Ar pastebėjote, kad į perkamiausių knygų sąrašus užsienio literatūra užkopia dažniau nei lietuvių autorių knygos? Atrodo, žmones traukia tai, kas tolima, o savas kiemas ne toks įdomus. Tačiau lietuvių literatūra pamirštama nepelnytai. Mūsų šalies autoriai rašo knygas, kurios nenusileidžia užsienio bestseleriams. Stebina ir įvairovė. Šiandien galite įsigyti lietuviškų detektyvų, autobiografijų, istorinių veikalų, erotinių romanų ar tarptautinėmis premijomis apdovanotų knygelių vaikams.
Interneto knygynas Patogupirkti.lt parengė gidą, kuriuo siekiama parodyti lietuvių literatūros įvairovę. Nuo autobiografijų iki istorinių knygų, ar visas jau atradote?
Autobiografijos ir eseistika
Beata Tiškevič „Vyvenimas. Pirmoji ir itin atvira Beatos Tiškevič knyga“
Visose pasaulio šalyse autobiografijos labai populiarios. Panašu, kad jas rašo kiekvienas, turintis ką papasakoti. Lietuvoje itin atvirų knygų kiek mažiau, tačiau meluotume, jei sakytume, kad nėra visai. Vienas pavyzdžių – Beatos Tiškevič knyga „Vyvenimas. Pirmoji ir itin atvira Beatos Tiškevič knyga“.
Beata yra žinoma aktorė, įvairių socialinių projektų iniciatorė ir laidų vedėja. Jos memuarų knyga „Vyvenimas“ tapo gera proga pažvelgti į autorės gyvenimo nuotrupas, mintis ir tam tikrus įvykius, nulėmusius įvairius jos sprendimus.
Beata Tiškevič dalijasi patirtimi ir įkvepia į visas problemas žvelgti pozityviai, nebijoti keisti savo gyvenimo, išbandyti naujas veiklas, drąsiai svajoti ir mylėti.
Vanda Juknaitė „Išsiduosi. Balsu“.
Jei ieškote kiek kitokių atsiminimų, knygynas Patogupirkti.lt rekomenduoja rašytojos Vandos Juknaitės knygą „Išsiduosi. Balsu“. Ją sudaro tekstai, kurie anksčiau buvo publikuojami mūsų šalies žiniasklaidos leidiniuose, interviu, asmeniniai pamąstymai ir esė.
Autorė įsileidžia į savo minčių pasaulį ir per šiuos tekstus atskleidžia santykį su aplinka, naujomis technologijomis, žmonių susvetimėjimu, moralinėmis vertybėmis, laiko ir politikos nulemtais pokyčiais, kasdienybe. Tekstuose daug autobiografinių detalių ir realių žmonių istorijų.
Raimondas Buitkus „Nuotrauka dembelio albumui“
Autobiografinis Raimondo Buitkaus romanas „Nuotrauka dembelio albumui“ yra istorija, kurioje pasakojama apie tai, ką iš tiesų reiškia būti kareiviu ir kokių randų palieka ši tarnyba.
Knygoje „Nuotrauka dembelio albumui“ keliami klausimai ir randami atsakymai, čia kalbama iki šiol mažai Lietuvoje gvildenta tema – kokį iš tiesų poveikį net kelių kartų vyrų psichikai ir emocinei būklei padarė sovietinė armija ir jos sistema? Kiek vyrų drįsta atvirai apie tai kalbėti ir kiek jie negali papasakoti, nes slepia net nuo savęs?
Erotiniai romanai
Kas galėtų patikėti, kad kuklūs ir santūrūs lietuviai gali rašyti erotiką, nenusileidžiančią šio žanro karalienei E. L. James ir jos trilogijai „50 pilkų atspalvių“? Tačiau rinktis yra iš ko!
Donata Kontenienė „Septynetas. Ar meilė gali išlaisvinti iš praeities nuodėmių?“
Vienas lietuvių erotikos pavyzdžių yra Donatos Konterienės romanas „Septynetas“. Šios istorijos siužetas panardina į meilės, intrigų bei tamsios erotikos sūkurį. Pagrindinė veikėja Gabrielė priima pasiūlymą padirbėti vertėja Londone. Šis sprendimas atveda merginą į turtingo naftos magnato Antonio Barikelio pasaulį.
