Vienas pagrindinių žmogaus tikslų gyvenime – laimės, darnos, pasireiškiančių daugybe formų, paieškos ir puoselėjimas. Norint tai atrasti, pirmiausia reikia susitelkti į save patį ir suvokti, ko ieškote. Geriausiai atsakyti į šį tik iš pirmo žvilgsnio nesudėtingą klausimą padeda savo kelią jau atradę žmonės.
Kiekvienas pasirinkimas nukreiptas į save
Pradedant galvoti apie asmeninę laimę, verta prisiminti seną, ne kartą girdėtą posakį, jog kiekvienas esame savo likimo kalvis. Tada nesudėtinga suvokti, jog visi kasdien patiriami išgyvenimai ir emocijos kyla tik iš mūsų pačių vidinio pasaulio, kuris yra asmenybės pasirinkimų atspindys kasdienėje būtyje.
„Visas žmogaus gyvenimas yra pasirinkimų visuma. Mes nuolat kažką renkamės. Kai kurie pasirinkimai būna ne tokie sudėtingi ir ne tokie reikšmingi, pvz., kaip šiandien rengsiuosi arba kelintą valandą eisiu sportuoti. Kiti iš esmės keičia žmonių gyvenimą, pavyzdžiui, gyvenimo partnerio ar profesijos pasirinkimas. Kiekvienas pasirinkimas turi vieną svarbų bruožą – žmogus turi nuspręsti pats, įsiklausęs į savo vertybes, gyvenimo prioritetus, ateities viziją – tai, kas svarbu jam. Aplinkiniai žmonės turi unikalų požiūrį, patirties, vertybių pasaulį, jie gali patarti, pasidalyti mintimis, tačiau nuspręsti visada turi pats suaugęs žmogus“, – sako Aušra Bijaminienė, vadovų gyvenimo kokybės strategė, sertifikuota vadovų konsultuojamojo ugdymo (angl. Executive Coach), gyvenimo konsultuojamojo ugdymo (angl. Life Coach) ir karjeros konsultuojamojo ugdymo (angl. Career Coach) specialistė.
Dažniausiai sprendimų priėmimą apsunkina nežinia, ar pasirinktas kelias yra tinkamas. Tokiais atvejais specialistė ragina atrasti savo vidinį „kompasą“, padedantį sprendimus priimti vadovaujantis savo galva ir intuicija. Visi sprendimai, išskyrus visuomenės moralės ir dorovės normas, yra subjektyvūs. Jie tinkami tik tam žmogui asmeniškai ir nėra absoliutūs. Pasirinkimo vykdymas, atsigręžiant ir įsiklausant į save, lemia vidinės ramybės ir gyvenimo džiaugsmo būseną. Būtent tai yra pagrindinis tinkamo pasirinkimo rodiklis.
„Žmogus, kryptingai einantis pasirinktu gyvenimo keliu, visų pirma turi besąlygiškai save mylėti ir rūpintis savimi. Toks pat svarbus pasitikėjimas savimi, savo jėgomis, idėjomis, asmenybės autentiškumu, drąsa eiti savu, galbūt niekada nepramintu keliu. Dar vienas elementas – atsparumas įtampai. Neįmanoma staiga pakeisti pasaulio ir sustabdyti visos į žmogų nukreiptos kritikos, agresijos, negatyvumo, tačiau galima susikurti savo asmeninį filtrą, kuris neleis susiurbti viso pasaulio blogio į širdį. Be to, kryptingas žmogus yra autentiškas žmogus. Jis nesiblaško dėl aplinkos kritikos ir spaudimo, įtampos ir neapibrėžtumo, jis neturi agresijos, nesidomi destruktyvia informacija iš įvairiausių informacijos sklaidos kanalų, nes tai nesusiję su jo ir jo šeimos gerove. Toks žmogus tvirtas. Jis viską apsvarsto, įvertina, perleidžia per savo gyvenimo kokybės suvokimo filtrus ir keliauja toliau tvirtais žingsniais“, – tvirtina A. Bijaminienė.
