Minėdamos Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną Lietuvos diplomatinės atstovybės užsienyje kartu su lietuvių bendruomene organizavo šventinius renginius – koncertus, parodas, filmų peržiūras, diskusijas, orientacinius žaidimus, viktorinas ir jaukius susibūrimus.
Kovo 13 dieną Čikagoje surengtoje Lietuvos nepriklausomybės šventėje apsilankė rekordinis skaičius dalyvių: gausi lietuvių bendruomenė ir dar tiek pat amerikiečių bei Čikagą lankančių turistų. Festivalio meninė programa šiais metais buvo gausi tradicinių lietuviškų motyvų: kanklių skambesio, liaudies dainų, tautinių šokių, spalvingų folklorinių kostiumų, o kartu ir šiuolaikiškos džiazo bei pasaulio muzikos, supynusios lietuviškus ir ispaniškus flamenko motyvus.
Ukrainoje Nepriklausomybės atkūrimo šventė paminėta renginiais Kijeve ir Charkove. Kovo 11 d. Charkovo teisės studentų ir Lietuvos ambasados Ukrainoje iniciatyva surengta tarptautinė mokslinė studentų konferencija „Lietuvos ir Ukrainos santykių plėtra. Istoriniai ir šiandienos akcentai“. Renginyje Vilniaus universiteto Teisės fakulteto studentai bei dėstytojai ir Ukrainos Studentų lygos teisininkų asociacijos Charkovo skyriaus atstovai aptarė istorinę dvišalių santykių raidą ir dabarties aktualijas. Kijeve kovo 13 d. surengtas orientacinis žaidimas, jo metu lietuvių, Lietuvos draugų ir diplomatų komandos aplankė su Lietuva susijusias vietas. 5 kilometrų trasą greičiausiai įveikę dalyviai apdovanoti lietuviškais prizais. Kovo 10 d. ambasadoje taip pat surengtas nacionalinis konkursas „Lietuvos istorijos žinovas“, kurį organizavo Lietuvos istorijos mokytojų asociacija. Jame dalyvavę Ukrainos lietuviai bei Lietuvos ambasados Ukrainoje darbuotojai galėjo pasitikrinti Lietuvos istorijos žinias. Renginius Kijeve kartu su Lietuvos ambasada organizavo Kijevo Maironio lietuvių kultūros draugija ir Ukrainos lietuvių jaunimo sąjunga.
Lietuvos ambasadoje Airijoje kovo 13 dieną susirinkusius Airijos lietuvių bendruomenės narius, švenčiančius 26-ąjį atkurtos valstybės gimtadienį, pasveikino ambasadorė Rasa Adomaitienė. Renginio metu apdovanoti moksleivių piešinių ir rašinių apie Lietuvą nugalėtojai ir laureatai, mažieji Dublino lituanistinės mokyklos „Keturi vėjai“ mokiniai vaidino fragmentą iš legendos apie Gedimino sapną.
Kovo 13 d. Prahos filmų mokykloje lietuvių bendruomenė Čekijoje surengė lietuviškų dokumentinių filmų peržiūrą. Filmų mokyklos vadovas Tomas Krasauskas vakaro dalyvius supažindino su „Lietuvių dokumentinio kino antologija“, o projekto autorė Lina Kaminskaitė-Jančorienė pristatė keletą skirtingų laikotarpių dokumentinių filmų. Po peržiūros vakaro dalyviai vaizdo skambučiu filmus aptarė su režisieriumi Audriumi Stoniu.
Brazilijos lietuviai antrąją Lietuvos gimtadienio datą – Kovo 11-ąją – šiais metais paminėjo dalyvaudami Lietuvos generalinio konsulato San Paule organizuotame krepšinio turnyre. Sekmadienio rytą San Paulo pagrindiniame miesto parke varžytis susirinko net penkios krepšinio bei Lietuvos mylėtojų komandos.
Kovo 12 d. Ispanijos lietuvių bendruomenė ir Lietuvos ambasada Madride Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną paminėjo dalyvaudami žygyje Santjago de Kompostelos keliu. Žygio dalyviai įveikė simbolinę 25 kilometrų atkarpą, eidami garsiuoju piligrimų keliu nuo Padrono miestelio iki Santjago de Kompostelos katedros. Tos pačios dienos vakare į minėjimą susirinkę žygio dalyviai dalijosi įspūdžiais ir sutarė, kad šią Galisijos lietuvių iniciatyvą reikia tęsti ir kitais metais. Susirinkusiuosius pasveikino žygyje dalyvavusios Ispanijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Regina Gelūnienė ir ambasadorė Skaistė Aniulienė.
