Pradinis / Kultūra / Tautinio kostiumo festivalis „Nuo tradicijos iki moderno“

Tautinio kostiumo festivalis „Nuo tradicijos iki moderno“

2017-ieji Lietuvoje paskelbti Tautinio kostiumo metais. Šiaulių kultūros centras, minėdamas šiuos metus, įgyvendina projektą „Tautinio kostiumo festivalis „Nuo tradicijos iki moderno“. Projektu siekiama skatinti šiauliečius domėtis tautiniu kostiumu, supažindinti  su jo atskirų dalių ar detalių praktine bei simboline reikšme. Įvairios įtraukiančios veiklos sujungs šiauliečius ir miesto svečius dėl bendro tikslo – liepos 6 d. giedoti „Tautišką giesmę“ pasipuošus tautiniu kostiumu ar jo detale.

Organizatorius – Šiaulių kultūros centras.

Rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Šiaulių miesto savivaldybė.

Tautinis kostiumas yra vienas iš valstybingumo simbolių, tautinio tapatumo ženklas, tai drabužių komplektas, reprezentuojantis vietovę, šalį ir atskleidžiantis regiono ar krašto kitoniškumą ir savitumą. Tautinio kostiumo dėvėjimas ar puošimasis jo detalėmis formuoja istorinės raidos, tapatumo, tautos ir valstybės simbolio reikšmės kultūroje suvokimą.

Šiaulių kultūros centro vykdomas projektas „Tautinio kostiumo festivalis „Nuo tradicijos iki moderno“ į įvairias veiklas įtraukia etninės kultūros specialistus, rūbų dizainerius, mokslininkus, muziejininkus ir visus, besidominčius tautiniu kostiumu. „Projektu siekiame ne tik skaityti teorines paskaitas, seminarus, bet ir vykdome įvairias praktines, kūrybines veiklas: vejame vytines juostas, mokomės sukirpti tautinio kostiumo atskiras detales bei modeliuojame ir siuvame šiandienos drabužius pritaikydami įvairius etnoelementus“, – pasakoja Šiaulių kultūros centro Etninės kultūros specialistė Aušra Brijūnienė. Jau įvykę seminarai apie tautinių raštų simboliką, tautinio kostiumo regioninius ypatumus ir baltų genčių aprangą rodo šiauliečių ir miesto svečių susidomėjimą renginiu.

Birželio mėnesio vakarais dizainerės Dianos Nevedomskytės studijoje susidomėjusių ir iš anksto užsiregistravusių asmenų grupei vykdomos modernaus etnorūbo modeliavimo ir siuvimo dirbtuvės. „Atėję į kūrybines dirbtuves žmonės džiaugiasi galimybe iš arti prisiliesti prie tokios etnografinės veiklos“, – tikina projekto įgyvendintojai.

Pagrindinis ir baigiamasis projekto renginys numatytas liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną. Šiaulių miesto bulvare vyks archeologinių, tautinių kostiumų ir modernaus etnorūbo kolekcijų demonstravimas. „Pirmojoje renginio dalyje bus demonstruojamos dr. Daivos Steponavičienės parengtos V–XIII a. baltų genčių kostiumų rekonstrukcijos bei folkloro ansamblio „Vaiguva“ narių archeologiniai kostiumai, sukurti pagal dizainerės Dauros Giedraitienės eskizus. Antroje renginio dalyje XIX–XX a. pr. penkių etnografinių regionų tautinius kostiumus demonstruos folkloro ansamblių „Verpeta“ (Kaišiadorys, Dzūkija), „Raskila“ (Panevėžys, Aukštaitija), ,,Gondinga“ (Plungė, Žemaitija), „Ramytė“ (Šilutė, Mažoji Lietuva), „Nova“ (Šakiai, Suvalkija) nariai. Trečioje dalyje bus galima išvysti dizainerės Dianos Nevedomskytės ir Justės Lipinskienės modernaus etnorūbo ir šiuolaikinio rūbo interpretacijas archeologinio bei tautinio kostiumo tema. 21 val. į tradicinę akciją giedoti „Tautišką giesmę“ šiemet kviečiame pasipuošus tautiniu kostiumu ar jo detale. Tikimės, kad valstybingumo simboliu – tautiniu drabužiu – pasipuošusių žmonių sulauksime gausaus būrio“, – intriguoja A. Brijūnienė.

Editos Varkalienės nuotr.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top