Antonis ne šiaip turtingas vyras. Jo gyvenimą temdo tamsi praeitis ir dar tamsesnės paslaptys. Viešas įvaizdis gerokai skiriasi nuo to, kas darosi už uždarų durų. Antonis priklauso „Septyneto“ klubui, kurio nariai nevengia tenkinti vaizduotę peržengiančių savo aistrų.
Jei šis romanas sugundys, atkreipkite dėmesį į jo tęsinį „Septynetas. Amžinai tavo“. Tai dar erotiškesnė antroji „Septyneto“ dalis. Taip pat primename, kad lietuvišką erotiką rašo Agnė Bausienė, Tėja Adomė, Indrė Vakarė ir kt.
Prizais įvertinta proza
Liūdna, tačiau lietuvių knygos neprasimuša į prestižiškiausius pasaulio apdovanojimus. Tikime, kad tai tik laiko klausimas. Vis dėlto turime įvairių kūrinių, pelniusių gerai vertinamus konkursus ir apdovanojimus.
Saulius Vasiliauskas „Dabar aš ramiai papietausiu“
Tai debiutinis Sauliaus Vasiliausko trumposios prozos rinkinys, išleistas laimėjus „Pirmosios knygos“ konkursą. Autoriaus pasakojimai šiek tiek autobiografiniai, įkvėpti atidžių kasdienybės stebėjimų, lengvai ironiški ir atviri.
Sauliaus Vasiliausko knygą sudaro trumposios prozos žanro tekstai. Jie skirtingi – miniatiūros, esė ir kitos formos kviečia panerti į veikėjo gyvenimo nuotrupas, įvairius dialogus, pamąstymus, išgyvenimus bei patyrimus.
Akvilė Kavaliauskaitė „Kūnai“
2020 metų knyga suaugusiųjų prozos kategorijoje. Šioje rinktinėje skaitytojų laukia dvylika novelių. Tai originalūs, šiek tiek melancholiški, šiek tiek ironiški tekstai apie žmones ir jų jausmus. Autorė teigia, kad kai kurias noveles įkvėpė realūs, gyvenime sutikti asmenys.
Trumpos istorijos yra itin taiklus mūsų visuomenės portretas. Visuomenės, kurioje jaučiamas susvetimėjimas, egoizmas, materialių dalykų kultas.
Istorinės knygos
Tarp lietuviškų istorinių knygų ryškiai išsiskiria lyderis Robertas Petrauskas su serija „Antrasis pasaulinis karas Europoje“.
Robertas Petrauskas „Trečiojo Reicho triumfas“
Tai pirmoji istorinės trilogijos dalis. Knygoje aprašomas veiksmas, kuris prasideda pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui. Autorius, remdamasis naujausia archyvine medžiaga bei literatūra, bando rekonstruoti šį laikotarpį ir papasakoti, koks jis buvo iš tiesų.
„Trečiojo Reicho triumfas“ – platus žvilgsnis į du tarpukario dešimtmečius. Istorikas aptaria geopolitinę Europos erdvę nuo Skandinavijos iki Musolinio kampanijos Afrikoje. Šioje knygoje nelieka pamirštų vietų ir karo užuomazgos aprašomos be nutylėjimų.
Robertas Petrauskas „Lemtingi sprendimai“
Tai antroji serijos „Antrasis pasaulinis karas Europoje“ knyga. Antros dalies veiksmas prasideda ten, kur baigėsi pirmoji. Robertas Petrauskas daug dėmesio skiria Britanijos mūšiui, taip pat karo kampanijoms Jugoslavijoje, Graikijoje, mūšiui dėl Kretos salos. Šioje knygoje didžiausias dėmesys atiteko svarbiausiems 1940–1941 metais padarytiems sprendimams.
