Pradinis / Nuomonė / Psichologė: „Pavargome ne padėti, o galvoti apie karą“

Psichologė: „Pavargome ne padėti, o galvoti apie karą“

Savanorių organizacijos pastebi mažėjantį savanorių aktyvumą telkiantis dėl pagalbos Ukrainai, tačiau ar tai reiškia, kad žmonės pavargo padėti? Psichologė Milda Kielė sako, kad žmonės pavargo ne padėti, o nuolat „būti“ kare – nuo sunkių emocijų, įtampos, jaudulio.

„Atėjo vasara – natūralu, kad norisi galvoti apie malonius dalykus, atsiriboti nuo skausmo, kurio tiek daug. Pagalbos išties mažėja, nes mažėja ir informacijos. Kai prasidėjo karas, visas naujienų srautas buvo vien apie karą, o dabar matome, kad naujienos apie karą sudaro tik nedidelę dalį. Bet kad žmonės dar nėra abejingi, rodo jau vien neseniai per kelias dienas surinkti 6 mln. eurų. Kai yra aiškus tikslas, daug informacijos, žmonės susitelkia ir tikrai padeda“, – sako psichologė.

M.Kielės teigimu, savanorių skaičiai savanorių organizacijose mažėja dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, mažėjančios motyvacijos, tai gali lemti stringantis naujų savanorių koordinavimas ir mokymai, bendrystės jausmo trūkumas, jei padedama būnant užsienyje, natūraliai kai kur mažėjantis savanorių poreikis, o kai kada savanoriai gali atkristi dėl perdegimo.

„Tiems žmonėms, kurie asmeniškai susidūrė su nukentėjusiaisiais nuo karo, kartais būna labai sunku atsiriboti ir neįkristi kartu. Kai kurie tikrai nepasveria savo jėgų – neria visa galva, savęs atiduoda per daug ir perdega. Kad taip nenutiktų, labai svarbu pasirūpinti savimi: užsiimti malonia veikla, pasikalbėti su kuo nors apie savo jausmus ir emocijas, pasirūpinti fizine sveikata, t. y. pakankamai miegoti, valgyti laiku ir gerą maistą. Reikia suvokti, kad natūralu jausti liūdesį klausantis ukrainiečių istorijų, bet savimi pasirūpinti labai svarbu. Reikia nepamesti asmeninio gyvenimo“, – pataria psichologė.  

Pagalbos organizavimas – kasdien

Savanorių organizacijos „Saugus prieglobstis LT“ vadovė Olivija Anaškinaitė prisipažįsta, kad dažnai ryte pabunda mąstydama, jog pavargo, tačiau vos tik gavusi žinutę ar pamačiusi nuotrauką, kaip Ukrainos kariai valgo šios organizacijos atsiųstą maistą, vėl įgauna jėgų organizuoti kitą paramą.

„Žinoma, žmogui gali atrodyti, kad jis jau padėjo, kuo galėjo, o juk gyvenimas eina toliau. Vis dėlto mes negalime pavargti nuo karo – juk už laisvę ir žmonių gyvybes kovojantys kariai apie tai neturi net kada pagalvoti. Be to, ir patys turime likti budrūs – karo pabaigos nesimato, negalime prognozuoti jo eigos. Padėdami ukrainiečiams ir patys labiau jaučiame pulsą, neatitolstame nuo realijų“, – sako O. Anaškinaitė.

Rinks maistą ir medikamentus kariams fronte

„Saugus prieglobstis LT“ per šiuos kelis karo mėnesius suorganizavo ir į Ukrainą išsiuntė šešis greitosios pagalbos automobilius, krovininį autobusiuką, penkis kartus gabeno higienos priemonių, maisto, vaistų, priemonių ir drabužėlių naujagimiams, o dabartinis tikslas – per artimiausią savaitgalį didžiuosiuose Lietuvos miestuose surinkti maisto, medikamentų ir higienos priemonių kariams, esantiems karo fronte: Donecke, Severodonecke ir kitur, kur labiausiai to reikės.

