Pradinis / Šeima ir sveikata / Stuburo ligos: kada gali prireikti operacijos?

Stuburo ligos: kada gali prireikti operacijos?

Po sėkmingai atliktos stuburo operacijos pacientas pajudina rankas, kojas, pasukioja kaklą. Išlipa iš lovos, pavaikšto ir džiugiai atsidūsta – savijauta tikrai geresnė nei prieš operaciją, nors dar tik sveikimo periodo pradžia. Tačiau viskas galėjo baigtis kur kas liūdniau. Laiku nesikreipęs į specialistus pagalbos, žmogus galėjo tapti visiškai nedarbingas, nebevaikščioti, o ką jau kalbėti apie aktyvų, visavertį gyvenimą.

Nugaros skausmų išvengia retas

Puikūs operacijos rezultatai džiugina ne tik pacientą, bet ir neurochirurgus, kasdien susiduriančius su pačiomis įvairiausiomis stuburo ligomis. Maždaug 80 procentų suaugusiųjų bent kartą gyvenime patiria skausmą nugaros srityje. Tai dažniausias su darbu susijęs negalavimas ir viena iš pagrindinių nedarbingumo dienų priežasčių. Skausmo sukeliama bloga savijauta stipriai trikdo ir neigiamai veikia žmogaus galimybes užsiimti kasdiene veikla, dirbti.

Dažnu atveju nugaros skausmas gali būti susijęs su tarpslankstelinių stuburo diskų susirgimais. Stuburo slankstelius jungia kremzliniai tarpai ir tarpslanksteliniai diskai. Jie yra tvirti, tačiau elastingi, todėl leidžia stuburui lankstytis. Kai atsiranda patologija, judesiai tampa riboti, skausmingi.

Žinios, patirtis ir kasdien tobulinami įgūdžiai

Dėl itin dažnai pasitaikančių stuburo susirgimų Kaune įsteigta specializuota skausmo gydymo ir stuburo chirurgijos klinika „Clinic AGATAS“. Jos komandą sudaro įvairių sričių specialistai, kurių pašaukimas – nugaros skausmo malšinimas bei gydymas. Komandoje yra net trys neurochirurgai, kurie tarpusavyje dalijasi ne tik žiniomis, patirtimi, bet ir įgūdžiais.

Med. m. dr. Bronius Špakauskas neurochirurgu dirba daugiau nei 40 metų. Stuburo neurochirurgijoje besispecializuojančiam ir medicinos mokslų daktaro disertaciją apsigynusiam gydytojui suteikta aukščiausia neurochirurgo kvalifikacinė kategorija. Didžiąją savo gyvenimo dalį gydytojas specializuojasi būtent stuburo chirurgijoje gydydamas įvairias stuburo, onkologines ligas bei traumines deformacijas.

Gydytojas neurochirurgas med. m. dr. Bronius Špakauskas
Gydytojas neurochirurgas med. m. dr. Bronius Špakauskas

Nestebina, jog pacientai dažnai tikslingai kreipiasi į šį specialistą, tačiau gydytojas pažymi: „Mūsų komandą sudaro trys neurochirurgai ir kiekvienas iš mūsų turime šiek tiek skirtingos patirties. Nors mano kolegos yra jaunosios kartos atstovai, tačiau itin perspektyvūs ir išties geras rankas turintys gydytojai. Dažnai kartoju, jog mūsų komandoje patirtis eina koja kojon su jaunatvišku entuziazmu, naujausiomis žiniomis bei įgūdžiais stuburo neurochirurgijos ir periferinių nervų chirurgijos srityje. Tačiau visi mes esame bendros nuomonės, kad išoperuoti žmogų spėsime. Tik kai kuriais retais atvejais operacijos yra skiriamos skubos tvarka dėl tam tikrų ryškių neigiamų simptomų. Visada stengiamės pirmiausia rekomenduoti konservatyvius gydymo metodus – skausmo specialisto skiriamą gydymą, kineziterapiją.“

Neurochirurgai daug laiko skiria žinių plėtimui, naujausių pasaulyje taikomų metodų tobulinimui, tačiau pirmoje vietoje visada išlieka pacientas. Gydytojas neurochirurgas Deividas Stukas teigia: „Kiekvienas žmogus viename ar kitame gyvenimo etape susiduria su nugaros skausmais, dėl to kenčia gyvenimo kokybė, darbingumas. Tad labai svarbu žinoti, kaip padėti žmonėms, turintiems stuburo problemų. Pagrindinis mano tikslas – padėti pacientams gyventi kokybišką, darbingą gyvenimą.“

Specialistui paantrina jaunasis kolega neurochirurgas Mindaugas Vaišvilas, daugiau besispecializuojantis periferinių nervų chirurgijoje: „Didžiausia motyvacija gydytojui yra sveikstantys pacientai, todėl dedu visas pastangas, kad gydymas būtų efektyvus. Skiriu dėmesį ne tik ligai, bet ir pacientui, nes tikiu, kad bendradarbiaudami randame geriausius sprendimus.“

