Pradinis / Šeima ir sveikata / Kaip vartoti vitaminus, kad organizmas geriau juos pasisavintų

Kaip vartoti vitaminus, kad organizmas geriau juos pasisavintų

Kartais paprasčiausiai vartoti vitaminų nepakanka. Norint efektyvaus rezultato be tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas ar mieguistumas, svarbu žinoti, kaip tinkamai kiekvieną iš vitaminų reikia vartoti. Vaistininkė Jelena Deksnienė pasakoja, kuriuos vitaminus bei kitus maisto papildus geriau vartoti ryte, o kuriuos vakare, kada geriau tuščiu skrandžiu, o kada – kaip tik valgant sočiųjų riebalų turintį maistą.

Pexels nuotr.

Kaip grupuojami vitaminai?

Norint, kad organizmas geriau pasisavintų vitaminus, svarbu pasirinkti tinkamą jų vartojimo būdą, pasakoja vaistininkė J. Deksnienė. Anot jos, svarbiausia pasitikrinti, kuriuo dienos metu juos vartoti ir ar jie tirpūs vandenyje, ar riebaluose.

„Atsakę sau į šiuos du klausimus, žinosite, koks vitamino vartojimo būdas bus naudingiausias jūsų sveikatai. Pavyzdžiui, jeigu vitaminas yra tirpus riebaluose, kur kas geriau jį vartoti valgio metu. O kai kurie vitaminai gali būti vartojami tik rytais, nes jų poveikis yra tonizuojantis, arba, atvirkščiai, vartojami vakarais dėl atpalaidavimo, todėl suvartojus ryte jus gali apimti mieguistumas. Šios taisyklės itin svarbios ir dėl tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas“, – pasakoja J. Deksnienė.

Vaistininkė apžvelgia dažniausiai perkamus maisto papildus ir paaiškina, kaip kiekvieną iš jų reikėtų vartoti.

Vitaminas C. Jis yra tirpus vandenyje. Jį galima vartoti bet kuriuo paros metu, tik svarbiausia, norint geresnio įsisavinimo, užsigerti didesniu kiekiu vandens. Taip pat patariama rinktis liposominės sudėties vitaminą C.

B grupės vitaminai. Šiuos vandenyje tirpius vitaminus rekomenduojama vartoti ryte, nes vakare jie gali suteikti organizmui energijos ir taip prailginti jūsų užmigimo laiką. Geriausia juos vartoti pusryčių metu.

Vitaminas D. Šis vitaminas yra tirpstantis riebaluose, todėl jį patariama vartoti valgio metu, geriausia tuomet, kai patiekalą sudaro daugiau sočiųjų riebalų, pvz., vartojant avokadus, natūralų jogurtą arba alyvuogių, linų aliejų. Jį rekomenduojama vartoti pirmoje dienos pusėje, kad galėtumėte lengviau užmigti vakare.

Geležis. Šis vitaminas itin sunkiai tirpsta vandenyje. Geriausiai mūsų organizmas ją pasisavina tuomet, kai ši vartojama 1–2  val. prieš valgį. O jeigu pasireiškia pilvo skausmas, raižymas ar viduriavimas, tuomet bent 2 val. po valgio. Geležies preparatų nepatartina vartoti kartu su pieno produktais bei kava, nes šie mažina geležies pasisavinimą. Kad geležies pasisavinimas būtų efektyvesnis, rekomenduojama kartu vartoti vitaminą C arba folio rūgštį.

Multivitaminai. Jie yra tirpūs riebaluose, tad norint efektyvaus jų įsisavinimo patariama šiuos gerti ryte arba vakare, tik svarbiausia, kad jie būtų vartojami valgio metu. Valgant tikrai nepamaišys ir daugiau sočiųjų riebalų turintys produktai.

Žuvų taukai. Nepriklausomai nuo to, kada vartojate žuvų taukus – ryte ar vakare, – svarbu juos gerti valgio metu. Vartojant su sočiųjų riebalų turinčiais produktais, omega-3 mūsų organizmas galės įsisavinti dar geriau.

Cinkas. Cinko papildai yra veiksmingiausi, jei vartojami bent 1 valandą prieš valgį arba 2 valandas po valgio. Tačiau jei cinko papildai sukelia skrandžio sutrikimų, juos galima vartoti ir valgio metu.

Magnis. Magnio papildus taip pat reikėtų vartoti pavalgius, nes vartojami tuščiu skrandžiu jie gali sukelti viduriavimą. Nors kai kurie šį vitaminą geria rytais, jis taip pat rekomenduojamas vakare, nes padeda atpalaiduoti raumenis.

Probiotikai. Geriausia probiotikus vartoti vakare, prieš pat einant miegoti, kada mūsų žarnyno veikla būna sulėtėjusi. Taip pat svarbu prieš probiotikų vartojimą nevalgyti bent porą valandų.

Daugiau: B grupės vitaminai

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top