„Ši parama keliaus ne į sandėlius, o tiesiai į fronto linijas – ten, kur jos itin reikia. Jei akcija pasiseks ir surinksime daugiau maisto, jį perduosime ir Ukrainoje likusiems alkstantiems žmonėms“, – sako O. Anaškinaitė, dėl paramos poreikio ir jos perdavimo kuravimo tiesiogiai bendraujanti su Ukrainos organizacija „Socialinė perspektyva“.

Pasak O. Anaškinaitės, lietuviai paramą surenka ir nugabena, o ukrainiečių organizacijos savanoriai „lenda po kulkomis ją išskirstydami“.

Maisto ir higienos priemonės bus renkamos šį šeštadienį ir sekmadienį, birželio 18‒19 dienomis, 10‒16 val. Vilniuje – prie parduotuvių „Maxima“ Ukmergės g. 282, Mindaugo g. 11 ir Ozo g. 18 („Ozas“), Kaune – prie „Maximos“ Pramonės pr. 29 ir K. Mindaugo g. 49 („Akropolis“) bei IKI parduotuvės Lukšio g. 60, Klaipėdoje – prie „Maximos“ Šilutės pl. 35, Taikos pr. 61 ir Taikos pr. 141.

Kiekviena parama vertinga

Psichologė M. Kielė primena, kad kiekvienas žmogus tikrai gali kuo nors prisidėti, o net ir, rodos, mažytė auka tampa gana svarbi.

„Kad ir 2 eurų auka. Jei po tiek prisidės daugiau žmonių, žiūrėkite, galima surinkti ir 200 eurų, už kuriuos bus nupirkta, pavyzdžiui, turniketų, galinčių išgelbėti gyvybes. Arba makaronų pakelis, kuris kažkam tuo momentu atrodys kaip išganymas. O jei, tarkime, yra vieniša mama, auginanti vaikus, neturinti laisvo laiko ir negalinti prisidėti finansiškai, galbūt ji gali pakviesti ukrainietę mamą su vaikais drauge pasivaikščioti ar nueiti į žaidimų aikštelę. Ir tai bus labai didelė pagalba“, – sako psichologė.

Galų gale, anot jos, jei neturi nei laiko, nei pinigų, visada gali skleisti žinią – dalintis svarbia informacija ir kviesti kitus aukoti ar kitaip padėti.

Organizacijos „Saugus prieglobstis LT“ vadovė taip pat pritaria, kad kiekviena pagalba labai svarbi ir reikalinga. „Mums tikrai reikia ir savanorių, kurie padėtų ir fiziškai, ir nuotoliniu būdu, ir finansinių aukų – neseniai surinkome pinigų turniketams, – ir paramos daiktais. Dabar aktualiausia – maistas, medicinos ir higienos priemonės“, – tvirtina O. Anaškinaitė.

Pasak savanorių organizacijos vadovės, naujausia informacija apie ukrainiečiams reikalingą paramą nuolat skelbiama feisbuko puslapyje „Saugus prieglobstis LT“. Paremti pinigais galima pavedimu: Labdaros ir paramos fondas Safehaven LT, banko sąskaita: LT34 7300 0101 7150 1943 (paskirtis: Humanitarinei pagalbai) arba „Contribee“ platformoje.

Apie organizaciją „Saugus prieglobstis LT“:

Savanorių organizacija „Saugus prieglobstis LT“ susikūrė š. m. vasarį, Rusijai užpuolus Ukrainą. Nuotoliu dirbančių savanorių skaičius netrukus išaugo iki 100. Organizacijos savanoriai padėjo ir tebepadeda suorganizuoti ukrainiečių pervežimą, apgyvendinimą, darbą, humanitarinę pagalbą, padėti socialinės integracijos klausimais. Organizacijos įkurtas paramos ir labdaros fondas „Safehaven LT“ renka finansinę paramą, už kurią perka reikalingiausias pagalbos priemones.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top