Jei mūsų paprašytų apibūdinti žemės ūkį, niekada nesakytume „nuspėjamas“ ar „stabilus“. Ūkį kaip verslą veikia daugybė nuo ūkininko nepriklausančių išorinių veiksnių – oro sąlygos, poveikis aplinkai, rinkos kainos, produkcijos tiekėjų pasiūla ir įvairūs reglamentai bei patikrinimai.
Šie veiksniai turi didžiulę įtaką žemės ūkio nenuspėjamumui, todėl žodis „planavimas“ ūkininkams iš esmės daugeliu atvejų yra sunkiai įvykdoma misija.
Sakoma, kad geras planas – pusiau atliktas darbas. Net jei sezono, užduočių ir produkcijos planavimas gali pasirodyti beprasmis, tai iš tikrųjų svarbu. Planai neabejotinai pasikeis, tačiau turint planą bus lengviau priimti protingesnius sprendimus, kai prireiks tam tikrų pokyčių. Be to, kuo daugiau dalykų suplanuosite ne sezono metu, tuo daugiau nuveiksite sezono įkarštyje.
Kaip atrodo ūkio planavimas? Iš kokių aspektų susideda planas?
- Esamos ūkio būklės įvertinimas.
- Pasėlių planavimas yra verslo pagrindas.
- Užduočių planavimas iš anksto nustato būsimos veiklos kryptį.
- Protingi biudžeto sprendimai užtikrina našesnį pelną.
- Išanalizuokite veiklos rezultatus ir pažangą kaupdami skaitmenintą informaciją apie ūkį.
Labai svarbus esamos ūkio būklės įvertinimas
Pirmiausia turėtumėte įvertinti esamus savo ūkio duomenis. Tokiu atveju, kad ir kokį ateities planą turėtumėte, jis bus pagrįstas realia situacija ūkyje, o ne spėlionėmis.
Prieš planuojant būtina įvertinti gamtinius, darbo jėgos, techninius ir finansinius išteklius. Kalbant apie gamtos išteklius, reikėtų įvertinti savo laukus – kokia kiekvieno lauko dirvožemio būklė, kokie pasėliai ten augo praėjusį sezoną, koks buvo derlius ir ko reikia, kad dirva būtų derlingesnė.
Turėtumėte pasikalbėti su savo darbuotojais ir nustatyti, kaip efektyviai jie dirbo praėjusiais sezonais. Be to, reikia nepamiršti ir savo technikos – būtinai įvertinkite jos būklę, apsvarstykite, ar turima technika galima dirbti laukus ir kokių problemų gali kilti, jei ji sena.
Galiausiai taip pat reikėtų atsižvelgti į savo finansus – kokie yra jūsų finansiniai įsipareigojimai ir kokias pajamas turėtumėte gauti, kad padengtumėte išlaidas ir gautumėte pelną bei reinvestuotumėte į ūkį.
Prieš kiekvieną sezoną įsivertinkite, ar galite skirti papildomų lėšų ūkiui modernizuoti. Šiandien rinkoje rasite puikių sprendimų, padėsiančių ūkininkams sutaupyti įvairių išteklių, pradedant darbo jėga, baigiant kuro sąnaudomis. Lygiagretusis vairavimas, automatinio vairavimo sistema, GPS ir kitos priemonės gali padėti optimizuoti jūsų ūkį.
Šis įvairių aspektų įsivertinimas padės nustatyti jūsų ūkio stipriąsias ir silpnąsias savybes. Galite atrasti nerimą keliančių dalykų, tačiau atminkite – geriau tai padaryti prieš prasidedant sezonui ir apsisaugoti nuo galimų pavojų jo metu. Skirtingos informacijos įsisavinimas gali atrodyti kaip sudėtingas procesas, tačiau verta pasistengti. Juk ūkininkavimo, kaip ir bet kurio kito verslo, tikslas yra turint ribotus išteklius siekti maksimalių rezultatų.
Labai svarbu išmintingai paskirstyti išteklius ir analizuoti ankstesnius rezultatus, o tai savo ruožtu padės jums pasimokyti iš klaidų ir kasmet tobulėti. Kai įvertinsite dabartinę savo ūkio būklę, pereikite prie tikrosios planavimo dalies.
Partnerio turinys