Operacijos kaina užsienyje šiurpina

Lietuvoje stuburo neurochirurgija nė kiek nenusileidžia pažangiausių šalių operacijų metodams. Tačiau kaina gerokai skiriasi. Priklausomai nuo to, kokia stuburo operacija atliekama, jos kaina Airijoje gali svyruoti nuo 10 000 iki 20 000 eurų. Be to, laukiančiųjų eilės labai ilgos ir dažnai išgirstamas skundas, jog operacijos teko laukti metus ar daugiau. Kasdien skausmo kamuojamam pacientui tai yra visa amžinybė. O klinikoje „Clinic AGATAS“ stuburo operacijų kaina, priklausomai nuo jų pobūdžio, prasideda nuo 2400 eurų ir neviršija 4000 eurų.

Vis dėlto laiku kreiptis pagalbos dėl nugaros skausmo ne kiekvienas išdrįsta, nes visuomenėje vis dar gajus mitas, jog atvykus į konsultaciją pas neurochirurgą iškart teks gulti ant operacinio stalo. Klinikos „Clinic AGATAS“ neurochirurgų komanda skuba paneigti šį klaidingą įsitikinimą: „Mitas, kad tik patekus pas neurochirurgą jau reikia ruoštis operacijai. Operuoti prireikia retais atvejais. Tik dešimt procentų mūsų konsultuojamų pacientų reikia atlikti operaciją“, – pasakoja med. m. dr. B. Špakauskas.

Neurochirurgų pacientų amžius

Kalbant apie stuburo susirgimus, dažniausia stuburo liga, ypač išsivysčiusiose visuomenėse, yra vadinamoji osteochondrozė. Tai degeneracinė liga, kuri paliečia, pirmiausia, tarpslankstelinius diskus ir stuburkaulių kraštus. Osteochondrozės pagrindinė išraiška – tarpslankstelinė disko išvarža.

Ši liga pasireiškia darbingame amžiuje – tarp 35 ir 50–60 metų. „Tarpslankstelinių diskų išvaržos nėra būdingos vyresnio amžiaus žmonėms. Jei nesusirgote tarpslankstelinio disko išvarža iki 70 metų, mažai tikėtina, kad vyresniame amžiuje ją turėsite“, – teigia neurochirurgas med. m. dr. B. Špakauskas.

Vyresniems žmonėms būna kitų degeneracinės stuburo ligos – stuburo osteochondrozės – apraiškų. Tai vadinamoji stuburo kanalo stenozė (susiaurėjimas), kada susiaurėja angos, pro kurias išeina nervai. Stuburo stenozė sukelia kitokių simptomų, kurių dalis būna panašūs į tarpslankstelinio disko išvaržas. Juos atskirti vieną nuo kito gali tik specialistas. Neretai taikomi tam tikri paraklinikiniai tyrimų metodai, tokie kaip kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija.

Kada operacija gali būti neišvengiama?

Kiekvieno paciento simptomai gali labai skirtis, priklausomai nuo išvaržos buvimo vietos ir individualios žmogaus reakcijos į skausmus. Jei  disko išvarža yra stuburo juosmens srityje, gali būti jaučiami skausmai, kurie plinta iš nugaros zonos žemyn – į vieną arba abi kojas, kartais net į pėdas. Gali atsirasti skausmų, pavyzdžiui, elektros srovės smūgis, stovint, vaikštant arba sėdint. Skausmus gali pastiprinti tokie veiksmai, kaip pasilenkimas, sunkumų kėlimas, sukinėjimasis ir sėdėjimas. O, atsigulus ant nugaros sulenktais keliais, galima pajusti palengvėjimą, nes ši poza padeda susilpninti spaudimą į tarpslankstelinį diską.

Kartais gali atsirasti nejautrumas ir tirpimas kojose arba pėdose, pasireikšti mėšlungis arba raumenų traukuliai nugaroje arba kojose. Kankinant skausmui taip pat gali būti jaučiamas kojų raumenų silpnumas arba kelio ar girnelės refleksų sumažėjimas. Sunkiais atvejais gali atsirasti pėdų silpnumas (koja užkliūva vaikštant) arba sumažėti tuštinimosi ar šlapimo pūslės kontrolė. Jeigu atsiranda kojų silpnumas, šlapimo pūslės arba žarnų funkcijos kontroliavimo sunkumas, nedelsdami kreipkitės į specialistus!

Kokia bus pasiūlyta operacija, priklausys nuo individualaus klinikinio atvejo. Neurochirurgas, įvertinęs paciento būklę ir visus galimus taikomų metodų rezultatus, skirs tinkamiausią gydymo būdą.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top