„Laisvė kurti ir dalytis savo kūryba man suteikia laimės. O kai iš laimės švyčiu aš – laiminga ir visa šeima“, – sako prekių ženklo „Supuosi“ įkūrėja Inga Verbickė, kurios gyvenimo idilėje, rodos, nieko netrūksta. Galbūt tik šiek tiek daugiau laiko įgyvendinti visiems sumanymams, kurių daugėja su kiekvienais metais ar mėnesiais.
Šiandien Ingos gyvenimas sukasi aplink šeimą ir verslą. Ji – dviejų žavių mergaičių mama ir sertifikuotų sūpynių bei hamakų kūrėja. Prie šios veiklos moteris artėjo žingsnis po žingsnio. „Gimus pirmajai dukrytei Luknei labai norėjosi kažką kurti, siūti. Todėl savo dukrelei ir draugių vaikams siūdavau kaklaskares, kepurytes, kelionines maitinimo kėdutes… – dalijasi verslo atsiradimo istorija. – Buvo kilusi mintis kepuryčių siuvimą paversti pajamų šaltiniu. Tačiau aplink buvo daugybė tai darančių mamų, todėl šios minties atsisakiau ir Luknę išleidusi į darželį grįžau į „normalų“ darbą. Kai gimė ir ūgtelėjo Nerilė, labai domėjausi interjero dizainu, lankiau kursus, planavau kurti interjerus. Tuo pat metu pasiuvau ir ištobulinau pirmąsias sūpynes, skirtas dukroms. Tada pagalvojau: „O gal tai gali būti mano verslas?“ Pradėjus viešinti informaciją apie sūpynes susidomėjimas buvo toks didelis, kad laiko kurti interjerus neliko – sūpynių siuvimas tapo mano vieninteliu darbu.“
Iš pradžių Inga dirbtuves įkūrė laisvoje namo patalpoje, kur turėjo būti pirtis. Pasakodama apie šios veiklos pradžią su šypsena prisimena situaciją dukros darželyje: „Kartą darželyje vaikai kalbėjosi apie tėvų profesijas. Draugės Luknės paklausė: „Lukne, kur dirba tavo mama?“ Ji atsakė: „Sandėliuke.“ Taigi pirmuosius darbo metus praleidau sandėliuke su siuvimo mašinomis ir audiniais. Vėliau išsinuomojau patalpas Vilniuje, o dabar – truputį didesnes arčiau namų.“
Inga pasakoja, kad pagaminti pirmąsias ją visiškai tenkinančias sūpynes pavyko tik po daugybės bandymų. Tada ji pradėjo domėtis tokiems gaminiams keliamais saugumo reikalavimais. Sužinojo, kad, pavyzdžiui, sūpynių virvės negali būti užrištos mazgu. Teko sugalvoti, kaip išspręsti šį ir kitus techninius klausimus.
Per kelerius metus Inga sukūrė keturis sūpynių ir du hamakų modelius. Kiekvienas turi savo atsiradimo istoriją. Pavyzdžiui, vienos sūpynės atsirado kaip Kalėdų dovana vaikų namuose gyvenančiam berniukui, kitos – skirtos ūgtelėjusiems vaikams – buvo sukurtos Luknės prašymu.
Kilus naujai gaminio idėjai, „Supuosi“ įkūrėja pirmiausia mintyse susikuria tobulą sūpynių vaizdą, svarsto, kaip techniškai išspręsti galimus sunkumus. Tuomet braižo, siuva, analizuoja, tobulina, kol gauna norus ir saugumo reikalavimus atitinkantį rezultatą. Visas sūpynes pirmiausia išbando ir įvertina dukrelės: jos pasako, kas patogu, gražu, o kas ne taip patinka. Kai rezultatu būna patenkinta visa šeima, sūpynės keliauja į žaislų laboratoriją – ten patikrinamas jų saugumas. Jeigu gaminys atitinka ES keliamus saugumo reikalavimus, gaunamas tai patvirtinantis dokumentas. Tuomet nauju kūriniu Inga dalijasi su pirkėjais.
Sūpynių gamybos laikas labai skiriasi priklausomai nuo modelio. Pavyzdžiui, pasiūti ir paruošti siųsti sūpynes vaikams užtrunka apie pusantros valandos, o pagaminti medinėms sūpynėms reikia net penkių–septynių dienų, nes jos dažomos keliais sluoksniais, dažai turi gerai išdžiūti.
