Close Menu
  • Pradinis
  • Naujienos
    • Emigrantai – Lietuvos dalis
    • Ne didmiesčių gyvenimas
    • Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė
    • Lietuvos jaunimas
    • Kultūra
    • Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
    • Mokslas ir švietimas
    • Karjera
    • Aktualijos
    • Teisė
  • Žmonės
  • Lietuviai svetur
  • Nuomonė
  • Laisvalaikis
    • Kūrybos podiumas
    • Kelionės
    • Kūrybos kampelis
    • Grožis ir mada
    • Kinas, muzika, TV
    • Renginiai, pramogos
    • Knygos
    • Sportas
    • Lietuvos kampeliai
    • Patarimai
  • Namai
    • Šeima ir sveikata
    • Laikas Sau
    • Mūsų augintiniai
    • Augalų pasaulis
    • Receptai
    • Interjeras
Facebook Instagram
Facebook Instagram
Žurnalas Lietuvė
  • Pradinis
  • Naujienos
    • Emigrantai – Lietuvos dalis
    • Ne didmiesčių gyvenimas
    • Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė
    • Lietuvos jaunimas
    • Kultūra
    • Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
    • Mokslas ir švietimas
    • Karjera
    • Aktualijos
    • Teisė
  • Žmonės
  • Lietuviai svetur
  • Nuomonė
  • Laisvalaikis
    • Kūrybos podiumas
    • Kelionės
    • Kūrybos kampelis
    • Grožis ir mada
    • Kinas, muzika, TV
    • Renginiai, pramogos
    • Knygos
    • Sportas
    • Lietuvos kampeliai
    • Patarimai
  • Namai
    • Šeima ir sveikata
    • Laikas Sau
    • Mūsų augintiniai
    • Augalų pasaulis
    • Receptai
    • Interjeras
Žurnalas
Žurnalas Lietuvė
Žurnalas
Šiuo metu esate:Pradžia»Šeima ir sveikata»Prevencinės programos kasmet padeda išgelbėti vis daugiau moterų
Šeima ir sveikata

Prevencinės programos kasmet padeda išgelbėti vis daugiau moterų

Komentarų: 03 Min Skaityti
Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr El. paštas Reddit
Dalintis
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp El. paštas

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) ragina moteris šią vasarą, kai daugumai žmonių atostogų metas, nedelsti ir nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio ir krūties vėžio. Tai padaryti galima atvykus į gydymo įstaigą pas šeimos gydytoją ir dalyvaujant prevencinėse programose, pagal kurias kasmet dėl šių klastingų ligų nemokamai išsitiria vis daugiau mūsų šalies moterų.

Štai per gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos dešimtmetį – nuo 2004 iki 2014 m. – joje bent kartą dalyvavo apie 644 tūkst. moterų, o krūties vėžio prevencinėje programoje nuo 2005 iki 2014 m. – apie 337 tūkst. moterų.

„Gerai, kai gydytojas ar artimieji primena ir paragina moteris dalyvauti prevencinėse programose, tačiau ir pačioms moterims reikia rūpintis savo sveikata – laiku atvykti pas gydytoją pasitikrinti dėl vėžio. Šiais laikais medikai gali daug padaryti, o svarbiausia – diagnozuoti ligą ankstyvoje stadijoje, kai yra daugiau galimybių išgydyti“, – teigia VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas.

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa yra skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Pagal ją kas 3 metus atliekami tyrimai, kurie leidžia objektyviai diagnozuoti ligą. Pirmiausia moteriai atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas, o įtarus pakitimus atliekama gimdos kaklelio biopsija.

Krūties vėžio prevencinė programa yra skirta moterims nuo 50 iki 70 metų, o pagal ją kas 2 metus gali būti atliekamas mamografinis tyrimas. Šiam tyrimui reikalingas šeimos gydytojo siuntimas pas specialistą, dirbantį mamografijos įrenginį turinčioje gydymo įstaigoje. Apie tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs atsakymą iš tyrimą įvertinusios įstaigos.

Atsižvelgiant į tai, kad šiose prevencinėse programose kasmet dalyvauja vis daugiau moterų, joms įgyvendinti kasmet skiriama vis daugiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų. 2013 m. gimdos kaklelio vėžio prevencinei programai finansuoti buvo skirta 1,25 mln. eurų, 2014 m. – 1,47 mln. eurų, o 2015 m. – 1,68 mln. eurų. Krūties vėžio prevencinei programai finansavimas taip pat didėja – 2013 m. jos įgyvendinimui skirta 1,56 mln. eurų, 2014 m. – 1,86 mln. eurų, o 2015 m. – 1,94 mln. eurų.

V. Zakso teigimu, prevencinių programų rezultatai džiugina, nes kasmet vis daugiau moterų pavyksta išgelbėti nuo klastingos ligos – vėžio. „Šių prevencinių programų nauda akivaizdi. Remiantis Higienos instituto Lietuvos sveikatos rodiklių informacinės sistemos skelbiamais duomenimis, per 10 gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos vykdymo metų moterų iki 64 metų amžiaus mirtingumas nuo šios ligos sumažėjo beveik trečdaliu. Taip pat vis dažniau diagnozuojamas neišplitęs, ankstyvosios stadijos vėžys, kuris yra lengviau pagydomas“, – teigia V. Zaksas.

VLK ragina moteris pasinaudoti valstybės siūloma galimybe nemokamai išsitirti. Pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją. O jis, įvertinęs pacientės amžių, sveikatos būklę, plačiau supažindins ne tik su šiomis prevencinėmis programomis, bet ir su kitomis nemokamomis programomis, skirs reikiamus tyrimus. Jei kelias ligai užkertamas laiku, ne tik išvengiama didesnių gydymo išlaidų, bet ir išsaugoma sveikata ir darbingumas.

VLK

FacebookTweetPin
Dalintis. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Telegram El. paštas
Ankstesnis straipsnisNaminis pomidorų padažas
Kitas straipsnis Privatūs veterinarijos gydytojai negalės išduoti gyvūnų augintinių pasų

Susiję straipsniai

Kova su celiulitu: vien sporto ir tinkamos mitybos gali nepakakti

15 gegužės, 2025

Masažas – gydymas prisilietimu: kada padeda, o kada gali pakenkti?

14 gegužės, 2025

Kodėl vaikai pradeda vartoti psichoaktyviąsias medžiagas?

5 gegužės, 2025
Palikite komentarą Cancel Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

El. paštas

inekta@gmail.com

© 2025 Žurnalas Lietuvė. Prižiūrima Cyber-Network.eu
  • Apie mus
  • Reklama
  • Kontaktai

Įveskite aukščiau ir paspauskite Enter, kad ieškotumėte. Norėdami atšaukti, paspauskite Esc.