Vasarai įpusėjus vis daugiau ir daugiau žmonių užsikrečia atostogų virusu. Ištuštėja darželiai, mokyklos, įvairios įstaigos… Dauguma gyvena praėjusių arba būsimų atostogų nuotaikomis. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė Rasa Vaitkienė pataria atkreipti dėmesį į tam tikrus aspektus, kad per atostogas tikrai kokybiškai pailsėtumėte, o jų pabaiga netaptų košmaru.
Atostogos – savotiška smegenų reabilitacija
Laukdami atostogų kalbame, galvojame, viliamės, kad jos bus kažkuo ypatingos, kažkuo kitokios. Juk tai turėtų būti laikas, skiriamas sau ir savo artimiesiems… O grįžę po atostogų jau antrą dieną daugelis į klausimą „Kaip pailsėjai?“ atsakytų: „Lyg ir neblogai pailsėjau, bet jau nebepamenu…“
Psichologai pataria: jau išeinant atostogauti reikia susitaikyti su mintimi, kad viskas, kas gera, kada nors baigiasi. Tada darbas po atostogų neatrodys kaip košmaras.
Atostogos – tai savotiška smegenų reabilitacija, kai pavyksta atsitraukti nuo kasdienės buities, rutinos: ėjimo į darbą, valgio gaminimo, vaikų išleidimo į mokyklą ir daug kitų smulkių buities darbų. Vienam gali padėti sportas, kitam – skaitymas, muzikos klausymas arba tiesiog atsidavimas savo pomėgiams.
Poilsis priklauso nuo veiklos pobūdžio
Specialistai teigia, kad fizinį ir protinį darbą dirbantys žmonės pavargsta skirtingai. Kad diena praeitų darniai ir sveikai, reikia tinkamai paskirstyti laiką, numatant, kas yra tikrai svarbu, o ką galima atlikti rytoj.
Protinį nuovargį rodo šie simptomai: dėmesio susilpnėjimas, mieguistumo priepuoliai, nesusikaupimas, nepasitenkinimas aplinkiniais, galvos skausmas, pykčio priepuoliai. Fizinį darbą dirbantiems žmonės dažniausiai pasireiškia raumenų nuovargis, silpnumas. Taigi poilsis priklauso nuo konkrečios veiklos pobūdžio.
Vargu ar daug įtampos kasdieniame darbe patiriantis žmogus pailsės per ekstremalaus pobūdžio atostogas, kur daug rizikos ir adrenalino. O štai dirbantiesiems ramioje, monotoniškoje aplinkoje, darbe, kuriame nereikia didelio fizinio pasirengimo, naudinga per atostogas daugiau laiko praleisti gamtoje, aktyviau judant, keliaujant po nepažįstamas vietas.
Poilsio pobūdis priklauso nuo asmenybės ir tikslų
Psichologė R. Vaitkienė pataria atkreipti dėmesį į tai, kad atostogų pobūdis taip pat priklauso nuo asmenybės ir tikslų: ar norima patirti ramybę, naujų įspūdžių, ar pasilinksminti triukšmingoje ir linksmoje aplinkoje. Pavyzdžiui, lėtesnio, ramesnio charakterio žmogus, papuolęs, tarkim, į šurmuliuojančią šalį, dėl triukšmingos aplinkos gali taip pat patirti įtampą. O štai mėgstančiam bendrauti žmogui gal bus nepakenčiama leisti laiką negyvenamoje saloje arba mažai apgyvendintoje gyvenvietėje.
Svarbiausia – pakeisti kasdienę aplinką
Svarbiausia yra laikytis principo – per atostogas būtina pakeisti kasdienę aplinką, praleisti jas malonioje aplinkoje ar su žmonėmis, su kuriais gera bendrauti. Kartais geromis atostogomis gali tapti knygos skaitymas lovoje, visiškai nesirūpinant dėl to, kas vyksta aplink.
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė atkreipia dėmesį į tai, jog labai svarbu atostogauti ne tik dirbantiesiems, bet ir nedirbantiems pensininkams, įvairaus amžiaus vaikams. Paįvairinti gyvenimą vyresniesiems galėtų malonus bendravimas, kelionės, o vaikams – nuotykiai, situacijos, kai reikia atskleisti savo kūrybingumą, mokėti rizikuoti.
Gaila, kad kai kurie žmonės per atostogas stengiasi padaryti kuo daugiau savo kasdienių darbų (tai gali būti, pvz., remontas, statyba ar kitos pareigos). Tada žmogus vėl įsisuka į pareigų, reikalų ratą ir daugiau daro tai, ką reikia, o ne tai, ką nori. Sveikatos specialistai teigia, kad nuo darbų rutinos sunkiausiai atitrūksta darboholikai arba ypač pareigingi asmenys. Jiems būtų naudinga tiesiog išmokti atsipalaiduoti ir pailsėti.
Labai svarbu nepaversti savo atostogų konkuravimo su kitais lauku (pvz., stengiantis aplankyti kuo daugiau egzotinių šalių) ir netapti mados auka. Geriausiai ir kokybiškiausiai pailsi tie žmonės, kurie įvertina savo galimybes ir turi tikroviškų, pasiekiamų lūkesčių.
Parengė Rasa Vaitkienė