Amžiaus branda suteikia daugiau gyvenimiškos patirties, kuria norisi dalytis. Paieškų laukas, ką gebu, ko noriu, ką galiu… laiko tėkmėje tampa konkretesnis, su gilesnėmis įžvalgomis. Nurimus jaunatviškam spontaniškumui, galima panirti į platesnes, didesnės apimties veiklas. Veiklas, kurios vyksta su pasimėgavimu ir be skubos. Kai žinai, ko nori, maloni savirealizacija išlaisvina nuo kasdienės rutinos. Jei yra nors mažiausia kibirkštėlė noro prisiliesti prie kūrybiškumo, Utenos r. Užpalių kultūros namų veikloje į amžių nesižvalgoma. Sąlytį su menu galima pajusti ne tik pačiam jį kuriant, bet ir būnant stebėtoju.
Ruošiama Ievos Adomavičiūtės tapybos darbų paroda
Šiuo metu galima aplankyti dailės bei aprangos dizaino ir technologijų studijas baigusios Ievos Adomavičiūtės tapybos parodą „Jausmai ir emocijos“. Parodos autorė neslepia, kad sukurti paveikslai yra ją brandinęs gyvenimo kelias. Spalvomis išsakytus autorės pojūčius tegalime tik nuspėti kurdami savo istorijas. Kiek kiti jausmai buvo lankantis Užpalių kultūros namų iniciatyva vykusioje instaliacijoje „Prisiminimų šilta banga“.

Žvelgiant į eksponuojamą praeityje kasdienį kultūrinės veiklos techninį inventorių, sugrįžo prisiminimai, susiję su bendraamžiais. Kas dabar besuskaičiuos, kiek išsakyta ir kiek nutylėta minčių stebint nespalvotą kiną, kai iš kino juostos sklindantį garsą papildo kino projektoriaus garsas. Šiandieninės kartos parodų lankytojams spalvų gama turbūt lengviau suprantama nei muzikos „miksavimas“ su juostiniu ar kasetiniu magnetofonu. Juostų dėklai vaikams asocijavosi su kino kūrimu, o plokštelių grotuvą pavadinti patefonu pavyko tik įmenant įvairias užuominas. Technologinis progresas atskyrė kartas pagal pažintį su daiktais, bet kol gyvas smalsumas, surasti bendrų veiklų nesunku. Juolab žinant, kad išreiškiant save nebūtina sukurti į rankas paimamo daikto.
Akivaizdžiausias to įrodymas – VII tradicinių kinkinių žygis su žemaitukais. Nesižvalgydami į datas pasuose, žemaitukų vadeliotojai, susėdę į vežimus, praeityje skirtus kelionei į turgų ar pas tolimesnius giminaičius, šiais metais aplankė ir Užpalius. Mediniais ratais dardantys kinkiniai šiandien stebina labiau nei prabangūs automobiliai. Užpalietišką identitetą bendrystėje su žirgais puoselėjantis klubas „Ašvienių fanai“ svečius pasitiko Užpalių dvaro arklidžių kieme. Iš žirgo alsavimo jo nuotaiką atpažįstanti Viktorija Jovarienė pakvietė svečius iškelti Lietuvos valstybės istorinę vėliavą. Erdvėje, kuri istoriškai buvo skirta žirgams (buvusių arklidžių sienos akmenyje išraižyti 1808 metai), bent trumpam atgijo galimai kasdienė praeitis. Nutilus ratų dardėjimui ir kanopų bilsmui susirinkusiems kankliavo Užpalių kultūros namų kanklininkų ansamblis „Pasagėlė“ (vad. J. Novikienė).
Kolektyvas, po metų skaičiuosiantis kūrybinės veiklos trisdešimtmetį, šiais metais, nuotoliniu būdu dalyvaudamas respublikiniame festivalyje-konkurse „Kanklių giesmė 2021“, II respublikiniame kanklių festivalyje-konkurse „Kankliuokim“ ir Nur-Sultan (Kazachstanas) II tarptautiniame vokalinės-instrumentinės muzikos atlikėjų konkurse „Adagio“ (dalyvavo Latvijos, Lenkijos, Bulgarijos, Ukrainos, Serbijos, Čekijos, Rusijos, Azerbaidžano atstovai) įvertintas pirmųjų vietų diplomais. Greitai sukasi gyvenimo ratas, vienų surastas kūrybines patirtis naujai perteikia kiti. Kanklininkų ansamblio kolektyvo pradininkai jau gal ir primiršo pirmuosius prisilietimus prie stygų. Tik sutikus bendraamžius, su kuriais žengti pirmieji žingsniai link brandos, to laikmečio kūrybinės paieškos įgauna naujų atspalvių.
Dar ankstoka spėlioti, ką apie meną savo vaikams pasakos šiandien kankliuojančios mergaitės ir dabartiniai Užpalių gimnazijos abiturientai, kurie, būdami pradinukai, sudarė kultūros namuose besikuriančio kolektyvo „Artistukas“ branduolį (vad. B. Minutkienė). Vaikiška drąsa, kuriant vaidmenį peraugusi į paaugliškas savęs paieškas, atvedė iki brandos egzaminų. Tai nepakartojamas gyvenimo tarpsnis, kai, pasibaigus mokykliniams egzaminams, tarsi atsiveria visos pasaulio galimybės. Būti stebėtoju laiko nėra, metas kaupti patirtis, kad turėtum ką dalyti kitiems. Taip ir rutuliojasi kultūrinės veiklos.
Birutė Minutkienė
Nuotraukų autoriai: Artūras Bešys, Jolita Novikienė, Saulius Šližys, Eglė Jovaraitė