2015 m. rugpjūčio 13 d. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio vilos parke (Vilniaus g. 74, Šiauliai) tęsėsi XII tarptautinis Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis, skambėjo sielos muzika vadinamos portugališkos melodijos – fado. Scenoje pasirodė Mara Pedro (vokalas), Mário Henriquesas (portugališkoji gitara), Bruno Brásas (fado gitara).
Europos pakraštyje įsikūrusi Portugalija daugelį vilioja nuostabia gamta, architektūra, saulėtais paplūdimiais bei savita kultūra, kurioje svarbią vietą užima liaudies dainos ir muzika. Portugalų tradicinė muzika – fado – įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Šis muzikos žanras, kuriame skamba dainos apie gyvenimą, jau seniai laikytas pasaulio paveldu. Sielos muzikos grožį Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio dalyviams atskleidė šešiolikmetė dainininkė Mara Pedro. Šalies brangakmeniu tituluojama jaunoji atlikėja spinduliavo nesuvaidintu nuoširdumu ir pakerėjo susirinkusiuosius šilkiniu balsu.
Fado portugalams – jų identiteto dalis. Išvertus iš portugalų kalbos „fado“ reiškia lemtį. Todėl fado, skambant portugališkai gitarai, kalba apie likimą – uždraustą, nelaimingą, beviltišką meilę, ilgesį, gyvenimo kančias ir pan. M. Pedro atskleidžia, kad tradicinio fado dainų daugumą sudaro minorinę nuotaiką kuriantys skambesiai, tačiau esama ir smagesnių, kurių galima rasti ir jos naujausiame albume.
M. Pedro gimė centrinėje Portugalijos dalyje, Viseu mieste, kuriame nebuvo puoselėjamos fado muzikos tradicijos. Nors merginos šeimoje nebuvo muzikuojančių, tai nesutrukdė atlikėjai įkopti į fado olimpą. Dainuoti M. Pedro pradėjo ankstyvoje vaikystėje, vos būdama ketverių. Atostogaudama mergina atsitiktinai mugėje išgirdo fado legendą Amalią Rodrigue ir iškart susižavėjo atlikėja ir šiuo muzikos žanru.
Dainininkė neslepia, kad jos amžiuje nėra įprasta dainuoti fado, tačiau tikina, jog šis žanras padėjo jai atsiskleisti, todėl dainavimas jai teikia didelį malonumą, įneša naujos ir reikšmingos patirties į jos gyvenimą. Paklausta, ar nesunku suderinti mokslus, repeticijas ir nuolatinius koncertus, mergina šypsosi, kad tai reikalauja pastangų, tačiau tikina, jog viskas įmanoma. Ateityje M. Pedro planuoja pasinerti į studijas ir įgyti profesiją, tačiau žada nepamiršti ir dainavimo. „Noriu būti tikra dėl savo ateities, nežinau, ar po kelerių metų bus kur koncertuoti, todėl noriu įgyti išsilavinimą“, – atvirauja fado atlikėja.
Būdama vos devynerių, M. Pedro pradėjo skinti apdovanojimus įvairiuose muzikos konkursuose, taip pat televizijos projektuose. 2011 m. įvyko pirmasis atlikėjos koncertas užsienyje, Prancūzijoje, po jo surengti pasirodymai Šveicarijoje, Ispanijoje bei kitose šalyse padėjo M. Pedro pelnyti užsienio publikos simpatijas.
Pirmąjį albumą atlikėja išleido būdama vienuolikos, jis buvo taip greitai išparduotas, kad reikėjo antrojo leidimo. Kitą albumą talentinga portugalė išleido po trejų metų, o būdama penkiolikos M. Pedro įrašė trečiąjį solinį albumą.
Nesulaukusi pilnametystės atlikėja visur keliauja su tėvais ir Lietuvoje lankosi jau antrą kartą, tačiau iki šiol nebuvo užsukusi į Šiaulius. Susižavėjusi Chaimo Frenkelio vilos aplinka mergina negailėjo komplimentų ir atskleidė, kad geriausia padėka atlikėjui – žiūrovų šypsenos ir aplodismentai. Jų Šiauliuose susirinkusi publika žaviajai dainininkei negailėjo.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus inf.
R. Parafinavičiaus nuotr.