Robertas Petrauskas „Barbarosa“
Barbarosa – Hitlerio operacija, kurios planas buvo staigiai įsiveržti, užklupti nepasiruošusią Sovietų Sąjungą ir užimti jos teritorijas. Į šią operaciją buvo mesti milijonai karių. Operacijos pradžia atrodė sėkminga. 1941 metų birželį dėl netikėtumo efekto vokiečiams pavyko ir jie užėmė daugybę Sovietų sąjungos žemių. Istorinė knyga „Barbarosa“ apima pirmuosius kelis šio žiauraus plano mėnesius: nuo birželio 22 dienos iki Maskvos puolimo operacijos „Taifūnas“ spalį.
Prieštaringai vertinama literatūra
Visame pasaulyje išleidžiama knygų, kurias visuomenė priima labai prieštaringai. Kartais jos tiesiog pralenkia laiką, kartais suglumina jautresnius socialinius sluoksnius arba apnuogina valdžios slepiamas paslaptis. Jos kviečia diskutuoti, keisti požiūrį, apmąstyti kitą nuomonę. Tokių kūrinių turime ir Lietuvoje.
Marius Ivaškevičius „Žali“
Dramaturgo, rašytojo Mariaus Ivaškevičiaus romanas „Žali“ yra laikomas vienu labiausiai neįvertintų lietuvių literatūros kūrinių. Ši knyga sukėlė ir nemenką skandalą, o rašytojas buvo kaltinamas partizanų atminimo išniekinimu. Tačiau pagrindinė kūrėjo kaltė yra ta, kad jis savo veikėjus pavaizdavo be šiai temai būdingo patoso, tiesiog žmogiškus ir kartais silpnus.
Mariaus Ivaškevičiaus romane „Žali“ aprašoma tik viena diena – 1950-ųjų metų rugpjūčio 21-oji. Pagrindinis knygos veikėjas yra partizaninio pasipriešinimo vadas Jonas Žemaitis. Autorius, rašydamas apie pokarį, atsisako patriotinės patetikos ir kuria dramą, jungiančią meilę, išdavystę, mirtį, ištikimybę. Kūrinyje netrūksta absurdo, intrigų bei egzistencinių idėjų.
Dovydas Pancerovas, Birutė Davidonytė „Kabinetas 339“.
Tai dar viena knyga, sukėlusi skandalą. Autoriai kalba apie tikrus įvykius, nutikusius Lietuvos politikoje. Šis tiriamosios žurnalistikos darbas gali būti skaitomas tarsi detektyvas, tačiau būtina nepamiršti, kad istorija nėra išgalvota.
„Kabinetas 339“ skaitytojams leis susidaryti geresnį vaizdą, kaip iš tiesų dirba Lietuvos žurnalistai. Tyrimų užkulisiai gali priminti veiksmo filmą: slapti informatoriai, korupcija, kolegų išdavystės, grasinimai.
Viskas prasidėjo nuo to, kad 2018 metais žurnalistai gavo įdomią žinutę iš savo informatoriaus. Jis pranešė apie įtartiną Lietuvos Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio komandos sutartį su privačia energetikos įmone. Žurnalistai pradėjo tirti šią informaciją ir galiausiai jų darbas nugulė į knygą „Kabinetas 339“.
Pažintinės knygos
Lietuvoje išleista daug įvairių pažintinių knygų. Ir, sutikite, niekas geriau nepapasakos apie vietinius paukščius, gyvūnus ar lankytinas vietas nei čia gyvenantys gamtininkai ir kiti profesionalai.
Vytautas Jusys, Liutauras Raudonikis, Saulius Karalius „Lietuvos paukščių pažinimo vadovas“.
Tai itin informatyvi knyga mėgėjams ir profesionalams, kurie nori pažinti mūsų šalies paukščius.
Lietuvos paukščiai labai įvairūs, o dažnas žmogus atpažįsta vos kelis ar keliolika jų rūšių. Šio leidinio rengėjai aprašė net 399! Knyga pritaikyta ir pradedantiesiems, ir pažengusiems gamtininkams bei žmonėms, kurie daug laiko praleidžia gamtoje. Iliustracijų gausa leidžia lengvai atpažinti matytą paukštį, kad ir kokioje situacijoje jį pastebėjote.
