Impulsyviai priimtas sprendimas pirkti vieną ar kitą daiktą dažnai baigiasi ir ištuštėjusiomis kišenėmis, ir sąžinės priekaištais. Padariniai dar sudėtingesni, jei gerai visko neapsvarsčius įsigyjamas gyvas padaras – šuo. Ką reikėtų apgalvoti prieš įsigyjant draugą?
Kiekvienam gali nutikti taip, kad, pamatę mažą, žavų padarėlį, negalėsite atsilaikyti ir norėsite jį pasiimti. Šiems jausmams ypač lengva pasiduoti, jei šuniukas perkamas turguje ar per skelbimus internete iš daugintojų, kurie neskiria laiko išsiaiškinti, ar pirkėjas atsakingai priėmė sprendimą dėl šuns įsigijimo.
„Pamilti gyvūną labai lengva, dalytis savo namais su augintiniu gali būti vienas iš maloniausių gyvenimo dalykų. Kita vertus, šunys reikalauja daug laiko, finansų ir įsipareigojimo kartais net penkiolikai metų ar ilgiau. Tad jūs džiaugsitės gyvūno draugija tik tuo atveju, jei būsite labai gerai apsvarstę visus pranašumus ir trūkumus“, – sakė projektą apie atsakingą augintinio įsigijimą ir auginimą inicijavusios Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.
Vien jau tai, jog skaitote šį straipsnį, rodo, kad esate atsakingas ir rūpestingas žmogus. Brigitos Kymantaitės teigimu, priimant sprendimą dėl augintinio įsigijimo reikėtų labai gerai apsvarstyti toliau pateikiamus klausimus.
1. Ar iš tiesų norite šuns, ar jums tiesiog patiktų jį turėti?
Keista, kaip dažnai žmonės pamiršta savęs to paklausti prieš priimdami gyvūną į savo namus. Dažniausiai tik vėliau tampa akivaizdu, jog įsigyti augintinį vien todėl, kad jo labai prašė vaikai, buvo didžiulė klaida. Nepamirškite, kad gyvūnas gyvens apie 10, 15, gal net 20 metų ir visus tuos metus būtent jūs privalėsite juo rūpintis.
2. Ar turite laiko augintiniui?
Šunys – mėgstantys draugiją gyvūnai, todėl negali būti ignoruojami tik todėl, kad esate užimtas ar pavargęs. Jiems reikia maisto, vandens, priežiūros, fizinio ir protinio krūvio bei draugijos kiekvieną dieną ištisus metus. Daug gyvūnų atsiduria globos namuose tik todėl, kad jų šeimininkai nė neįsivaizdavo, kiek jiems reikės skirti laiko. Dėl augintinio neretai tenka keisti atostogų, kelionių ar kitus ilgai kurtus planus. Gerai pagalvokite, ar dėl jūsų užimtumo augintinis netaps našta jums ir jūsų šeimai. Supraskite, kad šuniui nesvarbu, jog šiandien savaitgalis, atostogos, lauke blogas oras, o jūs turite temperatūros. Vedžioti jį ir bendrauti su juo reikės taip pat, kaip ir kiekvieną dieną.
3. Kokio šuns norite?
Gerai apgalvokite, ar norite suaugusio, ramesnio šuns, ar jauniklio, kuris bus judrus, žaismingas, bet sukels netvarką, reikalaus itin daug dėmesio ir auklėjimo. Be to, nepamirškite, kad ilgainiui pūkuotas, meiliai atrodantis mažylis užaugs ir taps ne taip meiliai atrodančiu suaugusiu šunimi. Taip pat svarbu pasirinkti šunį, kurio charakteris, temperamentas ir fizinės savybės tinka jums pagal jūsų gyvenimo būdą. Vieni šunys yra aktyvesni už kitus, todėl įvertinkite savo gyvenimo būdą ir aplinkybes prieš apsispręsdami. Atsakingas veisėjas ar prieglaudos darbuotojas padės jums pasirinkti šunį, atitinkantį jūsų gyvenimo būdą ir kitas aplinkybes.