Gyvenimo kokybės strategės teigimu, asmenybė turi pasinaudoti jai svarbiomis, jos prioritetus atitinkančiomis gyvenimo galimybėmis. Tik veiklūs žmonės turi daugiau energijos, yra laimingesni, o nuovargis aplanko užsiimant neįdomia veikla, joje nematant prasmės, maudantis neigiamose emocijose. Dėl to asmeninių prioritetų nustatymas tiesiogiai koreliuoja su meile sau ir pasitikėjimu savimi.
Laimingas gyvenimas. Kaip jį susikurti?
Susitelkimas, norų ir tikslų žinojimas ir supratimas – nemenkų pastangų reikalaujantis procesas, kurio receptą kiekvienas randa kantriai dirbdamas su savimi.
„Anksčiau žmonės žinojo ir taikė visatoje egzistuojančius dėsnius, dabar didelė dalis jų tiesiog užmiršta. Vienas pagrindinių dėsnių, kuriuos reikia suvokti ir taikyti, yra tai, jog viskas, kas vyksta kiekvieno žmogaus gyvenime, yra jo vidinės būsenos atspindys, veidrodis. Pavyzdžiui, staiga kaimyno aprėktas žmogus turi ne audringai reaguoti, o pasižiūrėti į to kaimyno sukeltą neigiamą emociją ir viską apgalvodamas ją išvalyti. Kaimynas tave aprėkė tik todėl, kad tu vaikščioji užspaudęs pyktį. Puolimas į išorę ir tokiomis pat priemonėmis kovojimas su pasipiktinusiu, rėkiančiu žmogumi tik didins tavo vidinę agresiją. Taip elgtis reikia kiekvienoje situacijoje, nesvarbu, bendraujama darbe, šeimoje ar su vaikais. Jeigu visi suvoktų šį dėsnį ir juo vadovautųsi, mano nuomone, gyventi būtų labai paprasta“, – pasakoja kardinaliai savo gyvenimą pakeitusi knygos „AŠ+MB=AŠ“ autorė Jurga Adomo.
Kaip teigia rašytoja, neigiamų jausmų valymas iš savęs, kitaip nei materialinės vertybės, – vienas esminių, kasdien augančiai asmenybei reikalingų aspektų. „Mirdamas žmogus, nesvarbu, kokia filosofija vadovaudamasis gyveno, su savimi pasiima tik vieną dalyką – tai, ką sugebėjo suformuoti viduje. Materialūs daiktai nekeliauja kartu su juo, todėl dvasinis tobulėjimas, kasdienis mokymasis, bandant save nuvesti į meilę, darną, ramybę, taiką, yra tai, dėl ko gyvename“, – sako Jurga Adomo.
Darnos ir pusiausvyros radimas gyvenime dažniausiai yra jungtinis psichologinių, emocinių ir dvasinių praktikų propagavimo rezultatas. Šis derinys – unikalus kiekvienai asmenybei, atrandamas ne iš karto, o vykdant dvasinius ieškojimus. Vieniems efektyviausia būna meditacija, kitiems gali padėti psichoterapijos seansai, praeities įvykių ir santykių analizė, darnos dėsnių studijos ar atsigręžimas į religiją.
„Nežinau, ar žmonės pasirengę tai išgirsti, bet mano praktika rodo, jog pats unikaliausias, prieinamiausias ir lengviausias būdas pasiekti dvasinę ramybę yra malda. Nesvarbu, kokios tai maldos, kokie šventieji, nes viskas bet kokiu atveju kyla aukštyn, į tą patį šaltinį. Nusilenkus kažkam, didesniam už tave, kūrėjui, į kurį turime visi atsigręžti, viskas pradeda dėliotis į savo vietas. Malda man atrodo svarbiausia, tačiau veiksmingiausias vis dėlto yra visų priemonių rinkinys, todėl galima ne tik melstis, bet ir užsiimti meditacija, prižiūrėti savo kūną atsisakant alkoholio, mėsos ir kita“, – patirtimi dalijasi moteris.
Vidinę darną pasiekęs žmogus išsiskiria iš minios?
„Kiekvienas žmogus gimė tam, kad būtų gražus, laisvas, kuriantis, judantis pirmyn ir besidžiaugiantis gyvenimo akimirkomis. Kai mes ignoruojame savo natūralios prigimties esmę, sulaukiame pasipriešinimo iš savo kūno. Tai galų gale baigiasi įvairiais negalavimais ir ligomis – nuo psichologinių iki fizinių. Gavus tokį signalą privalu sustoti ir suprasti, ką reikėtų keisti gyvenime“, – teigia A. Bijaminienė.