Selemonas Paltanavičius „Lietuvos gyvūnų didžioji knyga“
Tai žinynas, kuriame smagiai ir informatyviai pavaizduota mūsų šalies fauna. Selemonas Paltanavičius šią knygą sukūrė visai šeimai ir aprašė Lietuvos gyvūniją, kurios gyvenimas neįtikėtinai įdomus.
Autorius savo pasakojimą pradeda nuo pačių mažiausių gyvūnų ir baigia tokiais, kurių kelyje atsidurti niekas nenorėtų. Atkreipkite dėmesį ir į kitas autoriaus knygas, jos visada pasižymi informatyvumu ir įdomiai pateikta informacija.
Klasika
Lietuvių autorių knygos dažnai pralenkia laiką. Ne viena jų jau tapo klasika, rekomenduojama visiems be išimties. Štai keli pasiūlymai:
Jurgis Kunčinas „Tūla“
Tai vienas ryškesnių XX amžiaus lietuvių literatūros kūrinių, pasakojantis apie fatališką meilę, Vilnių ir bohemišką gyvenimą, apribotą sovietmečio, bet netelpantį jo rėmuose. Rašytojo Jurgio Kunčino kūrinys pasižymi atvirumu, jausmingumu, stipria poetine kalba ir egzistenciniu liūdesiu.
Knygos siužetas neapibrėžtas, teigiama, kad iš dalies jis yra autobiografinis, o pagrindinio veikėjo mylimoji Tūla realiame gyvenime turėjo prototipą. Romanas „Tūla“ rašytas 1991 metais, o išleistas 1993-iaisiais. Jis laikomas geriausiu Jurgio Kunčino kūriniu ir vienu reikšmingiausių romanų apie Vilnių.
Jurga Ivanauskaitė „Miegančių drugelių tvirtovė“
Romanas „Miegančių drugelių tvirtovė“ liečia prekybos žmonėmis temą, aktualią tiek tada, kai buvo rašoma knyga, tiek šiomis dienomis. Autorė analizuoja socialines problemas, ragina persvarstyti santykį su visuomenės užribyje atsidūrusiais žmonėmis. Pasaulyje viskas susiję ir vieno žmogaus kančia gali tapti pasaulinės katastrofos pradžia.
Patogupirkti.lt rekomenduoja ir kitas rašytojos Jurgos Ivanauskaitės knygas, užimančias išskirtinę vietą lietuvių literatūroje.
Knygos vaikams
Kęstutis Kasparavičius „Kiškis Morkus Didysis“
Kęstutis Kasparavičius – grafikas, knygų iliustratorius, rašytojas. Dailininkas žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje – jau keturiasdešimt metų menininkas dalyvauja tarptautinėse parodose. Kiekviena jo knyga – meno kūrinys.
„Kiškis Morkus Didysis“ patiks ir mažiems, ir dideliems. Tai pamokanti istorija apie tai, kaip svarbu visada išlikti savimi. Kęstutis Kasparavičius šią knygelę skiria tiems, kurie buvo nepatenkinti savo atvaizdu veidrodyje ir nuolat su pavydu galvojo apie didesnius, gražesnius bei šaunesnius. Autorius primena, kad svarbiausia išlikti savimi.
Ignė Zarambaitė „Juodavandeniai“
Puikus romanas paaugliams! Detektyvinių elementų turinti istorija apima plačią temų gamą: paauglystės problemas, patyčias, seksualumą, santykius su tėvais ir draugais. 2021-aisiais metais romanas Metų knygos apdovanojimuose buvo pripažintas skaitytojų mylimiausiu bei tapo paauglių literatūros kategorijos laimėtoju.
Veikėjų problemos artimos visiems jauniems žmonės. Jie išgyvena meilę, nesutaria su tėvais, juos laiko per daug globėjiškais ir landžiais. Personažams tenka kovoti su patyčiomis, pirmaisiais jausmais, bundančiu seksualumu, noru išbandyti draudžiamus dalykus.
Šį sąrašą galima tęsti ir tęsti, nes gerų lietuvių autorių knygų, apimančių įvairias temas ir žanrus, labai daug. Linkime stabtelėti, pavartyti ir atrasti lietuvišką literatūrą.
PR