Close Menu
  • Pradinis
  • Naujienos
    • Emigrantai – Lietuvos dalis
    • Ne didmiesčių gyvenimas
    • Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė
    • Lietuvos jaunimas
    • Kultūra
    • Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
    • Mokslas ir švietimas
    • Karjera
    • Aktualijos
    • Teisė
  • Žmonės
  • Lietuviai svetur
  • Nuomonė
  • Laisvalaikis
    • Kūrybos podiumas
    • Kelionės
    • Kūrybos kampelis
    • Grožis ir mada
    • Kinas, muzika, TV
    • Renginiai, pramogos
    • Knygos
    • Sportas
    • Lietuvos kampeliai
    • Patarimai
  • Namai
    • Šeima ir sveikata
    • Laikas Sau
    • Mūsų augintiniai
    • Augalų pasaulis
    • Receptai
    • Interjeras
Facebook Instagram
Facebook Instagram
Žurnalas Lietuvė
  • Pradinis
  • Naujienos
    • Emigrantai – Lietuvos dalis
    • Ne didmiesčių gyvenimas
    • Aktyvios bendruomenės – Lietuvos stiprybė
    • Lietuvos jaunimas
    • Kultūra
    • Baltiški papročiai šiuolaikiniame pasaulyje
    • Mokslas ir švietimas
    • Karjera
    • Aktualijos
    • Teisė
  • Žmonės
  • Lietuviai svetur
  • Nuomonė
  • Laisvalaikis
    • Kūrybos podiumas
    • Kelionės
    • Kūrybos kampelis
    • Grožis ir mada
    • Kinas, muzika, TV
    • Renginiai, pramogos
    • Knygos
    • Sportas
    • Lietuvos kampeliai
    • Patarimai
  • Namai
    • Šeima ir sveikata
    • Laikas Sau
    • Mūsų augintiniai
    • Augalų pasaulis
    • Receptai
    • Interjeras
Žurnalas
Žurnalas Lietuvė
Žurnalas
Šiuo metu esate:Pradžia»Šeima ir sveikata»Šokoladų sudėtyje – ir nepažymėti GMO?
Šeima ir sveikata

Šokoladų sudėtyje – ir nepažymėti GMO?

Komentarų: 03 Min Skaityti
Facebook Twitter Pinterest Telegram LinkedIn Tumblr El. paštas Reddit
Dalintis
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp El. paštas

Kodėl vieni šokoladai kainuoja 0,79 Lt, o kiti – net kelis kartus daugiau, nors jų sudėtis ir nėra labai skirtinga? Ir kodėl gamintojai ne visada pažymi šokolado sudėtyje esančius genetiškai modifikuotus ingredientus? Atsakymų į šiuos ir kitus klausimus ieškojo Alytaus Putinų gimnazijos moksleiviai, dalyvaudami Lietuvos vartotojų instituto organizuotuose atsakingo vartojimo mokymuose.

Daugiausia diskusijų tarp mokymų dalyvių sukėlė gimnazistų atliktas trijose skirtingose šalyse – Bulgarijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje – pagaminto šokolado etikečių tyrimas. Apibendrindami savo pristatymą moksleiviai teigė, kad analizuoti šokolado sudėtį svarbu, nes produkto kokybė nebūtinai priklauso nuo prekės kainos ar ją lemiančio firmos ženklo.

 „Visi mėgstame pasmaguriauti. Dauguma perka šokoladus nežiūrėdami, kokia jų sudėtis. Dažniausiai pasižiūrima tik į prekės ženklą – jei firma žinoma, tai esą turėtų būti geras šokoladas, – sakė Alytaus Putinų gimnazijos moksleivis Povilas Daukševičius. – Kiekvienam žmogui yra įsispaudę į galvą, kad jei maiste yra „E“ raide paženklintų priedų, tai potencialiai kenksminga. Tad gamintojai gudrauja – užrašo ilgesnius maisto priedo pavadinimus, ir žmonės jų nesupranta arba tiesiog neatkreipia dėmesio.“

Be kitų sudedamųjų dalių, visuose Alytaus gimnazistų tyrinėtuose šokoladuose kartojosi tas pats maisto priedas – sojų lecitinas. Nors medikai nesutaria dėl sojų lecitino poveikio žmogaus sveikatai, JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) teigimu, šis maisto priedas sukelia arba paaštrina migreną, astmą ir kitas alergines reakcijas.