„Dvasiniu keliu pradėjęs eiti žmogus gyvenimą kreipia į savo vidų, ne į išorę. Kasdien bent keletą minučių žvilgsniui į save skirianti asmenybė pradeda tobulėti ne tik kaip individas, pokyčiai tampa akivaizdžiai matomi ir jo išorėje. Žinoma, galima meluoti sau ir stengtis slėpti savo giliausius vidinius išgyvenimus, juos užspausti viduje ir apsimetinėti, kad viduje yra puiku, nuostabu, tobula. Nemažai žmonių šiandien taip elgiasi, užuot sprendę savo problemas, ir dėl to labai kenčia“, – atskleidžia Jurga Adomo.
A. Bijaminienės teigimu, tiesiog neįmanoma nepastebėti save mylinčio ir gyvenimu besidžiaugiančio asmens, tokie žmonės jaučiasi lyg ant sparnų. Jie spinduliuoja gyvenimo džiaugsmą, energiją, išmintį, meilę, vidinę ramybę.
„Labai svarbu suvokti, kad meilė sau nėra egoizmas. Net lėktuve kiekvieną kartą girdime instrukcijas, kad pirmiausia turime padėti sau, o tada galime pasirūpinti aplinkiniais. Vienas iš Dievo įsakymų moko: „Mylėk savo artimą, kaip pats save.“ Jeigu nemyli savęs, vadinasi, nemyli kitų žmonių. Kaip mylėti save? Kiekvienas tai daro savaip, bet iš esmės tai reiškia skirti laiko ir dėmesio gyvenimo kokybei. Tikiu, kad kiekvienas žmogus turi savitą meilės sau ir gyvenimo džiaugsmo elementų sąrašą, svarbiausia, jog tai būtų šiandienos įprotis, laiko tam reikia skirti čia ir dabar“, – pabrėžia vadovų gyvenimo kokybės strategė.
Būtinybei susitelkti į save šią akimirką pritaria ir Jurga Adomo. „Einant dvasiniu keliu mokoma, jog jeigu kažkoks šventasis nenorės su tavimi bendrauti – apie jį ir neišgirsi, o jeigu išgirsi – tiesiog nesuvoksi ir nesigilinsi į tą informaciją. Jeigu žmogus yra kviečiamas atsigręžti į save, jis susidomi, vadinasi, atėjo laikas pokyčiams, tereikia tuo patikėti“, – užbaigia rašytoja Jurga Adomo.
Dvasinis žmogaus pasaulis, savęs paieškos ir būdai tai padaryti, tinkamas pasirinkimas, problemų darbe ir šeimoje sprendimas – tik kelios temos, kurias išgirs moterims skirtos konferencijos „Veikli“ dalyvės. Rugsėjo 25–26 dienomis konferencijos metu pranešimus drauge su Jurga Adomo ir A. Bijaminiene skaitys žurnalistė Juventa Mudėnienė, laidų vedėjos Asta Stašaitytė-Masalskienė, Livija Gradauskienė, mitybos specialistė Gražina Gum, jogos trenerė Eva Tombak, kapitonas ir lektorius Paulius Kovas, emocinio ir dvasinio intelekto specialistas Rimvydas Židžiūnas ir kiti. Visa konferencijos programa – www.konferencijaveikli.lt
Konferencija vyks 2014 m. rugsėjo 25–26 dienomis, „Litexpo“ parodų ir konferencijų centre, Vilniuje. Renginio tiesioginę transliaciją bus galima stebėti internete adresu www.webseminarai.lt.
Apie VšĮ „Sumani“
VšĮ „Sumani“ jau antrus metus organizuoja visoms Lietuvos moterims skirtą konferenciją „Veikli“. Ši konferencija neturi analogų, jos tikslas – padėti moteriai atsakyti į jai rūpimus klausimus, skatinti asmenybės tobulėjimą ir progresą, ryšių tarp moterų palaikymą. Dalį lėšų, surinktų už parduotus bilietus, įstaiga skiria moterų organizacijai, besirūpinančiai moterimis, kurios susiduria su įvairiomis krizėmis.
Renata Burbulienė