Pradinis / Ne didmiesčių gyvenimas / Sodeliečiai Mindaugo karūnavimo dieną minėjo Latvijoje

Sodeliečiai Mindaugo karūnavimo dieną minėjo Latvijoje

Vasara – geras metas keliauti po Lietuvą bei šalis kaimynes. Sodelių kaimo bendruomenė liepos 6 d. surengė turiningą išvyką į Bauskės kraštą Latvijoje.

Autobuse Sodelių seniūnaitijos seniūnaitis Valentinas Sarapas  pasidžiaugė, kad norintieji keliauti taip gausiai susirinko, bei palinkėjo saugios kelionės. Sodelių kaimo bendruomenė dalyvauja Lietuvos kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos organizuojamame konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“ ir stengiasi saugūs būti ne vien savame krašte, bet ir keliaudami.

Kad kelias neprailgtų, buvo surengta viktorina „Mes keliaujam po Latviją“. Jos metu visi galėjo parodyti savo žinias apie Latviją ir saugų eismą. Geriausiai atsakiusiems į klausimus buvo įteiktos saugaus eismo priemonės – liemenės. Be dovanų neliko ir kiti – gavo atšvaitus.

Pažintį su Latvija  pradėjome nuo Mikelio pramogų parko Uzvaros atviros gamtos muziejaus. Po muziejų vedžiojantis gidas Zieduonis papasakojo, kad, norėdamas išsaugoti tolesnių kartų supratimą apie tipinį Žiemgalos valstiečių ūkį – sodybą, 1975 metais Uzvaros kolūkis pradėjo kurti atviros gamtos muziejų. Į muziejaus teritoriją buvo atvežtas ir atstatytas gyvenamasis namas, jauja (duoba), dvi klėtys, tvartas ir kalvė. Baldai, indai, rūbai ir darbo įrankiai, esantys pastate, atspindi Žiemgalos valstiečių ir kaimo amatininkų darbo ir buities sąlygas XX a. pirmojoje pusėje.

Antra reikšminga ekspozicijos dalis skirta technikai, ypač žemės ūkio technikai. Muziejaus ekspozicija turi traktorių, žemės apdirbimo įrankių, kuliamųjų, sunkvežimių ir lengvųjų automobilių, motociklų. Šiuo metu muziejaus ekspoziciją sudaro daugiau kaip 100 įvairios technikos egzempliorių. Kaip skelbia muziejaus valdytojai, jų žemės ūkio traktorių ekspozicija yra didžiausia Baltijos šalyse. Muziejuje eksponuojami tokie traktoriai kaip „Fordson“, DT-20, DT-54, MTZ-5, „Case“, „John-Deere“, „Lanz Bulldog“, „Hanomag“ ir kt.

Pasisėmę žinių apie techniką, patraukėme į Bauskę papietauti bei pasidairyti Bauskės rotušės aikštėje.

Bauskės rotušė pastatyta XVII a. pradžioje. XVII–XVIII a. Bauskė buvo klestintis pirklių miestas, tai byloja ir tikrai didelė tvarkingai geometriškai suplanuota rotušės aikštė. Bauskės rotušė buvo didžiausia ir gražiausia Kuržemės hercogystėje ir visoje Žiemgaloje. 1609 m. Bauskė gavo miesto teises, o 1615 m. – ir privilegiją pasistatyti rotušę. Buvo ir bokštas su varpu, kuris skambėdamas pranešdavo gyventojams svarbias naujienas, bet dėl lėšų trūkumo 1852 m. apleistas bokštas buvo nugriautas. Šiandien čia įsikūręs turizmo informacijos centras.

Toliau kelias vedė į Rundalės pilį. Rundalės pilis – tai įspūdingi baroko ir rokoko stiliumi pastatyti rūmai netoli Latvijos Bauskės miesto. Dėl puošnumo ir viduje juntamos prabangos neretai vadinami Baltijos Versaliu. Rūmai pastatyti 1736–1740 metais kaip vasaros rezidencija.

Rūmų sienos saugo ne vieną meilės istoriją. Rundalės pilies statybas pradėjo Kuržemės ir Semigalijos kunigaikštis Ernstas Johanas Bironas. Įsimylėjęs Kuršo kunigaikščio našlę Aną, kilusią iš Rusijos imperatorių šeimos, Bironas ją vedė, tačiau jaunavedžių laimė truko neilgai: Ana netrukus mirė, taip ir nesulaukusi, kol bus baigtos puošniosios pilies statybos. Ernstas Johanas Bironas buvo ištremtas į Rusiją ir grįžo tik po 20-ies metų, sulaukęs Rusijos imperatorienės Jekaterinos II malonės.

Mirus Ernstui Johanui Bironui, Rundalės pilis atiteko jo sūnui, o vėliau – Rusijos imperatorienei Jekaterinai II. Ši galiausiai rūmus padovanojo savo 40 metų jaunesniam meilužiui Zubovui.

Pirmojo pasaulinio karo metu Rundalės pilyje buvo įkurta ligoninė, vėliau čia buvo įsteigta mokykla, įrengti gyvenamieji butai, sandėliai. Pilies atkūrimas pradėtas tik 1972 m. Šiandien Rundalės pilyje eksponuojama įdomi istorinė kolekcija, atspindinti rūmų klestėjimo laikmetį. Vargu ar tiek prabangos ir XVIII a. dvaro gyvenimo detalių galima pamatyti kuriame kitame Baltijos šalių muziejuje.

Rundalės pilyje yra 138 kambariai – daugumos jų interjerai atkurti iki smulkiausių detalių. Prabanga spindintys kambariai – nuo puošnių pokylių salių iki privačių apartamentų, kuriuose buvo įsikūrę dvaro šeimininkai, jų svečiai bei dvarininkai. Rūmus projektavo italų tautybės Rusijos architektas Bartolomėjus Frančeskas Rastrelis, taip pat pastatęs Sankt Peterburgo Ermitažo Žiemos rūmus.

Visus sodeliečius labai sužavėjo Rundalės  kieme įrengtas  įspūdingas 10 hektarų prancūziško stiliaus parkas, juosiamas kanalo. Parke – žemai karpomų gyvatvorių įrėminti ornamentai iš gėlių, viliojančių ryškiomis spalvomis. Iš centrinės parko dalies į visas puses spinduliškai driekiasi takai, suprojektuotos sudėtingos alėjos, skersinių alėjų, pergolių ir bosketų labirintai.

Rundalės pilies parke, kaip tradiciškai privaloma tokio stiliaus parkuose, įveistas 1 ha rožynas. Iš pradžių įrengtas kaip rožių sodas, jis ilgainiui tapo rožių muziejumi, kuriame galima susipažinti su šiuolaikinės rožių veislininkystės pasiekimais. Čia auginamos įvairiausių veislių rožės – nuo angliškųjų rožių iki Latvijoje išveistų veislių.

Pasigerėję parko ir rūmų vaizdais, nusifotografavę prie rožių, atsisveikinome su Latvija…

Keliaudami į namus, visi dalijomės įspūdžiais ir planais, kur keliausime kitą kartą. O grįžę dar spėjome sugiedoti „Tautišką giesmę“.

Sodelių kaimo bendruomenės pirmininkė Vaida Sarapienė

Nuotraukos Vaidos Sarapienės

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top