Nėštumas yra ypatingas laikas. Būsima mama turėtų rūpintis savimi ir jos viduje augančia gyvybe. Kaip tai padaryti? Internete sklando daug paplitusių mitų apie nėštumą. Šiuo straipsniu siekiame išsklaidyti abejones ir paneigti mitus, ką galima ir ko negalima daryti nėštumo metu.
Mityba
Nėštumo metu, ypač pirmąsias 12 savaičių, turėtumėte vengti tam tikrų produktų. Pelėsiniuose sūriuose (su mėlynuoju pelėsiu, kamambero, bri) ir net fetos bei avies sūriuose gali būti Listeria bakterijų. Jos sukelia gimdos infekcijas, o šios gali sukelti persileidimą. Nors listeriozės rizika paprastai yra maža, pastojus ji gali padidėti iki 17 kartų.
Taip pat verta atsisakyti minkštai virtų arba žalių kiaušinių ir nepasterizuoto pieno, nes kyla pavojus apsinuodyti salmonelėmis, dėl kurių galite imti viduriuoti, vemti ir karščiuoti. Visi šie simptomai veda prie būsimos motinos dehidratacijos, dėl kurios vaisiui nustojami tiekti mineralai ir kitos svarbios maistinės medžiagos.
Būsimos mamos taip pat turėtų atsisakyti žalių jūrų gėrybių (pvz., sušių, austrių) ir žalios mėsos (pvz., tartaro ar pusžalio jautienos kepsnio), kurių vartojimas gali sukelti įvairių infekcijų, ypač pavojingų vaikui. Taigi su žalia mėsa reikėtų būti ypač atsargioms.
Nėštumas – tai laikas, kai nereikia atsisakyti sveikų produktų. Turėtumėte rinktis šviežią ir natūralų maistą. Kas geriausia? Avinžirniai ir kuskusas, turintys daug baltymų ir cinko, vitamino C gausūs šparagai, braškės, paprikos, kopūstai, turintys daug skaidulų, ir špinatai, suteikiantys folio rūgšties ir geležies, bei daugybė kitų natūralių maisto produktų. Taip pat gerkite šviežias apelsinų sultis, kurios padeda pasisavinti geležį. Ir nepamirškite vandens – daug vandens!
Fizinė veikla
Jei esate aktyvi moteris ir planuojate sportuoti nėštumo metu, nepamirškite, kad visada turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju. Jei sergate astma, širdies ligomis, cukriniu diabetu, jūsų placenta yra žemai ar silpni gimdos raumenys, mankšta jums nerekomenduojama. Net jei nėštumas vystosi gerai, venkite sunkios fizinės veiklos, kuri gali sukelti priešlaikinį gimdymą. Taip pat venkite sporto šakų, kuriose yra tikimybė nukristi (pvz., jodinėjimas, važiavimas dviračiu, čiuožinėjimas ledu ir pan.).
Fizinis aktyvumas su saiku gali paruošti būsimos mamos organizmą gimdymui. Fiziniai pratimai padės pagerinti bendrą kūno formą ir teigiamai paveikti jūsų bei kūdikio sveikatą. Todėl galite sportuoti sistemingai ir saikingai, jei nėštumas vystosi tinkamai. Rinkitės lengvus pratimus, kurie nereikalauja sunkių staigių judesių, pavyzdžiui, jogą, plaukimą ar nėščiųjų aerobiką. Nepamirškite visada tinkamai apšilti ir išgerti reikiamo kiekio vandens.
Grožio procedūros
Moterys pirmąjį nėštumo trimestrą turėtų būti ypač atsargios ir vengti kosmetinių procedūrų, nes jos nėra rekomenduojamos. Viso nėštumo metu bet kokie lieknėjimo ar badavimo metodai yra draudžiami. Lygiai taip pat draudžiamos detoksikacinės programos. Jei nėštumas vystosi pagal planą, rekomenduojama vengti papildomų ultragarso tyrimų, nes bangos veikia vaisių. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kokius preparatus vartojate ar kosmetiką naudojate.
Prieš eidamos į grožio saloną, pasitikslinkite, ar jums paslaugą atliekantis asmuo yra apmokytas rūpintis nėščiosiomis. Be jokios baimės galite rinktis masažus, skirtus būsimoms mamoms. Jie pagerina odos stangrumą, ją gaivina. Be to, masažas gali pagerinti kraujotaką, sumažinti raumenų patinimą ir išjudinti sąnarius. Tačiau venkite eterinių aliejų.
Atminkite, kad jei jaučiatės nekaip arba kamuoja bloga nuojauta, visada geriau nuvykti pasitikrinti savo bei vaisiaus sveikatos ir užbėgti galimiems įvykiams už akių. Neinvaziniai prenataliniai tyrimai nekenkia nei jūsų, nei vaisiaus sveikatai. Apie tai daugiau skaitykite čia: https://www.placenta.lt/nipt-neinvaziniai-prenataliniai-tyrimai/.