Pradinis / Lietuviai svetur / JAV. Vakaras tarp pilkų debesų

JAV. Vakaras tarp pilkų debesų

Šaltą ir snieguotą sausio 21-osios vakarą vykome susipažinti su rašytoja Rūta Šepetys ir pasiklausyti jos knygos ,,Tarp pilkų debesų“ pristatymo erdviose Washtenaw Community College patalpose. Jos knyga buvo parinkta bendruomeninės grupės ,,Ann Arbor/Ypsilanti Reads.“ Tai dviejų miestelių (netoli Detroito) bibliotekų, ten esančių dviejų didžiulių universitetų ir vieno didžiulio koledžo – University of Michigan, Eastern Michigan ir Washtenaw Community College – bendra programa, kuria siekiama skatinti jaunuomenę kuo daugiau skaityti.

Kiekvienais metais ,,Ann Arbor/Ypsilanti Reads“ parenka vieną knygą, rekomenduojamą jaunuomenei. Rinktinė komisija atlieka skrupulingą atranką pagal tam tikrus kriterijus. Vienas jų – knygoje pristatyta tema turi paskatinti jaunąjį skaitytoją toliau gilintis į šią temą pasikalbant su tėvais, mokytojais, skaitymo klubų dalyviais ir su bendruomenės nariais. Šiais metais atrinkta buvo Rūtos Šepetys knyga. Susipažinti su autore susirinko apie 500 žmonių, tarp jų – lietuviai, latviai ir kitų tautybių žmonės. Rūta nesitikėjo, kad tokį šaltą vakarą susirinks toks gausus būrys paklausyti jos, nesitikėjo tokio pasisekimo.

Autorė atvirai papasakojo apie sunkų savo, kaip rašytojos, kelią. Rašyti būtent ta tema ją paskatino vienas jaunuolis, kuris per interviu paklausė: ,,O kokia jūsų gyvenimo istorija?“ Toks paprastas klausimas pastūmėjo autorę labiau įsigilinti į savo praeitį ir sužinoti visas savo šeimos istorijos detales, ypač apie senelių ir tėvelio pasitraukimą iš Lietuvos 1944 m. Kaip anksčiau buvo rašyta spaudoje, Rūta daug tyrinėjo, kalbėjosi su žmonėmis, kurie tuo laikotarpiu išgyveno trėmimus į Sibirą. Surinktas žinias pavertė į istorinį romaną. Jame pasakojama apie penkiolikmetę mergaitę Liną ir jos išgyvenimus, kai ji ir jos šeima buvo ištremti į Sibirą 1941 m.

Rūta atskleidė, kad savo knygą ji perrašė net 16 kartų. Vis mėgino atsižvelgti į leidėjų ir savo agento siūlymus, tobulindama knygos turinį. Tačiau baigus darbą neatsirado nė vieno leidėjo, kuris norėtų išleisti jos knygą. Vis atsirasdavo visokių priekaištų: tai per daug žiaurumo, tai per sunki ir nepažįstama tema ir t. t. Po kiek laiko rašytoja gavo pasiūlymą iš leidyklos ,,Penguin Group“. Tuoj pasipylė pasiūlymai iš kitų leidyklų. Rūta pasirinko ,,Penguin Group“ leidėjus, nes jie buvo pirmi, kurie palankiai atsiliepė apie jos kūrinį ir įvertino jos didelį darbą.

Knyga ,,Tarp pilkų debesų“ (,,Between Shades of Gray‘‘) yra išversta į 30 kalbų ir spausdinama 44 šalyse. Daugelis skirtingų valstybių leidėjų parenka kitokį knygos pavadinimą, nes kiekvienos šalies kultūrinis paveldas skatina jos skaitytojus skirtingai interpretuoti knygos temą. Vieni sako, kad knyga akivaizdžiai pristato patriotizmo idėją, kiti teigia, kad romane aprašoma istorija – ištvermės ir ištikimybės pavyzdys, dar kiti mano, kad tai – meilės istorija. Pati autorė teigia supratusi, jog knygos suvokimas priklauso nuo skaitytojo. Tai jai buvo naujas atradimas.

Rūta Šepetys užaugo Detroito priemiestyje (Farmington Hills), todėl jai buvo ypač malonu dalyvauti šiame renginyje. Rašytoja kalbėjo nuoširdžiai, atvirai, susirinkusiuosius ji sužavėjo savo šiluma ir kuklumu. Po jos kalbos susirinkusieji uždavinėjo klausimus, į juos Rūta atsakinėjo taikliai ir atvirai.

Prieš renginį lietuviai ir latviai paruošė savo šalies istoriją ir kultūrą pristatančių eksponatų stalus su įvairiomis knygomis, tautiniais simboliais, taip pat buvo parūpinti JAV LB lankstinukai ir JAV LB leidžiamas žurnalas ,,Bridges“. Daug žmonių vartė surinktą medžiagą ir turėjo įdomių klausimų. Už informacijos apie Lietuvą surinkimą ir lietuvių stalo paruošimą dėkojama Algiui ir Liūdai Rugieniams, o už paskatinimą dalyvauti šiame puikiame renginyje – JAV LB Detroito apylinkės valdybai.

Parengė JAV LB Michigan apygardos pirmininkė Janina Udrienė
Juozo Vaičiūno nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top