Dar daugiau, saldumynų pramonėje dažnai naudojamas iš genetiškai modifikuotų sojų išgautas lecitinas. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, soja yra vienas iš dažniausiai auginamų ir labiausiai paplitusių genetiškai modifikuotų augalų. Genetiškai modifikuotos sojos sudaro daugiau nei pusę – net 55 proc. – visų sojų užimamų plotų. Genetiškai modifikuotą soją gamintojai renkasi dėl ekonominių priežasčių – ši dirbtinai išvesta sojų rūšis yra pigesnė.

VMVT taip pat yra paskelbusi sąrašą 47 pavadinimų saldumynų (http://vmvt.lt/lt/maisto.sauga.ir.kokybe/genetiskai.modifikuotas.maistas/genetiskai.modifikuotu.maisto.produktu.sarasas/), kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų sojų produktų. Į jį įtraukti įvairiausi skanėstai, pradedant šokoladiniais kiaušiniais ir saldainiais, baigiant įvairiais šokoladais ir šokoladiniais kremais.

Deja, maisto produktų gamintojai etiketėse ne visada įrašo, kad panaudojo genetiškai modifikuotą sojų lecitiną. 2012 m. VMVT patikrinimų metu nustatyta 11 pažeidimo atvejų, susijusių su GMO. Visi pažeidimai buvo dėl maisto gamyboje naudoto aliejaus, pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų, apie tai nenurodant ženklinimo dokumentuose.

Pagal dabar Europos Sąjungoje galiojančius teisės aktus, etiketėse privalo būti nurodyta, kad produktas pagamintas iš genetiškai modifikuotų organizmų arba kad produkto sudėtyje yra komponentų su GMO, tik tokiu atveju, jei GMO kiekis viršija 0,9 proc.

Straipsnis yra Lietuvos vartotojų instituto vykdomo projekto „Pilietiškumo skatinimas per atsakingą vartojimą“, kurį finansuoja Europos socialinis fondas dalis. Daugiau informacijos: http://www.vartotojai.lt/pilietiskumas.

FacebookTweetPin
Dalintis. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Telegram El. paštas
Ankstesnis straipsnisJUNGTINĖ KARALYSTĖ. Lituanistinė mokykla „Švyturiukas“ sulaukė prestižinio apdovanojimo
Kitas straipsnis Žaismingieji rusų toiterjerai

Susiję straipsniai

Laisvalaikis be ekranų: kokios veiklos populiarėja tarp šeimų?

30 balandžio, 2026

lietuvių apklausa atskleidė netikėtą tiesą apie „cukraus detoksą“

30 balandžio, 2026

JUOKAS STIPRINA SVEIKATĄ, ŠEIMĄ IR LIETUVĄ

29 balandžio, 2026
Palikite komentarą Cancel Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

El. paštas

inekta@gmail.com

Pastaba
Mūsų Turinyje gali būti nuorodų į trečiųjų šalių turinį, trečiųjų šalių šaltinius, ar reklamos užsakovų turinį, už kurį mes neprisiimsime jokios atsakomybės. Nuoroda iš mūsų Turinio ar su Turiniu susijusių kitų Paslaugų į Trečiųjų šalių susietą turinį nereiškia, kad mes pritariame tokiam turiniui. Trečiųjų šalių tinklapiuose gali būti informacijos, su kuria mes nesutinkame, taip pat žalingos informacijos. Mes neteikiame jokių garantijų ar pareiškimų dėl Trečiųjų šalių susieto turinio. Už visą informaciją, kurią galite pasiekti per nuorodas į kitus tinklapius, atsako tik tie, kas pateikė tą turinį, ir jūs naršote ar naudojatės tokiu turiniu išimtinai savo rizika.
Nuorodos

lietuve.lt

 

© 2026 Žurnalas Lietuvė.
  • Apie mus
  • Reklama
  • Kontaktai

Įveskite aukščiau ir paspauskite Enter, kad ieškotumėte. Norėdami atšaukti, paspauskite Esc.