Pradinis / Kelionės / Visi keliai veda į Romą

Visi keliai veda į Romą

DSC00154Europa dar tik mėgina pasivyti Romą… Romą, kuri turėjo bendrą valdymo formą, vartojo vieną kalbą, rengė bendrą tarptautinės teisės sistemą. Kad Roma buvo unikali imperija, kuri gyvuos per amžius, byloja ir tai, jog vakarų valstybės iki šiol tebevartoja lotynišką raidyną, romėniškus skaitmenis ir mėnesių pavadinimus. Kai Romėnai mokėjo pasigaminti betoną, stiklo langus, įrengti centrinį šildymą, statyti kupolus, daugiabučius namus, turėjo ligonines, viešąsias pirtis, pašto, ugniagesių tarnybas, buvo sukūrę sveikatos apsaugos sistemą, išplėtojo valstybinių pareigybių tinklą, tarptautinę prekybą, tai kiti Europos miestai dar tik bandė įsirengti kanalizaciją… Viliamės, jog beskaitant apie populiariausias vietas Romoje ir Jums kils nenumaldomas noras ten nukeliauti. Jei ten jau lankėtės, tai bus puiki proga mintimis sugrįžti į amžinąjį miestą ir vėl…

Miestas ant 7 kalvų

Roma – Italijos sostinė, kasmet pritraukianti milijonus turistų. Antikinės Romos griuvėsių gausu visame mieste, o sakralinių pastatų priskaičiuojama per 200. Romos istorinis centras įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Miestas yra įsikūręs ant septynių kalvų. Romos mieste yra Vatikano miestas-valstybė – popiežiaus rezidencija, dar vadinama „Šventuoju sostu“.

Vatikanas

Vatikanas – tarsi Romos sinonimas, nors jis yra savo teritoriją turinti pasaulio valstybė, visų katalikų sostinė. Norėdamas patekti į Vatikaną, pirmiau turi atvykti į Romą, nes jis įsikūręs pačiame amžinojo miesto centre. Vatikanas – vieta, sauganti ir neįkainojamą kultūros paveldą (visas Vatikanas paskelbtas pasauliniu kultūros paminklu). Vatikane gyvena apie 800 žmonių, tačiau jame dirba ar patarnauja apie 3 000. Atsiskaityti perkant suvenyrus ar lankant muziejus galima eurais, kurie, tiesa, Vatikane yra su šios miesto-valstybės simbolika. Prie Vatikano vartų turistus pasitinka garsioji šveicarų gvardija, gyvuojanti jau daugiau nei 500 metų ir dabar palaikanti tvarką bei užtikrinanti popiežiaus saugumą. Reikia gerbti Vatikaną ir dėvėti ten padorius drabužius (jokių šortų ar trumpų sijonų). Taip pat reiktų nenustebti, jei tektų pereiti metalo detektorius ar parodyti rankinės turinį.

Šv. Petro bazilika

Pirmą kartą Šv. Petro bazilika pastatyta dar 326 metais, po to sugriauta, ne kartą atstatinėta. Dabartinė bazilika pastatyta prieš beveik 500 metų. Į bazilikos viršų galima pakilti laiptais arba eskalatoriumi. Tie, kas nori pamatyti popiežių, gali dalyvauti tradiciniame jo palaiminime kiekvieno sekmadienio vidurdienį. Tiesa, vasaros metu popiežius gyvena savo rezidencijoje šalia Romos. Kiekviena trečiadienį popiežius laimina viso pasaulio žmones ir kalba iš balkono ar nuo platformos.

Vatikano muziejus

Vatikano muziejuje saugoma didžiausia ir vertingiausia pasaulio meno kūrinių kolekcija. Muziejuje galima pamatyti ir garsiąją Siksto koplyčią (pavadintą ją atstačiusio popiežiaus Siksto IV vardu) su Mikelandželo nutapytu „Pasaulio sukūrimu“. Tiesa, muziejus yra didelis, tad viską apžiūrinėdami turistai garsiąją koplyčią prieina maždaug per valandą. Popiežiaus Julijaus II apartamentai išpuošti kito garsaus menininko – Rafaelio – darbais. Taip pat muziejuje saugoma Egipto kolekcija, romėnų bei graikų antikiniai meno kūriniai bei daugelis krikščioniškojo meno garsiausių darbų.

