Kiek išspausti gydomojo tepalo, kokį sluoksnį jo užtepti, kiek laiko trinti – ar tikrai žinome atsakymus į visus šiuos klausimus? Išgerti vieną ar dvi tabletes – aiškus nurodymas ir dozė, o su tepalais kiek sudėtingiau. Pasak sveikatos specialistų, netinkamai naudojant tepalus galima ne tik sukelti alerginę reakciją, bet ir apsinuodyti.

Vaistininkės Robertos Janulytės teigimu, į pasibaigusį tepalo galiojimo laiką žmonės žiūri kur kas aplaidžiau nei į tablečių, nors taip daryti negalima. Pirma, tepalo veiksmingumas užtikrinamas tik iki jo galiojimo pabaigos, vėliau jo gydomasis poveikis mažėja. Antra, tepalas yra pagamintas maišant vandenį su aliejumi, kuris su laiku apkarsta, o cheminių komponentų stabilumas nėra užtikrintas po nurodytos datos.
„Kartą vaistinėje teko konsultuoti pusamžę moterį, atėjusią dėl kilusio nugaros niežulio ir paraudimo. Prašė mūsų tablečių nuo alergijos ar kokio vėsinančio tepalo. Atkakliai išklausinėjus pacientę, paaiškėjo, kad ji naudojo tepalą, kurio galiojimo data pasibaigusi, ir nemanė, kad tai kažkaip gali būti susiję su jos odos būkle. Tačiau taip darant kyla rizika stipriai sudirginti ar pažeisti odą, sukelti stiprią alerginę reakciją – tai ir buvo nutikę“, – prisimena vaistininkė.
Ji priduria, kad dažniausiai pasitaikanti klaida – žmonės visais atvejais naudoja tiek pat tepalo, nepriklausomai nuo jo stiprumo ir paskirties bei simptomų. Todėl labai svarbu klausyti gydytojo ar vaistininko nurodymų, kokiu kiekiu tepalo ir kiek kartų per dieną tepti, kad gydymas būtų veiksmingas, o ne žalingas.
Kiek tepti ir kaip stipriai trinti?
„Kiek reikia tepalo, priklauso nuo jo paskirties ir stiprumo, taip pat nuo pažeisto ar skaudamo ploto. Pavyzdžiui, tepalo nuo skausmo ir uždegimo vienkartinė dozė yra apie 3 cm, o tepamo gliukokortikoido – hormoninio preparato – naudojama tik žirnio dydžio ar mažiau delno dydžio plotui patepti“, – komentuoja R. Janulytė.
Tepalai yra įmasažuojami į odą lengvais sukamaisiais judesiais. Išspaudus tepalo ant odos paviršiaus ir palikus susigerti pačiam, jame esančios veikliosios medžiagos nepateks į giliuosius odos sluoksnius ir teigiamo poveikio nebus. Bet nereikėtų ir persistengti – stipriai trinant galima sudirginti ar net pažeisti odą. Tai ypač svarbu naudojant šildomąjį poveikį turinčius tepalus.
Saugus tepalų laikymas namuose
Vaistiniai tepalai laikomi gamintojo nurodytomis sąlygomis. R. Janulytės teigimu, jų tikrai nereikia laikyti šaldytuve, jei tai nenurodyta ant pakuotės ar to nepasakė vaistininkas. Žemesnė temperatūra nepailgina vaisto galiojimo laiko, bet gali sumažinti gydomųjų medžiagų veiksmingumą.
„Taip pat derėtų atkreipti dėmesį, kiek laiko vaistas galioja nuo pakuotės atidarymo. Vieni galioja tiek pat, kiek ir neatidaryti, kiti tik mėnesį ar dar trumpiau. Dėl to rekomenduojama neišmesti popierinės vaistinio tepalo pakuotės ir ant jos pasižymėti, kada tepalas buvo pradarytas“, – pataria ji.
Receptinius vaistinius tepalus, anot vaistininkės, naudoti reikia griežtai tiek laiko, kiek nurodė gydytojas, o nereceptinius – pasitarus su vaistininku ir priklausomai nuo naudojimo priežasties bei simptomų stiprumo, vidutiniškai iki 14 dienų. Jei praėjus rekomenduojamam naudojimo laikui savijauta negerėja, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Naudojimas priklauso nuo paskirties
Vaistininkė pataria naudojant tepalus nuo skausmo jų netaupyti. Šios grupės tepalų išspausti reikia išties nemažai, apie 3 cm ilgio juostelę tepant kelį ar čiurną, o jei susuko radikulitas – skaudamai juosmens sričiai reikėtų apie 5 cm.
„Jei skauda blauzdas, jos patinusios ir sunkios, reikėtų rinktis tepalus, skirtus venų kraujotakai gerinti, o ne nuo skausmo, kad būtų gydoma priežastis, o ne simptomas. Simptomui lengvinti tinka šaldantys geliai su mėtų ir pipirmėčių eteriniais aliejais.
Tepalus nuo odos grybelio reikia naudoti net 2 savaites po to, kai išnyksta simptomai, kad liga neatsinaujintų. Tačiau daugelis žmonių pamiršta tai daryti, kai nebevargina niežulys ir neestetinis vaizdas, todėl po kiek laiko gydymą tenka kartoti“, – vardija R. Janulytė.
Receptinių tepalų odos ligoms gydyti, pavyzdžiui, žvynelinei, atopiniam dermatitui, alergijai, labai svarbu nenaudoti ilgiau ar dažniau, nei nurodyta gydytojo. Pasak vaistininkės, gliukokortikoidai – gydanti tepalo medžiaga – ilgainiui išplonina odos paviršinį sluoksnį, todėl gali atsirasti gilių raukšlių, pigmentinių dėmių. Naudojant tepalą nesistemingai, atsiranda rizika, kad oda pripras prie veikliosios tepalo medžiagos ir nebebus gydomojo poveikio – simptomai sugrįš iškart, kai bus nutrauktas tepalo naudojimas.
„Kad neįmanoma perdozuoti tepalų, yra mitas. Dažnai naudojami tepalai, į kurių sudėtį įeina antibiotikas bacitracinas ir difenhidraminas – antihistamininė medžiaga, kurios dedama į tepalus nuo alergijos, kurie dažnai naudojami įkandus vabzdžiams. Šios cheminės veikliosios medžiagos per odoje esančius kapiliarus patenka į sisteminę kraujotaką. Naudojant tepalus, kurių sudėtyje yra išvardytų medžiagų, ne pagal nurodymus – tepant dažniau arba per didelį kiekį – medžiagos kaupiasi organizme ir gali sukelti apsinuodijimą“, – pabrėžia R. Janulytė.