Pradinis / Šeima ir sveikata / Tyrimas atskleidė lietuvių rankų (ne)plovimo įpročius ir vyraujančius mitus

Tyrimas atskleidė lietuvių rankų (ne)plovimo įpročius ir vyraujančius mitus

Kas septintas lietuvis neplauna rankų prieš valgį ar pasinaudojęs tualetu, o beveik penktadalis higieną pamiršta pasinaudojęs viešuoju tualetu ar transportu, rodo Tarptautinės rankų plovimo dienos proga (spalio 15 d.) atliktas tyrimas. Be to, 20 proc. apklaustų lietuvių pripažino nesiplaunantys rankų net kai jos akivaizdžiai purvinos. 

ranku plovimo mitai infografikas

Tyrimas taip pat atskleidė, kad po fizinio kontakto su kitais žmonėmis ar gyvūnais rankas nusiplauna 50 proc. lietuvių, o prieš miegą – 43 proc.

„Kaip švara besirūpinanti įmonė, pasidomėjome Lietuvos gyventojų rankų plovimo įpročiais. Tyrimas parodė, kad lietuviams dar yra kur pasitempti rūpinantis rankų švara ir higiena, – sako „Lindström Lietuva“ vadovas Renatas Štopas. – Rankų plovimas – efektyviausias būdas užkirsti kelią mikrobams plisti. Sveikatos specialistai rankas pataria plauti kelis kartus per dieną ir ne tik tada, kai jos akivaizdžiai išsipurvina ar, pavyzdžiui, pasinaudojus viešuoju transportu.“

Populiariausia rankų sausinimo priemonė – popieriniai rankšluosčiai

Populiariausia rankų sausinimo priemonė viešose vietose – popieriniai rankšluosčiai. Vietoje medvilninių rankšluosčių (4 proc.) ir oro džiovintuvų (21 proc.) popierinius rankšluosčius verčiau pasirenkantys atsakė 69 proc. tyrimo respondentų. Po plovimo rankų išvis nesausinantys nurodė 4 proc. apklaustųjų.

„Galima pagalvoti, jog po plovimo rankų nusausinti nebūtina, tačiau yra atvirkščiai – drėgnos rankos sukuria puikias sąlygas mikrobams veistis ir plisti. Be to, tyrimų duomenimis, rankas sausinant medvilniniais ar popieriniais rankšluosčiais nuo rankų pašalinama 99,9 proc. bakterijų, o oro džiovintuvai mikrobus išsklaido į aplinką“, – sako R. Štopas.

Moterys rankas plauna ir muilą naudoja dažniau nei vyrai

Suomijos Hjelt instituto 2013 m. tarptautinis rankų plovimo įpročių tyrimas parodė, kad, pasinaudoję tualetu, kruopščiai rankas nusiplauna vos 5 proc. gyventojų. Trečdalis šio tyrimo respondentų nurodė rankų plovimui nenaudojantys muilo.

Palyginus šio tyrimo rezultatus su Lietuvos, mūsų šalies gyventojai muilą rankų higienai naudoja pakankamai dažnai. „Lindström“ tyrimas parodė, kad muilą visada naudoja 33 proc. apklaustųjų, dažnai rankas su muilu plauna 51 proc., retai – 14 proc., o muilo niekada arba beveik niekada nenaudojantys nurodė 2 proc. respondentų.

Apklausa taip pat atskleidė, jog dažniau muilą naudoja ir apskritai rankas plauna moterys nei vyrai. Dvigubai mažiau moterų nei vyrų nurodė niekada nenaudojančios muilo plaudamos rankas. Muilo niekada nepamiršta 37 proc. apklaustų moterų ir 28 proc. vyrų.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą „Spinter tyrimai“ atliko 2016 metų rugsėjį. Tyrimo metu buvo apklausta 1013 respondentų.

Tarptautinė rankų plovimo diena – be mitų

Spalio 15 d. minima Tarptautinė rankų plovimo diena, primenanti rankų higienos ir kruopštaus plovimo svarbą norint efektyviai ir lengvai apsisaugoti nuo mikrobų bei jų sukeliamų ligų.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top