Lietuvos ambasada Belgijoje ir Lietuvos nuolatinės atstovybės ES ir NATO Briuselyje kovo 9 dieną organizavo šventinį renginį, jo svečius džiugino Vilniaus savivaldybės kamerinis choras „Jauna muzika“.
Kovo 11 dieną Batumio (Adžarija, Gruzija) meno ir muzikos centre atidaryta Vytauto Daraškevičiaus nuotraukų paroda, skirta Nepriklausomybės atkūrimo dienai. Parodą atidarė Lietuvos ambasadorius Gruzijoje Giedrius Puodžiūnas ir Adžarijos autonominės respublikos pirmininkas Arčilas Chabadzė. Renginyje dalyvavo Adžarijos vyriausybės nariai, Batumyje reziduojantys generaliniai konsulai, kultūros atstovai ir kiti svečiai. Paroda Batumio meno muziejuje vyks iki kovo 25 dienos.
Lietuvos ambasada Izraelyje taip pat paminėjo Kovo 11-ąją – išeivių iš Lietuvos patalpose ir netoliese esančiame Ha-Yarkon parke pasidabinę lietuviška simbolika gausiai rinkosi litvakai, lietuvių bendruomenės Izraelyje bei ambasados atstovai. Šventės metu buvo ne tik sutelktos litvakų ir lietuvių bendruomenės, aptarti tolesnio bendradarbiavimo planai, bet ir žaidžiami žaidimai, viktorinos apie Lietuvą.
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 26-osios metinės taip pat paminėtos Kinijoje – Pekine, Šanchajuje ir Honkonge. Lietuvos ambasada kovo 8 dieną surengė šventę Pekino užsienio studijų ir Hebėjaus užsienio kalbų universitetų studentams, besimokantiems lietuvių kalbos. Kovo 10 dieną Šanchajaus lietuviai ir Lietuvos draugai rinkosi į meno galeriją IG, kur atidaryta Honkongo menininko Erico So paroda, surengtas koncertas, jame skambėjo tradiciniai Lietuvos ir Kinijos instrumentai. Vakaro kulminacija tapo Oskaro Koršunovo spektaklis „Hamletas“ Šanchajaus atlikėjų menų centre. Kovo 11 dieną Nepriklausomybės atkūrimo dienos švęsti rinkosi ir Honkongo lietuviai.
Nepriklausomybės atkūrimo metinės kovo 8 dieną paminėtos Helsinkio Vanhakirkko bažnyčioje surengtu šventiniu koncertu „Baltijos gaida“. Jame skambėjo pianistų Kristinos Annamukhamedovos, Mindaugo Neverovo, fagotininko Juliaus Klimavičiaus, kanklininkės Linos Žilinskaitės ir kamerinio choro „Addictio“ atliekami lietuvių, latvių, estų ir kitų užsienio kompozitorių kūriniai. Į šventinį koncertą gausiai susirinko Lietuvos bičiuliai, lietuvių diaspora Suomijoje, užsienio šalių diplomatai, kultūros ir verslo organizacijų atstovai. Kovo 11 d. ambasada kartu su Suomijos lietuvių bendruomene taip pat surengė diskusiją; kalbėta apie šiandieninę Lietuvą, pilietiškumą, grėsmes valstybei ir situaciją Ukrainoje.
Kovo 9 d. minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną Palestinoje, Dar Zahran paveldo muziejuje Ramaloje, pristatytas Giedrės Žickytės dokumentinis filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją“.
Lietuvos ambasadoje Budapešte kovo 11 dieną susirinkę lietuvių bendruomenės nariai, Vengrijos sostinėje studijuojantys Lietuvos studentai ir ambasados draugai vengrai, pasidaliję į komandas, varžėsi viktorinoje „Aš myliu Lietuvą“.
Indijoje kovo 11 dieną lankėsi Lietuvos kultūros ministras Šarūnas Birutis. Jis Nepriklausomybės atkūrimo dienos sveikinimus perdavė Pasaulio kultūros festivalio svečiams. Šio renginio atidarymą stebėjo apie 600 tūkst. svečių. Atidarymo iškilmėse dalyvavo ir 125 šokėjai iš Lietuvos, jie pristatė lietuviškų tautinių šokių programą.
Šventinę Kovo 11-ąją Taline koncertavo Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Diriguojant Martynui Staškui atlikti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų garsių kompozitorių kūriniai. Tai – bendras renginys su Estijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, kuris ir pasikvietė į Taliną kolegas iš Lietuvos. Kovo 9–12 d. Lietuvos garbės konsulė Tartu Birutė Klaas-Lang ir vietos lietuvių bendruomenė rengė Lietuvos dienas – atidaryta Vytauto Daraškevičiaus paroda „Į Laisvę“, vyko žurnalisto Jono Ohmano paskaita apie situaciją Ukrainoje, filmo „Žalieji muškietininkai“ peržiūra, cepelinų gamybos pamoka.
