Virtualusis asistentas. Skamba tarsi kompiuterinės programos pavadinimas, tačiau taip vadinamas žmogus, kuris visus darbus atlieka ir su savo klientu ar darbdaviu bendrauja tik virtualiai. Jis neina į biurą, jam nereikia sukurti darbo vietos, jis naudojasi savo telefonu, kompiuterine įranga ir dažniausiai dirba neiškeldamas kojos iš namų. Tai ypač patogu mamoms. Daugybei moterų auginant vaikus kartais lieka laiko, kai norisi stvertis dar kažko, padirbėti kad ir kelias valandas per dieną. O kiek moterų, išleidusios vaikus į mokyklas, šiandien nebegali susirasti darbo, nors norėtų? Gal jos galėtų dirbti ir užsidirbti neišeidamos iš namų? Būtent tokią galimybę siūlo virtualiojo asistento profesija.
„Virtualiojo asistento paslauga Lietuvoje yra nauja ir negirdėta. Pirmosios virtualiosios asistentės savo veiklą čia pradėjo maždaug prieš metus. Esu šios veiklos iniciatorė ir pradininkė Lietuvoje – mokau moteris, norinčias tapti virtualiosiomis asistentėmis, konsultavau kuriant pirmąją tokių moterų įmonę“, – sako Daiva Pakalnė, moterų verslumo vadovė ugdytoja, projekto „Būk įkvėpta“ įkūrėja.
D. Pakalnė pati penkerius metus dirbo virtualiąja asistente Jungtinėje Karalystėje, todėl sukaupė nemažai patirties. „Jungtinėje Karalystėje virtualiojo asistento paslauga yra labai populiari, nes ten klesti smulkusis verslas. Daugybė smulkiųjų verslininkų dirba namie, todėl jiems patogiau naudotis virtualiųjų asistentų paslaugomis. Be to, virtualiojo asistento darbo savikaina yra gerokai mažesnė nei dirbančiojo biure. Užsienyje virtualiosios asistentės nekonkuruodamos vienos kitoms padeda tobulėti, mokytis naujų dalykų, remia vienos kitas. Lietuvoje tai naujiena, bet aš tikiu, kad ir čia smulkieji verslininkai supras, koks brangus yra jų laikas, ir nebijos dalies užduočių perduoti kitiems. Interneto svetainės sukūrimas, kasdienė jos priežiūra, socialinių medijų palaikymas, reikalingos informacijos paieška ir sisteminimas, dokumentų tvarkymas – šiuos ir kitus darbus, vadinamus laiko ėdikais, puikiai gali atlikti ir virtualusis asistentas, – įsitikinusi D. Pakalnė.
Viena iš pirmųjų virtualiųjų asistenčių Lietuvoje Ainė Lučinskienė pasakoja, kad apie virtualiojo asistento darbą ir galimą verslą sužinojo iš Daivos Pakalnės, kai dalyvavo projekte moterų verslumui skatinti. „Mane ir dar kelias ten buvusias moteris labai sudomino ši veikla. Nusprendėme įkurti įmonę. Šiuo metu esu vaiko priežiūros atostogose, auginu du mažylius, tačiau noriu būti ne tik mama“, – sako A. Lučinskienė.
„Aš pati gyvenu Biržuose, o mano kolegės, klientai išsibarstę po visą Lietuvą. Be to, jau turime du klientus ir iš užsienio. Naujo amato mokytis pradėjau maždaug prieš metus, tačiau išmokau labai daug. Šiandien mūsų teikiamų paslaugų paklausa didėja, atsiranda vis daugiau moterų, norinčių dirbti šį darbą, todėl turime mokyti kitas, dalytis patirtimi, auginti naujas asistentes. Šiuo metu moteris mokome internetu, per „Skype“ sesijas, o lapkričio 22 d. parodoje „Vaikų šalis“ įsikursiančioje „Sumanios mamos erdvėje“ organizuosime pirmuosius įvadinius nemokamus mokymus – „Virtualių asistenčių akademiją“. Ši profesija tinka kiekvienam, norinčiam dirbti neiškėlus kojos iš namų, užsidirbti papildomai ir galbūt ateityje sukurti savo svajonių verslą“, – patirtimi dalijasi viena iš akademijos organizatorių Dovilė Petrauskienė.
„Sumanios mamos erdvė“ – tai trijų dienų renginys, kuris vyks Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ lapkričio 21–23 d. parodoje „Vaikų šalis“. „Litexpo“ konferencijų salėje gausus būrys lektorių iš pačių įvairiausių sričių net tris dienas kalbės apie šiuolaikinėms moterims ir motinoms aktualius dalykus. Šio renginio tikslas – parodyti, kokios kūrybingos, sąmoningos ir sumanios gali tapti moterys, besilaukdamos ar augindamos mažamečius vaikus. Jos gali kurti verslą ar rankdarbius, mokytis ir aktyviai dalyvauti visuomeninėje veikloje.