Pradinis / Kultūra / Menininkė Jolita Vaitkutė naujuoju kūriniu ragina susirūpinti dėl gamtos naikinimo

Menininkė Jolita Vaitkutė naujuoju kūriniu ragina susirūpinti dėl gamtos naikinimo

Netikėtomis kūrybinėmis idėjomis stebinanti Jolita Vaitkutė šią savaitę pristaztė naują meninę instaliaciją „Destrukcija“. Šįkart menininkė paragino atkreipti dėmesį į destruktyvų žmogaus santykį su gamta.

Meninę instaliaciją sudaro trys iš skirtingų medžiagų sukurti orangutangai.  Iš lietuviško miško paklotės – samanų, šakelių, lapų – pagamintas orangutangas simbolizuoja darnų žmogaus ir gamtos ryšį. Orangutangas iš palmių aliejaus turinčių produktų pakuočių atspindi neatsakingą vartojimą. Gyvūnas iš anglių ir apdegusių medžių liekanų – jau mirusią gamtą.

Pasak autorės, instaliacija siekiama sukelti žiūrovui įvairias emocijas. Iš natūralių medžiagų sukurtas gyvūnas kelia gėrėjimąsi, o šiukšlių iškamšos – neigiamus pojūčius. Galutinis efektas pasiekiamas stebint anglių orangutangą, kuris baugina, nes simbolizuoja žmogaus sunaikintą gamtą. Menininkės teigimu, analizuodami prekių sudėtį dažnai nepagalvojame, ar šios prekės pagamintos iš aplinkai nekenkiančių žaliavų. „Noriu priminti, kad kiekvienas iš mūsų atsakingai vartodamas gali prisidėti prie gamtos tausojimo“, – pabrėžė J. Vaitkutė.

Instaliacija buvo pristatyta Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, o rugpjūčio 1–18 dienomis ji bus eksponuojama sostinės V. Kudirkos aikštėje.

Socialinę iniciatyvą „Be palmių aliejaus“ vykdantis visuomenininkas Domantas Tracevičius teigia, kad klimato kaita nepripažįsta valstybių sienų ir tai, kas vyksta kituose pasaulio kraštuose, atsiliepia mums tiesiogiai. Todėl negalime provincialiai susitelkti tik į savas problemas – mums turi rūpėti, kad gamta naikinama visame pasaulyje.

„Dėl didžiulio palmių aliejaus poreikio baigiami išnaikinti atogrąžų miškų masyvai Pietryčių Azijoje. Ne tik naikinamos natūralios gyvūnijos buveinės, bet ir gresia išnykimas patiems gyvūnams. Sparčiai nykstanti orangutangų populiacija – akivaizdus pavyzdys, ką gali padaryti destruktyvi žmogaus veikla“, – teigė D. Tracevičius.

Instaliacijos pristatyme dalyvavo ir garsios lietuvių kilmės antropologės bei orangutangų tyrinėtojos Birutės Galdikas įkurto labdaros fondo savanorė Alvyda Andriekutė. Savanorės teigimu, palmių aliejaus galima rasti daugybėje gaminių, todėl svarbu domėtis prekių sudėtimi ir rinktis tvaresnius, gamtą tausojančius produktus.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top