Pradinis / Mokslas ir švietimas / Lietuviškas startuolis padės ligas diagnozuoti anksčiau

Lietuviškas startuolis padės ligas diagnozuoti anksčiau

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) „TechHub“ preakceleratoriaus dalyvis – startuolis „In Genes“ sukūrė unikalią DNR sekoskaitos technologiją, kuri iš seilių mėginio nustatys tikimybę sirgti tam tikromis ligomis. Pasitelkus technologiją sudaromos galimybės greičiau, pigiau ir veiksmingiau imtis gydymo, užkertant kelią nepagydomoms ligoms dėl pernelyg vėlyvo jų diagnozavimo.

Galimybė išvengti nebegrįžtamų pokyčių organizme

„Idėja sukurti šį startuolį kilo bendraujant su draugais, neturinčiais medicininio išsilavinimo, kuriems tenka pareiga rūpintis savo ir šeimos narių sveikata, pasirinkti reikalingus tyrimus ar gydytojus specialistus. Mūsų tikslas – sudėtingas mokslines technologijas ir jų pranašumus padaryti lengviau prieinamus ir suprantamus kiekvienam žmogui“, – sako viena iš startuolio įkūrėjų, medicinos technologė Austėja Kilikevičiūtė.

Startuolis teiks personalizuotas DNR analizės paslaugas, paremtas sekoskaitos metodu: analizuojant DNR struktūrą bus ieškoma genuose įvykusių mutacijų, kuriose užkoduoti pakitę baltymai ir pakitusios jų funkcijos, lemiančios fiziologinius trūkumus, kitaip tariant, ligas, ar, atvirkščiai – pranašumus.

Pasak startuolio įkūrėjų, paieška orientuota į vidutiniame ir vyresniame amžiuje pasireiškiančias ligas, kurių gydymas turi būti pradedamas ne vėliau nei pirmoje stadijoje, nes jo efektyvumas priklauso nuo diagnozavimo laiko. Tai ligos, kurių simptomus vizualiai pastebime tik vėlesniu laikotarpiu, kai gydymas tampa mažiau veiksmingas, o organizme įvykę pokyčiai nebegrįžtami.

„Šios technologijos tikslumas nepriklauso nuo tiriamojo amžiaus, metodas ieško šakninių ligos priežasčių – jos dažniausiai slypi genetinėje medžiagoje (DNR), kurią nešiojamės nuo gimimo. Tyrimo metu tikrinami kiekvienos ligos atveju individualias reikšmes turintys genetiniai žymenys – ne keli, o šimtai jų. Tai užtikrina, kad analizuojama liga neliks nepastebėta“,– pasakoja A. Kilikevičiūtė.

Unikali nauda sportininkams

Testas taip pat padės ankstyvoje sportininkų atrankoje – DNR analizę galima atlikti net kūdikiui ar vaikui ir patikrinti, ar šis neturi tam tikrų mutacijų, kurios lemia genetinius pranašumus, tokius kaip didesnė ištvermė ar atsigavimas po didesnės fizinės apkrovos, greitesnė raumenų adaptacija, didesnis lankstumas.  

„Testas galėtų padėti pasirinkti sporto šaką, kurioje natūraliai sektųsi lengviau ir pavyktų pasiekti aukštų sportinių rezultatų nepriklausomai nuo to, kada pradėta sportuoti. Taip pat tai galėtų būti pagalbinis įrankis rinktinėms, treneriams, padedantis sportininkus atsirinkti atsižvelgiant ne tik į būrelį jau pradėjusių lankyti vaikų motyvaciją, bet ir į fiziologinius pranašumus“, – sako A. Kilikevičiūtė.

Verslo pradžia ir planai

Startuolis „In Genes“ savo verslo kelionę pradėjo „TechHub“ startuolių preakceleratoriuje, jame idėją vysto kartu su lektorių ir mentorių pagalba. „Į preakceleratorių atėjome žinodami, kad nėra vieno kelio ir vieno būdo, kaip sukurti ir vystyti sėkmingą verslą, todėl norėjome visus tuos būdus sužinoti. Tačiau išmokome, kad alternatyvų yra dar daugiau, nei žmogus gali įsivaizduoti. Tad didžiausias darbas mums dabar – išmokti priimti būtent savo verslui tinkamiausius sprendimus, per daug tiesiogiai nesivadovaujant kitų įmonių pasirinkimais, sugebėti sprendimus priimti kasdien ir laiku“, – sako A. Kilikevičiūtė.

Šiuo metu startuolis tobulina tris pirmuosius produktus – Alzheimerio ir Parkinsono ligos bei sportinių pranašumų tyrimus, optimizuoja jų trukmę ir kainą, kuria strateginį ir plėtros planą. „Ieškome 1 mln. Eur investicijos – tai įgalintų ne tik našesnį ir greitesnį darbą, suteiktų galimybę atlikti daugiau DNR analizės tyrimų, bet ir padėtų patekti į kitų Europos šalių rinkas per artimiausius 6–24 mėnesius“, – apie startuolio planus pasakoja viena iš jo įkūrėjų.

MITA kviečia visus, turinčius inovatyvių idėjų, dalyvauti „TechHub“ startuolių preakceleratoriuje – 3 mėnesių trukmės intensyviuose mokymuose, kurių tikslas – su mentorių ir lektorių pagalba išvystyti idėją iki minimalaus produkto. Preakceleratoriuje dalyvauti gali visi startuoliai (didelį ir inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinčios labai mažos ar mažos įmonės, veikiančios ne ilgiau nei 5 metus) ar planuojantys juos įkurti. Registracija vykdoma iki sausio 9 dienos.

„TechHub“ – tai Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) įgyvendinamas projektas, skirtas ankstyvos stadijos inovatyvių verslo idėjų kūrimui, intensyviam startuolių augimui bei verslumo ekosistemos tvariai plėtrai vystyti. Projekto tikslas – paskatinti tyrėjus, mokslininkus, studentus ir verslo atstovus vystyti inovatyvias verslo idėjas, suteikti jų komandoms įvairiapusę inovacijų ir verslo paramos pagalbą ir sudaryti galimybes intensyviam aukštos pridėtinės vertės žiniomis grįsto verslo segmento augimui Lietuvos ekonomikoje. 

Projektas finansuojamas Europos regioninio plėtros fondo lėšomis. Veiksmų programos priemonės numeris ir pavadinimas: 01.2.1-LVPA-V-842 „Inogeb LT“.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top