Pradinis / Lietuviai svetur / Nepamirštama lietuvių išeivijos studentų vasara Lietuvoje

Nepamirštama lietuvių išeivijos studentų vasara Lietuvoje

Ši vasara devyniems lietuvių išeivių studentams iš JAV ir Kanados buvo nepaprasta. Jie penkias savaites stažavosi Lietuvoje pagal programą „Lietuvių išeivijos studentų stažuotė“ (LISS), kurią įgyvendina JAV lietuvių bendruomenė. Ši programa suteikia studentams galimybę stažuotis pagal savo studijų kryptį ir ateities karjeros poreikius. Studentai taip pat patobulina lietuvių kalbos įgūdžius ir susipažįsta su Lietuvos kasdieniu bei kultūriniu gyvenimu, šiose srityse vykstančiais pokyčiais.

LISS programos dalyviai su Prezidentu Gitanu Nausėda
LISS programos vadovė Romena Čiūtienė

„Džiaugiamės, kad norinčių dalyvauti stažuotėse Lietuvoje studentų skaičius vis auga. Nuo LISS įkūrimo praėjus daugiau nei dešimtmečiui programoje jau dalyvavo daugiau nei penki šimtai jaunuolių. Stažuočių metu programos dalyviai gali kur kas geriau pažinti Lietuvą, jos vidinius procesus bei sustiprinti savo socialinius ryšius. Taip Lietuva jiems tampa dar artimesnė. Taip pat LISS programa turi intensyvią kultūrinę programą – studentai keliauja po Lietuvą, susitinka su šviesiais šalies žmonėmis, taip geriau suvokdami lietuvių tapatybę. Taip pat jie atranda kuriančią, atvirą ir aukštųjų technologijų plėtra garsią, vis labiau vakarėjančią Lietuvą. Studentai lankosi biomedicinos, lazerių įmonėse, aukštųjų technologijų mokslo centruose“, – sako LISS programos vadovė Romena Čiūtienė. Pasak jos, programos dalyviai, sėkmingai užbaigę stažuotę, ne tik gali savo gyvenimo aprašymą papildyti darbo Lietuvoje patirtimi, bet ir gauna universitetinių kreditų, nes JAV lietuvių bendruomenė bendradarbiauja su Lietuvos universitetais: nuo 2010 m. – su Vytauto Didžiojo universitetu, 2017 m. – su Vilniaus universitetu  ir Vilniaus Gedimino technikos universitetu.

Į šią stažuotę atvyko 9 motyvuoti pasaulio lietuviai iš JAV ir Kanados. Studentai darbavosi Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, Lietuvos statistikos departamente, „WEST UC“, UAB „Etronika“, VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje. Kiekvienam studentui darbo (stažuotės) vieta buvo renkama pagal jo būsimą specialybę, atsižvelgiant ir į studento pageidavimus, ir į tai, kokias akademines žinias jie jau turi įgiję savo universitete.

„LISS programa yra labai vertinga gyvenimo patirtis. Visų pirma tu gauni naudingos patirties pagal savo studijų kryptį, tai yra nepaprastai svarbu prieš pradedant profesinę karjerą. Be to, tai yra tarptautinė darbo patirtis, kuri priverčia tave išeiti iš komforto zonos. Tai yra skirtinga darbo atmosfera su skirtingais siekiais ir tikslais. Ji praturtina tavo požiūrį į darbo esmę. LISS programa viršijo mano lūkesčius tiek dėl darbo stažuotės, tiek dėl kultūrinės veiklos kokybės“, – sako LISS programos dalyvis iš Kanados Lukas Janowicz.

Stažuotė buvo intensyvi – po darbo valandų studentai dalyvaudavo susitikimuose su žinomais Lietuvos politikos, mokslo ir kultūros lyderiais, lankėsi ekskursijose ir dalyvavo viešuosiuose renginiuose. Ši vasara Lietuvos istorijoje buvo ypatinga: liepos 15 d. vyko J. E. Prezidento Gitano Nausėdos inauguracija. LISS dalyviai gavo išskirtinę progą dalyvauti istoriniame renginyje – buvo pakviesti stebėti inauguracijos ceremoniją LR Seime. O kur dar susitikimai ir diskusijos įvairiausiomis temomis su Seimo Pirmininku Viktoru Pranckiečiu, Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi, Seimo nariu Žygimantu Pavilioniu, JAV ambasadorės pavaduotoju Marcus Micheli ir įkvepiantis vakaras su URM Užsienio lietuvių departamento direktoriumi Marijumi Gudynu.

