Statistiniai duomenys nepaliaujamai skelbia, kokio miesto netenkame suskaičiavę metų emigrantus. Tie miestai nenyksta tik todėl, kad tušti žemės lopinėliai išsibarsto po visą šalį. Labiausiai „sodybų tuštėjimo metas“ juntamas kaimuose ir mažuose miesteliuose. Užpalių seniūnija (Utenos r.), turinti tik tris kaimus su trupučiu daugiau nei 100 gyventojų (Kaimynų, Kaniūkų ir Vilučių), o miestelyje susiskaičiuojanti 687 žmones (2018 m. sausio 1 d. duomenimis, iš viso seniūnijoje – 1647 registruoti gyventojai) nėra išimtis žvelgiant į Lietuvos gyventojų statistiką.
922 Užpalių seniūnijos gyventojai, skaičiuojantys 45 ir daugiau metų, dar mena laikmetį, kai su kaimynais bendravo ne virtualiai, o įvairiuose susibūrimuose žvelgdami vieni kitiems į akis. Istorijos nepakartosi, bet užpaliečiai ryžosi prisiminti bendruomeniškumo jausmą. Minint Valstybės atkūrimo šimtmetį suorganizuota akcija „Šimtmečio nuotrauka ateities kartoms“ įrodė, kad jaunimas nėra abejingas laikmečiui ir bendruomenei, kurioje gyvena. Užpalių gimnazijos bendruomenė, kurios mokiniai aktyviai dalyvauja užklasinės veiklos būreliuose ar renginiuose, sudarė daugumą akcijos dalyvių. Akcijos idėja pasiteisino. Įsiamžinti istorinėje nuotraukoje susibūrusius gimnazistus, Vilučių ir Kaniūkų kaimų gyventojus, Užpalių „Lions“, „Ašvienių fanų“ ir medžiotojų klubų, moterų „Širdžių šilumos“ bendrijos narius, Užpalių krepšininkų sirgalius ir kitus užpaliečius šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo Lietuvos vėliava. Užpalių bendruomenei įteikta vėliava stalčiuje nedūlės.
Pirmiausia vėliava buvo pristatyta minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną ir kultūros centre atidarant Rasos Slesoriūnienės karpinių parodą. Minėjimo metu prisimenant Jono Mačiulio-Maironio užrašytą Lietuvos istoriją, kurioje aktualizuojamas tautos santykio su praeitimi, kaip atramos dabarčiai ir ateičiai, būtinumas, išsamiau aptarti karpiniai, skirti kunigo, lietuvių romantizmo poeto atminimui.
Kaip tautodailininkės darbai keliauja iš parodos į parodą, taip ir iš prezidentės rankų gauta vėliava po minėjimo buvo pristatyta užpaliečių religinei bendruomenei. Užpalių Šv. Trejybės bažnyčios klebono Jono Bučelio pašventinta vėliava dabar keliaus po Užpalių seniūnijos kaimus pasiekdama ir tas vietoves, kuriose kultūriniai renginiai labai reti. Garbingą vėliavą lydės kultūros centro saviveiklininkų sukurta, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirta literatūrinė muzikinė kompozicija „Mūsų prabočiai“.
Meniniu žodžiu perteikiamą lietuvio stiprybę išlaikant valstybės tęstinumą papildys daugiau nei 200 nuotraukų, menančių Lietuvos valstybės atkūrimo šventę Užpaliuose, ir užpaliečio Vytauto Juknio sukurta dokumentinė apybraiža „Užpaliai – nepravažiuok pro šalį“. Dokumentika, Vilniaus parodų ir kongresų centre „Litexpo“ surengtoje tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „Adventur“ kvietusi aplankyti Užpalius – mažąją Lietuvos kultūros sostinę, bus parodyta žiūrovams, realybėje pažįstantiems filmavimo kamera užfiksuotus objektus, įvykius ar žmones.
Dokumentika fiksuoja užpaliečių sambūrius, kuriuose atpažįstami ne tik atokesnių kaimų, bet ir kaimyninių rajonų gyventojai. Bendri interesai vienija gyvenančius toliau nuo didmiesčių ir atitolina vietovių tuštėjimą. Programa „Mūsų prabočiai“ jau pristatyta Rokiškio r. Kamajų žiūrovams, o su Anykščių r. Aulelių vaikų globos namais Užpalių kultūros centras pasirašė ilgalaikę bendradarbiavimo sutartį. Sutarties prioritetas – vaikų ir jaunimo bendravimas įgyvendinant įvairias veiklas. Pirmoji iš bendrų veiklų – tai kultūros centro vaikų kolektyvo „Artistukas“ svečiuose praleista šeštadienio popietė parodant spektakliuką „Paukščių pamoka“ ir kartu žaidžiant judriuosius žaidimus. Užpalius ir Aulelius skiria tik 10 kilometrų, bet vaikai rado žaidimų, kurių galėjo mokyti vieni kitus, o atsisveikindami planavo kitus susitikimus, kai galės žaisti lauke.
Gerokai didesnis atstumas skiria Užpalius nuo Baltijos jūros, bet žinių troškimas ir pilietiškumas įveikia visas ribas. Minėdami NATO dieną, Užpalių gimnazistai ir bendruomenės nariai jau susipažino su karo lakūnų, eilinių kariškių, kariškių, dalyvaujančių misijose, veikla, o praėjusiais metais užsimezgus draugystei su karinių jūrų pajėgų jūrininkais šių metų kovo 29 d. įvyks susitikimas su karinių jūrų pajėgų narais.
Bendravimas su kariškiais stiprina pilietiškumą ir atsakomybės jausmą ne tik už šalia esantį, bet ir už kiekvieną Lietuvos žemės lopinėlį, net ir už tą, kuriame nebėra žmogaus.
Birutė Minutkienė
Nuotraukos Sigitos Gasiūnienės, Jurgitos Elmentienės, Nijolės Navikienės