Artėjant naujiems mokslo metams, Vilniaus teritorinė ligonių kasa (Vilniaus TLK) kartu su Lietuvos studentų sąjunga (LSS) ragina studentus būti budrius ir kritiškai vertinti į mokymo įstaigas užklystančius kai kurių privačių gydymo įstaigų atstovus, kurie pateikia klaidinančią informaciją ir ragina persirašyti gydytis į naujas gydymo įstaigas.
LSS prezidento Pauliaus Baltoko teigimu, studentai kasmet tampa klinikų taikiniu. Būna atvejų, kai klinikų atstovai veržiasi į paskaitas pristatyti savo įstaigų teigdami, kad prisiregistruoti prie naujos gydymo įstaigos yra būtina. Tačiau tai nėra tiesa. Studentai turi teisę patys pasirinkti, kur nori kreiptis susirgę.
Studentų teigimu, dažnai privačių gydymo įstaigų atstovai atvyksta į mokymo įstaigas ir per paskaitas už prisirašymą prie jų įstaigų siūlo jaunuoliams įvairių dovanų, nuolaidų, pateikia klaidinančią informaciją apie teritorinių ligonių kasų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamas paslaugas. Pavyzdžiui, aiškinama, kad naujoje gydymo įstaigoje prisirašiusiam studentui neva galios „dvigubas sveikatos draudimas“, t. y. ir naujojoje gydymo įstaigoje, ir ten, kur jis gydėsi gyvendamas nuolatinėje gyvenamojoje vietoje, jam bus suteikiama ne tik būtinoji medicinos pagalba, bet ir visos asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Arba kad tik prisirašiusiems naujojoje gydymo įstaigoje asmenims bus išduodamos nemokamos medicininės pažymos.
Vilniaus TLK direktorius Vytautas Mockus teigia, kad gydymo įstaigoms ligonių kasa moka už prisirašiusius asmenis, taigi kuo daugiau įstaigos turi prisirašiusiųjų, tuo didesnį finansavimą gauna. O studentai – jauni žmonės, jie palyginti retai serga, rečiau lankosi gydymo įstaigose, jiems rečiau reikia skirti kompensuojamųjų vaistų, taigi darbo ir išlaidų dėl šių prisirašiusiųjų įstaigos turi mažiau.
„Kiekvienas jaunuolis turėtų pats apsispręsti, ar jam reikia keisti gydymo įstaigą. Jei studentas vis dėlto apsisprendė prisirašyti naujoje gydymo įstaigoje, turėtų neskubėti ir išsirinkti tą gydymo įstaigą, kurioje iš tikrųjų nori prisirašyti“, – pabrėžia V. Mockus.
Vilniaus TLK primena, kad dieninių studijų studentai yra draudžiami valstybės lėšomis, todėl medicinos paslaugos susirgus teikiamos nemokamai tose gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl konkrečių paslaugų teikimo. Šių paslaugų išlaidos kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.
Gyventojų prisirašymo prie gydymo įstaigos tvarka reglamentuojama sveikatos apsaugos ministro įsakyme, pagal kurį studentas, kaip ir kiekvienas asmuo, gali laisvai pasirinkti arčiausiai jo gyvenamosios vietos esančią arba jam patogiau pasiekiamą pirminę asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir konkretų gydytoją.
Šiame įsakyme numatoma, kad iš kito miesto atvykę dieninių studijų studentai arba į nuolatinę gyvenamąją vietą po studijų baigimo grįžę jaunuoliai turi naujai pasirinktai įstaigai mokėti tik simbolinį 1 lito dokumentų tvarkymo ir medicininių dokumentų persiuntimo mokestį. Tad jei iš studentų prašoma sumokėti įprastinį 10 litų mokestį, tai yra neteisėta ir mokėti jiems nereikėtų.
Vilniaus TLK ragina studentus būti atidesnius, išsiaiškinti, kokių garantijų jiems suteikia privalomasis sveikatos draudimas, ir netikėti nepagrįstais pažadais.
Jeigu kyla klausimų arba abejojate iš gydymo įstaigų gautais atsakymais, į teritorinę ligonių kasą skambinkite šiais numeriais: 8 700 88 888, (8 5) 212 0000, rašykite el. paštu info@vlk.lt arba daugiau informacijos ieškokite interneto svetainėje www.vilniaustlk.lt.
Vilniaus teritorinės ligonių kasos inf.

