Pradinis / Lietuviai svetur / NORVEGIJA. Atkurtos Lietuvos 100-metį Rogalando lietuviai paminėjo ypatingu renginiu

NORVEGIJA. Atkurtos Lietuvos 100-metį Rogalando lietuviai paminėjo ypatingu renginiu

Spalio 28 dieną Voll bendruomenės namuose („Bore samfunnshus“) įvyko Rogalando lietuvių Valstybės atkūrimo šimtmečio proga organizuotas renginys „Eglė žalčių karalienė“. Renginį režisavo ir vedė iš Lietuvos atvykę teatro „Arti“ režisieriai ir aktoriai Dainius Vengelis bei Jurgita Gailiūtė. Jiems talkino garso operatorius Gintaras Sieniukevičius ir videografė Stefanija Kilmanaitė.

Dar iš vakaro pusę šeštadienio net iki išnaktų jungtinės Rogalando lietuvių bendrijos meno grupės savo paruoštus numerius jungė į vieną bendrą pasirodymą, o režisieriai tarsi molį minkė iš naujo ir iš naujo, šlifavo ir derino į vieną kūrinį. Iš visų susirinkusių išrinko būsimus „aktorius“. O po kiekvieno bandymo paklausdavo: „Ar dar turit jėgų?“ Ir vėl iš naujo… Visi buvo labai pavargę, išalkę, bet irzlumo nerodė. Tik vedėjai nepasidavė nuovargiui ir surasdavo naują energijos užtaisą, pvz., šį įvertinimą: „Atlikot penkių dienų darbą per vieną dieną.“

Į renginį atvyko ir pirmą kartą Rogalando lietuvių bendriją aplankė paskirtas naujasis Lietuvos ambasadorius Norvegijos Karalystėje Jonas Paslauskas. Surasti susibūrimo vietą buvo nesudėtinga, nes prie pastato ant stiebų plevėsavo istorinė Lietuvos vėliava – Vytis ir Rogalando lietuvių bendrijos vėliava. Teatralizuotą muzikinę pasaką stebėjo Stavangerio garbės konsulas Toras Almas (Tor Alm). Lietuviai pagal seną paprotį svečius sutiko su namuose kepta duona ir druska.  Ambasadorius džiaugėsi susirinkusia gausia publika, tarė sveikinimo žodį ir nušvietė Lietuvos ir Norvegijos santykius tarptautinėje erdvėje. Apie renginio idėją bei kūrybinį procesą papasakojo jo organizatorė, Vaikų ir laisvalaikio centro „Draugystė“ vadovė Laimutė Skiudulė.

Renginyje buvo eksponuojama iš Lietuvos atvežta tarptautinio vaikų piešinių konkurso „Tėvynės labui“ paroda. Šią parodą suorganizavo LDK kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjunga. Parodą, sąjungos veiklą pristatė Alytaus įgulos draugijos pirmininkė Rūta Grigaliūnienė. Sąjungos narių vardu visiems renginio dalyviams ji įteikė simbolinį lietuvišką suvenyrą – Lietuvos vėliavos ženkliuką.

Meninę dalį pradėjo norvegų vyrų choras „Sandneskameratene“, vadovaujamas Rogalando lietuvių bendrijos pirmininko Sauliaus Trepekūno. Ypač publiką sužavėjo norvegų atlikta lietuvių liaudies daina „Negiedokit gaideliai“. Pasirodymą, skambindamas pianinu, atliko devynmetis Mykolas Trapavičius.

Teatralizuotoje muzikinėje pasakoje dalyvavo Rogalando mišrus choras „Oktava“, vadovaujamas Linos Vingienės, Rogalando lietuvių liaudies šokių kolektyvas „Jorė“, vadovaujamas Inetos Trepekūnės, ansamblis „Šeimyna“, vadovaujamas Gintauto Skiudulo, Rogalando lietuvių bendrijos Vaikų ir laisvalaikio centro „Draugystė“ auklėtiniai.

Eglės vaidmenį atliko Aistė Vingytė Čitavičė, Žilvino – Edvardas Venskus.

Renginiui baigiantis, skambant Gyčio Paškevičiaus dainai „Mano kraštas“, visus užliejo emocijos, ne tik dalyviai stovėjo, bet ir žiūrovai sustojo. O girdėdami Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ atliekamą „Vardan tos“, ypač skambant priedainiui: „Nėra kitos Lietuvos, tik aš ir tu“, susikabinę rankomis, iškėlę jas į viršų, džiaugsmingai bangavo.

Po renginio Rogalando lietuvių bendrija visus dalyvius vaišino kava, arbata, pyragais, šakočiais. Prie renginio ruošos prisidėjo daug savanorių: vieni kepė pyragus, kiti vežiojo svečius, dar kiti tvarkė, plovė ir kitaip prisidėjo. Organizatorės parašytą projektą „Eglė žalčių karalienė“ rėmė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Sandneso komuna. Organizatorė norėjo ypatingai paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio jubiliejų, pasirinko „Eglės žalčių karalienės“ pasakojimą, kuriame Eglė ilgam išvyksta iš savo tėviškės, kaip aliuziją į pasaulio lietuvius.

Zenonas Mačiulaitis

Renginį filmavo Julius Berger

Nuotraukos Lino Tautkevičiaus, Juliaus Berger ir Daivos Skiudulienės

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top