Visų būsimų tėvų svajonė – turėti laimingą, sveiką, protingą, linksmą vaiką. Tam pasiekti svarbu viskas: pasiruošimas nėštumui, pats nėštumas, gimdymas ir darnus vaiko auginimas. Tai yra sąmoningos tėvystės komponentai. Apie tai Pasvalio rajono visuomenės sveikatos biure paskaitą skaitė Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos vadovas, Lietuvos perinatalinės psichologijos ir medicinos asociacijos prezidentas, gydytojas Romualdas Šemeta.
„Visi puikiai žinome, kad sveikata net 50 proc. priklauso nuo paties žmogaus gyvenimo būdo, 20 proc. – nuo aplinkos, 20 proc. – nuo paveldėjimo ir tik 10 proc. – nuo medicinos“, – pabrėžė gydytojas. Kai sąmoningi tėvai iš anksto planuoja kūdikį, abu gali keisti savo gyvenimo būdą į sveikesnį, ruoštis vienai iš svarbiausių gyvenimo atsakomybių: juk būsimo vaiko sveikata glaudžiai susijusi su pačių tėvų, ypač mamos, sveikata ir savijauta. Jei kūdikis planuojamas, tai bus lengvas nėštumas ir gimdymas.
Nėščia moteris viską darydama turi pirmiausia galvoti ne apie save, o apie nešiojamą gyvybę po savo širdimi. „Deda kąsnį į burną ir turi svarstyti, kad nepakenktų būsimam kūdikiui. Juk 70 proc. žmonių psichinių ir fizinių negalių prasideda dar mažyliui augant įsčiose“, – kalbėjo R. Šemeta.
Nėštumo metu patariama būti ramiai, nusiteikti optimistiškai, sveikai gyventi. Jei yra studijuojama, artėja egzaminų sesija, ketinama keisti gyvenamą plotą ir pan. – išmintinga viską atidėti kitam laikui, nes nėščia moteris turi rūpintis būsimos gyvybės vystymusi kiekvieną dieną. Net besilaukiančiosios mintys, emocijos yra be galo galingos. Itin reikšmingi yra kritiniai nėštumo laikotarpiai, kurių metu moteris turi būti labai atsargi, pvz., per pirmuosius tris mėnesius, kai formuojasi visų organų užuomazgos, nuo 3 iki 5 savaitės – kai intensyviai vystosi smegenys. Tad labai reikia atkreipti dėmesį į mitybą, savijautą, mintis ir t. t.
Itin svarbu, ar kūdikis yra laukiamas, nuo to priklauso jo tolesnis gyvenimas. Moters išgyventas stresas iki nėštumo bei gimdymo metu, jos asmeninis požiūris į vaiką, ypač jei jis nelaukiamas, gali pasilikti jo atmintyje, o po gimdymo lemti jo mąstymą ir elgesį. Aplinkinio pasaulio suvokimas per moters kūną persiduoda dar negimusiam mažyliui nuo pat gyvybės užsimezgimo pradžios, jis mokosi susieti sensorinius impulsus su jausmais ir emocijomis, jausdamas pasitenkinimą ar diskomfortą. Vaikai, gimę nelaukti ir jautę nesaugumą, turi nemažai psichologinių ir kitų sveikatos problemų.
Kada tinkamas laikas tėvystei? „Jei, pvz., moteris mieste pradeda pastebėti vežimėlius, kūdikius (o to anksčiau nebuvo) – tai lyg ženklas, kad jos motinystės instinktas pulsuoja ir ji greit susilauks kūdikio. Tačiau šeimoje tam turi būti abu pasiruošę, įgiję tam tikrų žinių. Prieš kurdami naują gyvybę, būsimi tėvai turi suprasti be galo atsakingą tėvų vaidmenį.
„Įtakos būsimam kūdikiui turi net tėvų mintys, jausmai pradėjimo metu (egzistuoja vadinamoji emocinė atmintis pradėjimo metu)“, – dėstė Nėščiųjų sveikatingumo mokykloje 28 metus dirbantis gydytojas. Vaikas šeimoje negali būti planuojamas, pvz., irstančiai santuokai gelbėti.
Pasak R. Šemetos, labai tinkamas metas pradėti kūdikį – rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais, nes tuo laikotarpiu moteris valgo daug šviežių, vitaminų ir mikroelementų gausių daržovių, vaisių, uogų. Apdairūs tėvai, planuojantys nėštumą, gali pasirinkti patį palankiausią laiką mažylio pradėjimui ir gimimui. Todėl jie turi laiko susitvarkyti visus savo reikalus prieš šį svarbų įvykį.
Nėštumas – natūralus biologinis ir socialinis, tačiau ypatingo dėmesio reikalaujantis procesas. Vaiko gimimas labai svarbus ne tik motinai, vaikui bei šeimai, bet ir visuomenei. Kurdami vaiką, žmonės iš esmės kuria dar vieną patį save. Meilė ir rūpestis, kuriuos jie dovanoja savo vaikams, – tai tęsinys to rūpinimosi, kuris išreiškiamas sau. Jeigu žmonija nori sukurti pasaulį be prievartos, tai reikia pradėti nuo meilės ir rūpinimosi dar iki gimimo. Tokias mintis dėstė Lietuvos perinatalinės psichologijos ir medicinos asociacijos prezidentas, gydytojas akušeris-ginekologas, knygų apie nėštumą ir gimdymą autorius Romualdas Šemeta.
Pasvalio r. sav. visuomenės sveikatos biuro informacija, pasvaliovsb.lt