4. Ar turėsite lėšų tinkamai prižiūrėti augintiniui?
Šuns laikymas yra gana brangus malonumas. Net jei šuo jums nieko nekainavo arba sumokėjote už jį tik simboliškai, šuns priežiūrai nuo šiol reikės skirti dalį šeimos biudžeto. Gyvūno registracijos mokestis savivaldybėje, kasmetiniai skiepai, profilaktinės priemonės nuo parazitų, pašaras, žaislai, nenumatytos ligos, dresūros užsiėmimai ar kita labai greitai ima ploninti piniginę kiekvieną mėnesį ištisus metus.
5. Ar esate pasirengęs susidurti su problemomis, kurias gali sukelti jūsų augintinis?
Jis gali sugadinti jūsų baldus, sugraužti jūsų mėgstamus batus, išrausti gėles ir pridaryti daugybę kitų išdaigų. Šuo prineš į namus purvo, šėrimosi sezonu jo plaukų ant savo drabužių rasite ne tik jūs, bet ir namuose apsilankę svečiai, žiūrėdamas pro langą šuo nosimi jį neišvengiamai nuteplios, be to, daugelis šunų – net ir puikiai prižiūrimų ir reguliariai maudomų – vis tiek turi specifinį kvapą. Ar esate tam pasirengęs?
6. Ar galite laikyti augintinį ten, kur gyvenate?
Jei jūs nuomojatės gyvenamąjį plotą, gali būti, kad savininkai neleis laikyti gyvūno. Taip pat dar prieš įsigydami augintinį pasidomėkite gyvūnų laikymo taisyklėmis toje savivaldybėje, kurioje gyvenate, kad įsitikintumėte, jog galėsite jų laikytis.
7. Ar dabar tinkamas metas įsigyti augintinį?
Jei turite mažų vaikų, galbūt verčiau palaukti keletą metų, kol jie paaugs: vaikai turi būti mokomi su šunimi elgtis atsakingai, o tai jie gali suprasti tik kiek ūgtelėję. Jei planuojate susilaukti kūdikio, patariama gerai apsvarstyti augintinio įsigijimą. Nemažai gyvūnų patenka į globos namus, kai, šeimai susilaukus naujagimio, nebelieka laiko augintinio vedžiojimui, erzina ant grindų esantys gyvūnų plaukai, limpantys prie pradedančio šliaužioti vaiko rankų, arba paaiškėja, kad vaikas alergiškas augintiniui. Jei esate studentas ar dažnos kelionės yra jūsų darbo dalis, geriau palaukite, kol apsistosite vienoje vietoje, imsite gyventi ramiau ir sėsliau.
8. Ar jūsų gyvenamoji aplinka tinkama šuniui?
Tai lemia toli gražu ne vien šuns dydis. Pavyzdžiui, kai kurie maži šuneliai gali būti labai aktyvūs, loti išgirdę mažiausią triukšmą, jiems reikia daug judėti, kad išsikrautų. O kai kurie dideli šunys gali ramiai gulėti ilgas valandas. Prieš įsigydami šunį apie jį ir jo veislę sužinokite kuo daugiau, kad įsitikintumėte, jog šis gyvūnas tikrai tinka jūsų gyvenimo aplinkybėms ir būdui.
9. Ar jau žinote, kas pasirūpins jūsų augintiniu, kai būsite išvykęs, atostogausite?
Jums reikės arba gero, patikimo draugo ar kaimyno, arba nemažai pinigų, kad galėtumėte palikti augintinį šunų viešbutyje. Jei manote, kad augintinį galėsite vežtis kartu, iš anksto pasidomėkite, kokios yra gyvūnų gabenimo sąlygos, kokios gyvūnų įvežimo į tam tikrą šalį taisyklės ir apgyvendinimo su gyvūnais sąlygos. Be to, augintinio pasiėmimas kartu padidins ir kelionės išlaidas.
10. Ar esate pasiruošęs augintiniu rūpintis iki paskutinio jo atodūsio?
Įsigijęs augintinį jūs įsipareigojate juo rūpintis iki pat jo gyvenimo pabaigos. Gyvūnas nėra daiktas, kurio galima tiesiog atsisakyti, jei jis nusibodo.
Gerai pagalvokite prieš įsigydami naują augintinį. Šuns laikymas yra vienas džiaugsmingiausių ir maloniausių gyvenimo dalykų, jei sprendimai atsakingai priimami nuo pat pradžių.