Pirmiausia į akis krinta tai, kad Ingos gaminiai labai estetiški. Ji sako norėjusi, kad sūpynės būtų stilingo vaiko kambario dalis, suteiktų namams jaukumo. Tas pačias sūpynes lengva pakabinti kur tik panorėjus tiek namuose, tiek lauke – terasoje, žaidimų aikštelėje arba ant senos obels šakos, kur mažylis galės ramiai suptis stebėdamas vėjo kedenamų medžio lapų šokį, o pavargęs nusnausti. Pati Inga vasarą į stovyklas visada vežasi hamaką – tiek vaikams, tiek suaugusiesiems labai patinka jame suptis.
Neretai kūrėja sulaukia pagyrų dėl sūpynių ilgaamžiškumo. „Viena draugė man yra pasakiusi: „Gamini per kokybiškas sūpynes, jau kelerius metus supamės ir nesusidėvi!“ Man tai labai didelis komplimentas“, – šypsosi Inga, kurios gaminiais šiandien džiaugiasi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio klientai – Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Šveicarijos, Skandinavijos šalių, Kinijos, Australijos, JAV ir kt.
Tai, kad lietuvės gaminiai taip palankiai vertinami, nė kiek nestebina. Moteris nuo pat pradžių kelia savo darbams itin aukštus reikalavimus – tiek kokybės, tiek stiliaus, dizaino. Tai ją skatina nuolatos mokytis, domėtis naujausiomis technologijomis, tendencijomis, ieškoti būdų tai pritaikyti versle. Tačiau ji puikiai supranta, kad visko pačiai padaryti neįmanoma, todėl tam tikrus darbus patiki tų sričių žinovams.
Didžiausias Ingos pagalbininkas ilgai buvo jos vyras Evaldas. Grįžęs iš pagrindinio darbo, jis gamindavo medines sūpynių dalis. Daugėjant užsakymų, tapo sunku suspėti, tad teko šias pareigas perleisti kitam žmogui. Tai tapo netikėtu iššūkiu: rasti žmogų, darbus atliekantį išties kokybiškai, nebuvo paprasta.
Kalbant apie iššūkius, kūrėja neneigia, kad suderinti darbą ir motinystę ne visada lengva: „Būna labai lengvų dienų, kai galiu kalnus nuversti, nes vaikai mokymosi įstaigose ir turiu visą darbo dieną. Bet būna ir tokių, kai atsikėlus ryte suprantu, kad visi dienos darbai nusikelia neribotam laikui, nes viena iš dukryčių, o kartais ir abi susirgo… Tuomet greitai persidėlioju prioritetus, svarbiausius darbus, sulėtinu tempą ir būnu tiesiog mama.“
Inga šiandien neabejoja, kad jeigu kas atsuktų laiką ir leistų pasirinkti veiklos kryptį iš naujo, ji suktų ten pat. Nors ir yra dirbusi samdomą darbą, dabar savęs kaip samdomos darbuotojos neįsivaizduoja. Jai labai svarbu išlaikyti lankstumą darbo atžvilgiu, kad prireikus visada galėtų būti šalia vaikų. „Dabartinė veikla man leidžia suderinti darbus ir šeimos poreikius taip, kad visi būtume laimingi, o tai man svarbiausia, – tvirtina Inga. – Dukrytės meilės, dėmesio visada gauna tiek, kiek joms reikia.“
Ši veikla moterį džiugina ir dėl kitos priežasties – jos gaminiai dovanoja daug smagių akimirkų vaikams, savaip prisideda prie jų lavinimo. Mat suptis mažiesiems yra ne tik smagu, bet ir naudinga. Dažnai vaiko poreikis suptis yra susijęs su supimosi jausmu motinos įsčiose. Teigiama, jog vaikas jaučia tokį pat saugumo jausmą ir malonumą supdamasis sūpuoklėse. Supimasis yra tarsi kūno pažinimo pamoka, suteikianti daugybę skirtingų pojūčių. Sūpynės prisideda prie raumenų stiprinimo, bendros savijautos gerinimo. Taip pat supantis gerinama vaiko vestibulinė sistema. Mažiems vaikams sūpynės leidžia ugdyti erdvės suvokimą, taip pat stimuliuoja smegenų dalį, vadinamą smegenų žieve, kuri padeda sutelkti dėmesį – paruošia protą mokymuisi.
Daugiau kūrėjos darbų – www.supuosi.lt
Akvilės Razauskienės nuotraukos