Koliziejus

Lankomiausias objektas Romoje bei vienas lankomiausių visoje Italijoje – Koliziejus – seniausias pasaulyje amfiteatras, pastatytas I amžiuje. Romos centre esantis statinys yra elipsės formos, pastatytas iš betono ir akmens. Manoma, kad tai vienas didžiausių romėnų architektūros ir inžinerijos darbų.

DSC00131

Ar žinojote, kad…

…Koliziejaus tikrasis pavadinimas yra Flaviano amfiteatras.

…Koliziejus pradėtas statyti valdant imperatoriui Vespasianui 72, o baigtas jo sūnaus Tito 80 metais. Vėlesni atnaujinimo darbai atlikti 81–96 metais, valdant Domicianui.

…iš pat pradžių žiūrovai amfiteatre mėgavosi gladiatorių kovomis, dramomis, grįstomis klasikine mitologija. Ten vykdavo ir mūšių atkūrimas bei egzekucijos.

…paskutinė gladiatorių kova įvyko 435 metais, o paskutinė gyvūnų medžioklė buvo sustabdyta 523 metais. Nuo to laiko statinys buvo naudojamas kaip pilis, dirbtuvės, krikščionių šventykla, akmens kirtykla.

…daugiau kaip 100 000 kubinių metrų travertino akmens (nuosėdinės uolienos, kurios didžiausi klodai yra šalia Tivolio miesto Italijoje) buvo panaudota statant išorinę Koliziejaus sieną. Ji pastatyta nenaudojant cemento. Akmenis laiko 300 tonų geležies gnybtų.

…107 metais imperatorius Trojanas, laimėjęs mūšius Dacijoje, įsakė surengti 123 dienas trunkančias kovas Koliziejuje, kuriose dalyvavo 10 000 gladiatorių ir 11 000 laukinių žvėrių.

…iš viso Koliziejus buvo naudojamas apie 500 metų.

…amfiteatras yra ovalios formos statinys, kurio ilgis 185, plotis – 156 metrai, o išorinės sienos aukštis siekia daugiau nei 48 metrus. Koliziejaus viduje esanti arena taip pat yra ovalios formos, jos ilgis yra 76, o plotis – 46 metrai.

…žiūrovai į amfiteatro salę patekdavo per ne mažiau kaip 80 įėjimų ir susėsdavo per keturias pakopas. Viršutinėse eilėse sėdėdavo žemesnio luomo asmenys bei moterys, o apatinėse eilėse kovas stebėdavo žymūs bei turtingi žiūrovai.

…Koliziejuje galėdavo tilpti daugiau kaip 50 000 žiūrovų.

…iki 80 metų, kai imperatoriumi tapo Titas, Koliziejuju per kautynes buvo paskersta daugiau nei 9 000 laukinių gyvūnų.

…manoma, kad per visas Koliziejuje įvykusias žaidynes galvos neteko apie pusė milijono žmonių ir daugiau nei milijonas laukinių gyvūnų.

…žvėrys buvo laikomi rūsyje, uždaryti narvuose, kad pakėlus vartus jie išbėgtų tiesiai į arenos vidurį.

…pietinė Koliziejaus pastato dalis buvo smarkiai suniokota per 847 metais įvykusį žemės drebėjimą.

…marmurinis fasadas ir kitos amfiteatro dalys buvo naudojamos statant Šv. Petro baziliką ir kitus paminklus.

…Koliziejus yra senosios romėnų imperijos simbolis. Kiekvienais metais jame pabuvoja šimtai tūkstančių turistų, atvykstančių iš viso pasaulio.

…Koliziejus yra pavaizduotas ant itališkos 5 euro centų monetos.

…2007 metų liepos 7 dieną Romos Koliziejus įtrauktas į įspūdingiausių šiuolaikinio pasaulio statinių sąrašą, vadinamą „Septyni naujieji pasaulio stebuklai“.

