Pradinis / KARJERA / Minima atlyginimo atotrūkio diena: iki metų galo moterys Lietuvoje dirbs nemokamai

Minima atlyginimo atotrūkio diena: iki metų galo moterys Lietuvoje dirbs nemokamai

Lietuvoje minima atlyginimų atotrūkio diena. Diena simboliškai primena, kad nuo šiandien iki metų galo šalyje moterys nustoja gauti atlyginimą.

Lietuvoje vyrų ir moterų atlyginimo atotrūkis vidutiniškai siekia 14,4 procentų. Pavertus skaičių darbo dienomis, paaiškėja, kad moterys šalyje beveik du mėnesius dirba nemokamai. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, valstybiniame sektoriuje šis atotrūkis siekia 13,7 proc., privačiame – 17,6 proc., o didžiausi skirtumai yra finansų ir draudimo (38,3 proc.) srityse, beveik trečdaliu mažesnį atlyginimą moterys gauna informacijos ir ryšių, žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo srityse. Mažiausi skirtumai fiksuojami statybose ir švietime – jie neviršija 3 procentų.

„Beveik 40 proc. šio atotrūkio, mokslininkų nuomone, atsiranda, nes moterims mokama mažiau tiesiog todėl, kad jos yra moterys. Šį elgesį lemia nuostata, kad tik vyrai yra šeimos maitintojai, o moterų indėlis kuriant tiek šeimos, tiek valstybės gerovę nevertinamas“, – sako Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.

Ekspertai taip pat atkreipia dėmesį, kad, skaičiuojant atotrūkį, neatsižvelgiama į kitas darbuotojo gaunamas naudas, kuriomis vyrai mėgaujasi dažniau nei moterys. Papildomos išmokos – priedai, piniginės kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas, dividendai, motyvacinės priemonės darbe – neretai sudaro nemažą dalį kasmetinių pajamų, tačiau, skaičiuojant atlyginimų atotrūkį, jos įtraukiamos nėra. Tad faktinė pajamų nelygybė gali būti dar didesnė. Tai ypač atsiliepia senyvame amžiuje. 2015 metais vyresnėje nei 65 metų amžiaus kategorijoje rizika skursti moterims buvo dvigubai didesnė nei vyrams.

Europos Sąjungoje (ES) atlyginimo atotrūkio diena minėta penktadienį. Bendrijoje vidutinis skirtumas tarp moterų ir vyrų atlyginimų didesnis nei Lietuvoje beveik dviem procentais.

„Lyčių lygybė, įskaitant vienodą atlyginimą už tą patį darbą moterimis ir vyrams, yra viena pamatinių ES vertybių. Per kelerius pastaruosius metus šis skirtumas beveik nemažėjo, vadinasi, per metus moterys du mėnesius dirba nemokamai. Tokia situacija šokiruoja ir yra nepriimtina XXI amžiaus Europoje“, – bendrame pareiškime sako Europos Komisijos vicepirmininkas Fransas Timmermansas bei Komisijos narės Marianne Thyssen ir Vra Jourova.

Anot Lietuvos statistikos departamento, 2015 m. moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis Europos Sąjungoje – 16,3 proc. Mažiausias moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis buvo Italijoje ir Liuksemburge (5,5 proc.), o didžiausias – Estijoje (26,9 proc.).

Europos statistikos tarnybos („Eurostat“) duomenimis, nors bendras moterų išsilavinimo lygis yra panašus arba geresnis nei vyrų, tačiau šie skaičiai neatsispindi darbo rinkoje. Praėjusiais metais aukštąjį mokslą ES baigė 33 proc. moterų, o vyrų – 29 %, vis dėlto bendras moterų užimtumo lygis yra 11,6 procentinių punktų mažesnis nei vyrų. Tik vienai iš dvidešimties ES veikiančių bendrovių vadovauja moteris.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top