LISS dalyviai taip pat lankėsi dviejuose Lietuvos kariuomenės kariniuose daliniuose (dalyvavo ir laimėjo bendrame krepšinio turnyre su privalomosios tarnybos kariais!), žygiavo daug ištvermės reikalaujančiame žygyje pelkėmis, taip susipažindami su labai unikalia Lietuvos gamta, kurios nerasite turistiniuose maršrutuose.

„Vizitas Vaidoto batalione buvo tikrai įdomi patirtis, kurią rekomenduočiau bet kuriam, kas domisi Lietuvos saugumu. Karinis dalinys ir jo vidaus tvarka padarė didelį įspūdį. Kariškiai supažindino mus su karinio gyvenimo kasdienybe ir buitimi. Tiesą sakant, patirtis buvo gana įkvepianti. Ji netgi privertė mane pagalvoti apie kariškio karjerą ateityje. Esu labai dėkingas Lietuvos kariams už šią galimybę“, – sako LISS programos dalyvis Daniel Kwiatkowski iš Ilinojaus valstijos.

Jaunuoliai taip pat patyrė senovės lietuvių pirties malonumus, sužinojo apie pirties tradicijas, išmoko rišti ir naudotis skirtingomis vantų rūšimis. Kaip teigė daugelis, tai buvo geriausia bandyta pirtis per visą gyvenimą!

LISS programos dalyviai Vaidoto batalione

Savaitgaliai buvo gausūs išvykų – aplankyta Kuršių nerija. Per pusryčius Neringos meras Darius Jasaitis papasakojo apie Nidą ir jos istoriją, o Seimo narys Antanas Vinkus dovanojo pasiplaukiojimą jachta. Dalyvauta Gyvosios archeologijos festivalyje Kernavėje, pasaulio lietuvių ir aktyvaus Kauno jaunimo susitikime, susipažinta su Kaunu, taip pat lankytasi Trakuose. Programos pabaigą vainikavo vaizdingas skrydis oro balionu virš Trakų ir Vilniaus apylinkių. Po tiek drauge patirtų įspūdžių LISS komanda tapo tarsi šeima, išsiskirti buvo labai sunku, todėl buvo suorganizuotos net kelios atsisveikinimo vakarienės. Į pirmąją iš jų, kaip padėkos ženklą, LISS studentai kvietė programos vadovę ir vaišino savo ruoštais lietuviškais patiekalais (puikiais kulinariniais gebėjimais nustebino net patys save!), o antroji, triukšmingoji, buvo organizuota LISS programos organizatorių – joje lankėsi ir dainomis bei šokiais dalijosi tikras pasaulio lietuvis Jurgis Didžiulis.

„Dalyvavimas LISS programoje ir praleistos penkios mano vasaros savaitės Vilniuje, Lietuvoje, buvo nepaprasta kelionė, pilna profesinės patirties, susitikimų su šalies lyderiais ir nuostabių gražios šalies vaizdų. Stažavausi aplinkos apsaugos agentūroje VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“, tai dar sustiprino mano susidomėjimą natūralios gamtos išsaugojimu. Stažuotė suteikė neįtikėtinų galimybių stebėti ir dalyvauti retų paukščių išsaugojimo projekte. Vakarai ir savaitgaliai buvo praleisti siekiant kuo daugiau sužinoti apie Lietuvą ir jos kultūrą. LISS programa leido suprasti, kad šį šalis siūlo daug daugiau galimybių, negu aš lig šiol maniau“, – sako „LISS 2019“ programos dalyvė Daria Pachucka iš Los Andželo.

„Nors Lietuvos pažanga labai motyvuoja, aš suprantu, kad be LISS programos nebūčiau galėjęs viso to pamatyti ir suprasti. Būti LISS programos dalyviu yra didelė laimė, kuri suteikia studentams galimybę dalyvauti daugelyje skirtingų renginių ir susitikimų. Įvairūs mokslo institutai, susitikimai su politikais ir rekreacinės veiklos, kuriose dalyvavo studentai, buvo neįkainojama patirtis, kurios nekeisčiau į nieką. LISS vadovybė užtikrino, kad kiekvienas programos dalyvis gautų vertingą ir individualiai specifinę darbo patirtį. Tokios įtraukiančios darbo stažuotės ir gerai suplanuotos kultūrinės programos derinys yra būtent tai, kas daro LISS išskirtiniu projektu“, – apibendrina LISS dalyvis Tomas Vyšniauskas iš Kalifornijos.  

Pagrindiniai LISS programos rėmėjai – Lietuvių fondas ir Kazickų šeimos fondas, be kurių ši programa negalėtų vykti.

Naujienas apie LISS sekite https://www.facebook.com/LISSinternships ir „Instagram“ @liss_summer_in_lithuania.

Romena Čiūtienė

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top