami socialinius tinklus ar rekomendacijas, be to, investuotojai patys ieško perspektyvių verslų. „Tikimės, kad dėl finansavimo besikreipiantis startuolis jau turės bent pirmuosius klientus ir pirmąsias pajamas. Tiesa, fonde investuojame į B2B verslus, tad būtų sunku įsivaizduoti, kad studentas tokį sukurtų“, – sako jis.

Reikalingos žinios

Praplėsti žinias apie verslo kūrimą, susipažinti su inovacijų sektoriaus ekspertais, rasti trūkstamus komandos narius ir su asmeninių mentorių pagalba pasiruošti prisistatyti investuotojams ankstyvos stadijos startuoliai ar svajojantys juos įkurti kviečiami „TechHub“ preakceleratoriuje: „Kartu su programos dalyviais mentorystės sesijų metu į inovaciją žvelgiame kliento požiūriu: aiškinamės, kas jis, kaip jį pasiekti, kokia jam aktuali problema sprendžiama, kiek klientas galėtų mokėti už sprendimą. Be to, komandas supažindiname su potencialiais klientais ar partneriais. Tai šioje stadijoje ir yra svarbiausia. Jei startuolis ras klientą, vėliau bus lengviau rasti ir investuotojus“, – sako G. Galkis ir pabrėžia, kad jau pažengę ir pirmąsias pajamas turintys startuoliai gali kreiptis į „70 Ventures“ fondą.

„TechHub“ preakceleratoriuje komandos pasiruošia ir prisistatyti investuotojams (angl. pitch): „Startuoliai dažnai nori per tris minutes papasakoti viską apie savo idėją. Tačiau to padaryti neįmanoma ir nereikia. Prisistatymo tikslas – sudominti žiūrovą, kad šis norėtų pasikalbėti su jumis po prisistatymo. Tad reikėtų koncentruotis į savo stipriąsias savybes – gal tai technologija, gal komanda, o gal pirmieji pardavimai. Be to, reikia atkreipti dėmesį į auditoriją – prisistatymo tikslas gali būti ir, pavyzdžiui, atrasti komandos narį, o ne tik pritraukti investicijų.“

G. Galkis startuolio kūrimo duoną yra išbandęs ir pats. Tačiau šis bandymas nebuvo sėkmingas: „Jei man kas nors būtų padėjęs suprasti, kad toje srityje „nėra biznio“, būčiau buvęs labai dėkingas, sutaupęs daug laiko ir pinigų. „TechHub“ preakceleratoriuje dalyvaujantis startuolis programos metu galės įvertinti savo idėją ir suprasti, ar ji verta investicijų, ar ne. Net jei idėja nepasiteisins, įgytas žinias galės panaudoti kitam, sėkmingesniam, verslui kurti.“

Registracija į trečiąjį „TechHub“ preakceleratoriaus ciklą vyksta iki gegužės 9 d. Teikti paraiškas dalyvauti preakceleratoriuje gali visi startuoliai (didelį ir inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinčios labai mažos ar mažos įmonės, veikiančios ne ilgiau nei 5 metus) ar planuojantys juos įkurti. Preakceleratorius prasidės birželio 7 d. ir vyks lietuvių arba anglų kalba (priklausomai nuo atrinktų komandų poreikio).

https://naujienos.vu.lt

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top