Nuolatinis odos niežulys, odos uždegimas bei erzinantis odos sausumas gali sukelti ilgalaikį diskomfortą ir mintis, jog jums galbūt išsivystė atopinis dermatitas. Nors ši liga dažniausiai pasitaiko kūdikiams bei vaikams iki penkerių metų, neretai ji gali atsirasti ir suaugusiesiems. Ši liga taip pat vadinama neurodermitu arba egzema.

Ligos atsiradimo priežastys
Dėl atopinio dermatito sumažėja odos atsparumas aplinkos veiksniams ir dirgikliams, tokiems kaip saulės spinduliai, šaltas arba sausas oras. Ligą lengva atpažinti iš sausos odos, stipraus niežėjimo ir pleiskanojimo. Dėl didelio negyvų ląstelių kiekio svarbu naudoti regeneruojamąjį kremą arba balzamą. La Roche Posay siūlo keletą skirtingų kremų odai atnaujinti, priklausomai nuo to, kaip toli pažengęs dermatitas. Simptomai gali keistis ir tapti intensyvesni, pvz., ant odos gali atsirasti raudonų arba šviesių dėmių, taip pat skausmingų pūslelių. Ši liga plinta ganėtinai greitai ir gali apimti didelius odos plotus: kaklą, veidą, rankų ir alkūnių odą bei kelius. Kūdikiai bei vaikai neretai suserga odos dermatitu dėl to, kad jų oda vis dar yra labai jautri, tad jie dažnai turi akivaizdžių simptomų ant veido, ypač ant skruostų.
Neretai dermatito atsiradimą skatina ir tam tikri išoriniai alergenai (žiedadulkės, pelėsis ir grybelis) bei dirbtiniai dirgikliai, pvz., valymo priemonės, skalbimo milteliai bei drabužiai, pagaminti iš sintetinių ir odą dirginančių medžiagų. Dažnai šie dalykai gali sukelti alergiją net į dermatitą nelinkusiems žmonėms. Vis dėlto didesnę riziką turi tie, kurių šeimos nariai jau yra sirgę astma, šienlige bei kitomis alerginėmis ligomis, ir žmonės, turintys itin jautrią odą.
Kaip suvaldyti atopinį dermatitą?
Itin kruopšti odos priežiūra yra būtina, norint suvaldyti atopinį dermatitą. Ligai gydyti rekomenduojami drėkinamieji kremai ir tepalai. Jie turėtų slopinti niežulį, gydyti uždegimą bei infekciją, pašalinti negyvas odos ląsteles bei skatinti odos atsinaujinimą. Ši liga sukelia daug nepatogumų, nes dermatito požymiai itin aiškiai matomi ir ji gyja ganėtinai lėtai, tad svarbu gydymo procesą pradėti kuo skubiau ir regeneruoti odą. Be to, rekomenduojama žūtbūt vengti stresinių situacijų, kad atopinis dermatitas neprogresuotų. Ligos negydant, gali pasireikšti tam tikros komplikacijos – astma, lėtinis niežulys ir odos infekcijos dėl nuolatinio kasymo. Be to, dėl stipraus diskomforto gali atsirasti miego problemų, sunkumų atliekant įprastinius dienos darbus, suprastėti gyvenimo kokybė.
Norint išvengti dermatito paūmėjimo, patariama naudoti švelnias ir natūralias prausimosi priemones bei kremus ir vengti dezodoruojančių, dirbtinių ingredientų, ypač kremų, turinčių intensyvų kvapą. Natūralios sudėties priemonės padeda išlaikyti odos drėgmę, o tai itin svarbu sergant atopiniu dermatitu. Drėkinti odą rekomenduojama kelis kartus per dieną, naudojant kremą arba losjoną. Itin svarbu, kad šis ritualas taptų rutinos dalimi po kiekvieno prausimosi duše, nes gerai sudrėkinta oda sparčiau sugeria priemones. Gausus vandens vartojimas visos dienos metu taip pat padeda palaikyti sveiką galvos ir veido odos būklę. Rekomenduojama vengti daug cukraus turinčių gėrimų, nes cukrus užkemša kraujagysles ir neigiamai veikia kraujotaką, tad prastėja ir odos būklė.
Siekiant suvaldyti atopinį dermatitą teks ne tik pasitelkti gydymo priemones, bet ir pakeisti savo įprastinę dienos rutiną: vengti streso, gerti daug vandens, lepintis masažu arba meditacija, kad būtų lengviau atsipalaiduoti ir sumažinti susikaupusią įtampą. Norint išgydyti atopinį dermatitą, pagerinti odos būklę bei nuslopinti uždegimus, patariama vartoti produktus, turinčius antioksidantų, pvz., kokosų aliejų, vaisius, uogas, ciberžolę bei omega-3 riebalų rūgštis, taip pat vengti didelio cukraus kiekio.