Pradinis / Šeima ir sveikata / Tai mokėti privalo kiekvienas: pirmoji pagalba užspringus

Tai mokėti privalo kiekvienas: pirmoji pagalba užspringus

Iki gražiausių metų švenčių liko visai nedaug. Ir vėl susėsime prie šventinių stalų, kalbėsimės ir džiaugsimės su tais, kurie šalia. Dėl sugriežtinto karantino šiemet nemažai žmonių sutiks šventes ir visai vieni. Ar tikrai žinote, ką reiktų daryti, jeigu staiga užspringtumėte ir nebūtų, kas jums padėtų? Arba jeigu netikėtai užspringtų šalia esantis žmogus?

„Pirmiausia reiktų atskirti, žmogus užspringo iš dalies ar visiškai. Esant daliniam užspringimui, žmogus išlieka sąmoningas, kosėja, dar gali kalbėti. Taigi, tokiu atveju reikia tik skatinti jį kosėti ir jokiu būdu netrankyti kosėjančiam per nugarą, nes tai gali jam pakenkti. Visiško užspringimo atveju žmogus jau nebegali kalbėti ir efektyviai kosėti, tuomet jau būtina skubiai suteikti pirmąją pagalbą, nes gyvybiškai svarbi tampa kiekviena sekundė“, – pasakoja Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro paramedikų profesijos mokytojas ir skubios medicinos gydytojas Karolis Klimavičius. Jis kartu su paramediku ir profesijos mokytoju Tautvydu Bielevičiumi vaizdo pamokoje demonstruoja, kokius pirmosios pagalbos veiksmus reiktų atlikti užspringus kūdikiui, suaugusiajam ir sau pačiam, kai nieko nėra šalia.

Užspringus kūdikiui

Užspringus kūdikiui tėvai labai išsigąsta ir pradeda panikuoti. Svarbiausia kuo greičiau susiimti ir suteikti pagalbą. Jeigu užspringęs kūdikis kosėja – ji nuraminkite ir skatinkite kosėti toliau. Tačiau jei matote, kad tai nepadeda ir kūdikis pradeda dusti, paguldykite ji pilvu ant savo rankos dilbio, kita ranka prilaikydami apatinį žandikaulį, kad vaikas būtų šiek tiek pakreiptas žemyn. Tuomet dešine ranka atlikite 5 smūgius tarp menčių.

Jeigu po šių veiksmų kūdikis neatspringsta, apverskite jį veidu į save, galvą laikydami šiek tiek žemiau. Dviem dešinės rankos pirštais spauskite krūtinkaulio vidurinę apatinę dalį 5 kartus. Spaudžiama 1,5 – 2,5 cm gilumu. Jei po šių veiksmų kūdikis neatspringo, kartokite veiksmus iš naujo.

Jeigu esate ne vieni, pasirūpinkite, kad, kol atliekate šiuos veiksmus, kitas asmuo iškviestų greitąją medicinos pagalbą.

Būtina žinoti, kad norint padėti užspringusiam kūdikiui jo negalima kratyti už kojų žemyn galva. Tai pavojinga dėl galvos smegenų traumavimo ir sukrėsto vaiko sindromo.

Užspringus suaugusiajam

Jei užspringęs žmogus išlieka sąmoningas, gali kosėti ir kalbėti, skatinkite kuo dažniau ir stipriau kosėti. Kosulys – geriausias svetimkūnio pašalinimo iš kvėpavimo takų būdas. Visiško užspringimo atveju pirmiausia atlikite 5 smūgius į tarpumentę. Jei po šių veiksmų žmogus neatspringsta, tuomet taikome Heimlicho manevrą.

Atsistokite nukentėjusiajam už nugaros, apkabinkite jį per juosmenį viena ranka, palenkite lengvai į priekį, sugniaužę kitos rankos kumštį, pridėkite jį nykščiu nukentėjusiam prie viršutinės pilvo dalies duobutės srityje. Kitą ranką uždėkite ant kumščio viršaus ir darykite staigius paspaudimus į vidų ir į viršų, tarsi norėtumėte žmogų kilstelėti. Taip kartokite 5 kartus. Jei tai nepadėjo ir žmogus prarado sąmonę, kvieskite greitąją medicinos pagalbą, atlikite pradinį gaivinimą.

Jeigu užspringote, tačiau esate vienas

Jeigu užspringę kosėjate, patariama tą daryti kuo stipriau. Vertėtų palenkti galvą žemyn, tai padėtų greičiau išstumti užstrigusį maistą. Jeigu tai nepadeda, atlikite Heimlicho manevrą sau patys. Vienos rankos kumštį uždėkite viršutinės pilvo dalies duobutės srityje iš karto žemiau krūtinkaulio pabaigos, tada kita ranka suimkite už savo kumščio ir staigiu judesiu visu kūnu trenkitės į šalia esantį stabilų objektą, pvz., stalą, spintelę, turėklą ar kt.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top