Lietuvos ambasados Egipte kartu su vietos lietuvių bendruomene surengtoje Kovo 11-osios šventėje susirinkusiuosius pasveikino naujasis Lietuvos ambasadorius Egipte Arvydas Daunoravičius. Šventė vyko ir šeštadieninėje „Jūros arkliukų“ mokyklėlėje. Jos auklėtiniai pristatė rankdarbių-karpinių parodėlę Nepriklausomybės atkūrimo tematika ir atliko dainą apie Lietuvos trispalvę.
Kovo 12 d. Graikijos lietuvius pasveikino Lietuvos ambasadorius Alfonsas Eidintas ir lietuvių bendruomenės pirmininkė Jurgita Montvydaitė. Šventės dalyviai vaišinosi tradiciniais lietuviškais ir graikiškais patiekalais, dalyvavo Graikijos lietuvės Ingos Kupšytės knygos „Graikijos virtuvė“ pristatyme.
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 26-ųjų metinių išvakarėse Jerevane būrėsi ir Armėnijos lietuviai. Susirinkusieji dalyvavo draugiškame kėglių turnyre, o šventės proga žaidėjus sveikino Lietuvos ambasadorius Armėnijoje Erikas Petrikas.
Londono lietuvių bendruomenė Kovo 11-osios minėti rinkosi Šv. Kazimiero bažnyčioje. Joje vyko jungtinis maestro Virgilijaus Noreikos ir Jungtinės Karalystės lietuvių chorų bei atlikėjų koncertas. Jame dalyvavo Lietuvių krikščionių bažnyčios Londone mišrus choras „Gausa“, įvairių tarptautinių konkursų laureatas Lukas Labanokas, pianistai Lina Giedraitytė, Vita Ronkutė ir Gintaras Pamakštys. Savaitgalį Nepriklausomybės atkūrimo diena taip pat buvo švenčiama daugelyje lietuvių bendruomenių kituose Jungtinės Karalystės miestuose.
Lietuvos ambasadoje Maskvoje Kovo 11-ąją organizuotame priėmime dalyvavo Rusijos valstybinių ir nevyriausybinių institucijų atstovai, visuomenės veikėjai, kultūros atstovai, žurnalistai, užsienio šalių diplomatai bei Lietuvos bičiuliai. Ambasados svečiai klausėsi šventinio koncerto, kuriame pasaulinės muzikos šedevrais susirinkusius svečius žavėjo Lietuvos solistė Judita Leitaitė. Jai akompanavo pianistas, profesorius iš Sankt Peterburgo Sergejus Malcevas.
Lietuvos ambasada Nyderlanduose kartu su Lietuvių kultūros centru Nyderlanduose kovo 6 d. organizavo pianistės Šviesės Čepliauskaitės ir solistės Ritos Preikšaitės klasikinės muzikos koncertą, skirtą Nepriklausomybės metinėms, diplomatinių santykių su Nyderlandais atnaujinimo 25-mečiui bei Lietuvių kultūros centro Nyderlanduose 10-mečiui.
Kovo 11-ąją Paryžiaus legendinėje Gaveau koncertų salėje buvo surengtas lietuvių pianistės Mūzos Rubackytės koncertas. Į renginį gausiai susirinko prancūzų muzikos mėgėjų publika, diplomatinio korpuso atstovai, lietuvių bendruomenė. Skambant Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūriniams, scena nušvito Lietuvos vėliavos spalvomis.
Kovo 12 d. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena paminėta ir Romoje, svečių namuose „Villa Lituania“. Šią dieną taip pat vyko naujos Italijos lietuvių bendruomenės valdybos rinkiminė konferencija, po jos koplyčioje aukotos šv. Mišios, vėliau vyko Šv. Cecilijos gimnazijos berniukų choro ir Marijampolės kamerinio choro „Suvalkija“ atstovų koncertai.
Sofijoje kovo 11 d. surengtame minėjime dalyvavo lietuvių bendruomenės Bulgarijoje nariai. Juos sveikino Lietuvos ambasadorius Rumunijoje ir Bulgarijai Arvydas Pocius ir Lietuvos garbės konsulas Racho Ribarovas. Susirinkusiesiems surengta viktorina apie Lietuvos istoriją.
Lietuvos ambasadoje Lenkijoje kovo 11 dieną susirinko Varšuvos lietuvių bendruomenė. Šventės dalyvius sveikino Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Šarūnas Adomavičius, buvo surengta Vytauto V. Landsbergio filmo „Trispalvis“ peržiūra.
URM inf. ir nuotr.