Birželio 16 dieną 17 valandą Stavangeryje, Naftos muziejaus konferencijų salėje, įvyko garbės konsulo Toro Almo (Tor Alm) inauguracija. Lietuviai labai nudžiugo pamatę vienoje iš pagrindinių Stavangerio aikščių pirmą kartą plevėsuojančią trispalvę.
Kalbas, sveikinimo žodžius sakė ir konsulo regalijas įteikė Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius, Lietuvos Respublikos ambasadorė Norvegijos Karalystėje Izolda Bričkovskienė, Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas Norvegijos reikalams Rimas Kungys. Iškilmėse dalyvavo ir sveikinimo kalbą sakė Stavangerio merės pavaduotoja, ne kartą lankiusis Lietuvoje ir kartu su garbės konsulu besirūpinanti tiltų tiesimu tarp abiejų valstybių, Bjørg Tysdal Moe, bei T. Almo bičiulis, buvęs politikas, visuomenės veikėjas, taikaus dialogo skatintojas tarp žydų ir arabų Ivaras Walde.
Naujam garbės konsului ąžuolo vainiką su lietuviška atributika uždėjo ir lietuvių bendruomenės vardu jį sveikino Rogalando lietuvių bendrijos (RLB) pirmininkas Saulius Trepekūnas. Taip pat inauguracijoje dalyvavo komercijos atašė Norvegijai Audrius Masiulionis, Rogalando lietuvių bendruomenės nariai, verslo atstovai, svečiai. Renginį vedė garsus televizijos veikėjas ir iliuzionistas Kevinas Lunde.
Po oficialios dalies dalyviai persikėlė į to paties pastato apačioje esantį restoraną „Bølgen & Moi“ ir vakarieniaudami dalijosi geromis emocijomis. Toras buvo maloniai nustebintas, kai dalyviai sustojo ir pagal lietuvių tradiciją sugiedojo „Ilgiausių metų“.
Toro gyvenimas pažymėtas aktyvia visuomenine veikla. 8 metus jis buvo politinės partijos „Arbeidetpartiet“ vieno padalinio vadovu. Dabar yra verslininkas, įkūręs įmonę „Flinke folk AS“, ir plėtoja IT verslą Norvegijoje, JAV ir Lietuvoje. Rogalando lietuviams labai pasisekė, kad T. Almas turi lietuvę žmoną Ingridą Andriekienę-Alm, o per Ingridą turime ir Torą. Ingrida tarsi tarpininkė tarp vyro ir lietuvių bendruomenės, svariai prisideda prie lietuvių veiklos ir visokeriopos paramos.
Toras ne tik užsiima verslu, bet ir yra dosnus Rogalando lietuvių bendruomenės mecenatas. Dar kuriantis lietuvių bendruomenės užuomazgoms, per susitikimą 2011 metų pabaigoje „Alanya“ restorane, jis įkvėpė lietuvius sakydamas, kad visokeriopai palaikys ir rems mūsų planuojamą veiklą. Ir tik po bendruomenės įkūrimo ir oficialaus įregistravimo 2012 metų pradžioje tuščioje bendrijos banko sąskaitoje atsidūrė Toro pervesti 25 tūkstančiai kronų. Tai buvo stiprus palaikymas ir stimulas žengiant į naują Rogalande gyvenančių lietuvių istorijos etapą.
Kelias į garbės konsulus
Lietuvos ambasadai pasiteiravus, ar RLB norėtų, kad konkretus asmuo būtų garbės konsulu, bendruomenės pirmininkas Saulius Trepekūnas nedvejodamas rekomendavo Torą. Nuo tada prasidėjo kelių metų kelionė iki garbės konsulo paskelbimo momento. Pirmiausia Lietuvos užsienio reikalų ministerija, o paskui Norvegijos institucijos ilgai analizavo situaciją. Ilgas procesas vyko tiek Lietuvos, tiek Norvegijos ministerijose. Šio proceso metu Toras nesėdėjo rankų sudėjęs. Jis tapo konsulų organizacijos „Corps Consulaire De Norvege“ nariu. Lankėsi Osle visų Norvegijoje esančių konsulų susitikime. Taip pat derino reikalus Lietuvoje užsienio reikalų ministerijoje. Dar prieš gaudamas oficialius paskyrimo raštus, užmezgė ryšius su Lietuvos verslininkais, organizacijomis, asmenimis.
Prieš 10 metų Toras apsilankė žmonos gimtinėje ir įsimylėjo Lietuvą. Jis dalyvauja pagrindiniuose lietuvių bendruomenės renginiuose ir bendruomenės narių metiniuose susirinkimuose. Remia moraliai ir finansiškai veiklos projektus. Kad ir kaip keista, jis, būdamas norvegas, deda pastangas, kad Ingridos vaikai, gyvendami Norvegijoje, nenutoltų nuo savo šaknų. Jis atviras pozityvioms idėjoms, o konsulato durys atviros geros valios svečiams.
Nuotraukos iš Rogalando lietuvių bendrijos archyvo
Zenonas Mačiulaitis