Pradinis / Nuomonė / Pasitikrinkime, ar nesame robotai, arba kaip normalu jaustis nenormaliomis aplinkybėmis

Pasitikrinkime, ar nesame robotai, arba kaip normalu jaustis nenormaliomis aplinkybėmis

Šiuo metu visi išgyvename tokią situaciją, kurios nepasirinkome. Aplinkybės pakeitė mūsų kasdienybę ir savijautą. Galbūt kai kurie atpažino, kad reaguoja panašiai, kaip ir į kitus blogus, atsitiktinius, neteisingus dalykus, – neigimu, pykčiu, liūdesiu. Dauguma žmonių jaučia padidėjusį nerimo lygį, taiko anksčiau pasiteisinusius būdus jį įveikti ar ieško patarimų, kurių šiuo metu internete apstu.

Labai sunkus laikas šiuo metu yra tiems, kurie nebuvo išmokę jausti nepatogių jausmų. Jei visuomet pavykdavo mąstyti pozityviai, įtampą iškrauti sporto klube, bare ar parduotuvėje, tai dabar tokie žmonės gali jaustis gyvenimo išduoti. Pažeistos teisės jaustis gerai. Dar visai neseniai viešoji erdvė visus šaukė tobulėti, siekti daugiau, nebijoti pokyčių. Bet niekas nesiūlė susitaikyti su nepakeičiamais dalykais. Tai taip nyku ir visiškai „neveža“. Į psichologus ar psichoterapeutus dažniausiai kreipiamasi norint kažką pakeisti – charakterį, santykius ar bent jau savijautą. Prisimenu vos kelis klientus, kurie prašė padėti ištverti tai, kas vyksta, bet nieko neplanavo keisti. Dažniausiai tikimasi, kad kažkas vis dėlto imsis atsakomybės ir išgelbės, pataisys, pasirūpins. Vyriausybė, universitetas, mama, psichologas ar kažkas kitas turi viską išspręsti, sutvarkyti. Jei neišsprendžia, vadinasi, blogas. Kyla teisingas pyktis. Tokio pykčio, atsakomybės reikalavimų ar kaltinimų, kas ką turėjo padaryti, šiuo metu girdime visi. Kaip tame nepaskęsti? Kaip nepatekti į savo lūkesčių spąstus?

Tikriausiai kažkas nustebs perskaitęs, kad blogai jaustis yra normalu. Bijoti, nerimauti, sutrikti, liūdėti normalu. Tai nežemina ir nežlugdo. Jeigu leisime savo nerimui būti, jo nepadaugės. Greičiau atvirkščiai. Kuo labiau bijoma savo blogų emocijų, kuo labiau nuo to bėgama, tuo labiau jos vejasi. Jei dieną pavyksta savo mintis užimti mankšta, nuotoliniu darbu, dėlione, kulinarija ar kitais dalykais, situacijos suvokimas gali ateiti vietoje miego.

Normaliai ir įprastai jaustis šiuo metu nenormalu. Jei suvokiate, kas vyksta pasaulyje, šalyje, žiniasklaidoje, tai negalite likti ramus. Jaudinkitės, kalbėkitės apie tai, padėkite išgyventi įtampą tiems, kurie dedasi ramūs. Kada reikėtų kreiptis į specialistus? Jei negalite užsiimti dabartine kasdiene veikla ar jūsų elgesys daro žalą jums pačiam ar aplinkiniams – tai pagrindiniai požymiai, dėl kurių reikia susirūpinti. Jei jūsų savijauta neįprasta ir nemaloni, bet pavyksta tinkamai pasirūpinti savo reikalais, – pasidžiaukite, kad gebate jausti kaip normalus pažeidžiamas žmogus, nustokite kažko laukti iš kitų ir susitelkite prie to, ką galite esamomis aplinkybėmis dėl savęs padaryti pats. Investuoti į save visuomet apsimoka. Išmokimas ištverti nepakeičiamas aplinkybes tikrai pravers.

Psichologė Loreta Zajančkauskaitė-Staskevičienė, VDU Psichologijos klinika

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top