Nacionalinis Romos muziejus

Įkurtas 2010 metais, nacionalinis Romos muziejus tapo vienu garsiausiu XXI amžiaus meno muziejumi. Tai pirmoji valstybinė Italijos institucija, skirta moderniajam menui. Muziejaus projekto autorė yra Londone gyvenanti iš Irako kilusi architektė Zaha Hadid, kurios projektas laimėjo Gugenheimo muziejaus Vilniuje konkursą. Z. Hadid sako norėjusi susieti miesto praeitį ir dabartį, kurdama senų kareivinių vietoje modernios kultūros centrą, kurį pastatyti kainavo 150 milijonų eurų. Architektė teigia, jog projekte atsispindi ir jos pirmieji įspūdžiai Romoje, kai lankėsi su tėvais būdama dešimties. Ryški saulės šviesa ir miesto istorijos klodai įkvėpė kuriant 29 tūkstančių kvadratinių metrų projektą. Įėjęs į muziejaus vidų lankytojas pasijunta lyg ore, lyg apsuptas debesies. Koridorių vingiai, sukti laiptai, baltos sienos, elegantiški skliautai – visa tai puikus fonas ne tik kultūros eksperimentams, parodoms, bet ir konferencijoms, švietimo projektams. Pastate taip pat įsikūrė biblioteka, restoranas, kavinė. Beje, Z. Hadid yra pirmoji moteris, pelniusi architektūros Nobeliu vadinamą Prickerio premiją. Jos projektuotais pastatais puošiasi pasaulio miestai.

Trevi fontanas

Trevi fontanas yra didžiausias ir garsiausias Romos fontanas. Tai – didelio pastato fasadas, kurį suprojektavo architektas Nicola Salvi 1735 metais. Trys centrinės skulptūros simbolizuoja Neptūną, apsuptą dviejų tritonų, kurių vienas mėgina susidoroti su nevaldomu jūrų arkliuku, o kitas veda ramesnį gyvūną. Jie simbolizuoja dvi prieštaringas jūros būsenas. Legendinis Trevi fontanas Romoje buvo uždarytas po to, kai nuo jo atbrailos atskilęs nukrito akmens ir tinko luitas. Manoma, kad barokiniam šedevrui galėjo pakenkti neįprastai šalta žiema ir sniegas. Nuo fontano taip pat buvo pašalinti keli fragmentai, kurie kėlė dvejonių dėl jų stabilumo. Paskutinį kartą fontanas buvo restauruotas 1990 metais. Legendinis paminklas kartu su Koliziejumi yra labiausiai turistų lankomas objektas Romoje. Italijos mados namai „Fendi“ pažadėjo finansuoti Trevi fontano Romoje renovaciją, planuojama, kad jo restauracijai bus skirta 2,12 mln. eurų „Mada uždirba daug pinigų, todėl ir Romos miestas turėtų gauti iš to pelno“, – teigia 79 metų dizaineris Karlas Lagerfeldas. Pagal sutartį su miesto valdžia, „Fendi“ mados namų logotipas puikuosis ant fontano remonto metu, o užbaigus restauraciją – netoli fontano.DSC00223

Kitos lankytinos vietos

Santa Maria Maggiore – viena iš didžiųjų bazilikų su įspūdingomis mozaikomis.

Santa Maria del Popolo – XV a. pastatyta bažnyčia.

Gesu – ši XVI a. bažnyčia buvo pirmoji jėzuitų bažnyčia Romoje.

Kapitolijaus muziejai  – juose galima apžiūrėti antikinių skulptūrų kolekciją.

Ispaniškieji laiptai – turistų pamėgta vieta šalia Ispanijos aikštės.

Piazza Navona – barokinė aikštė Romoje, kurioje yra Keturių upių fontanas.

Palatinas – viena iš Romos kalvų, ant kurios gyveno miesto aristokratai.

Panteonas – kadaise buvusi romėnų šventykla.

Romos forumas – antikinės Romos visuomeninio ir politinio gyvenimo centras.

Karakalos pirtys – III a. statyto milžiniško pirčių komplekso griuvėsiai.

Parengė Ieva Ąžuolaitytė

Fotografė – Inesa Uktverienė

Komentaras

  1. Patiko: ar žinojote, kad… faktai, nes tikrai nežinojau. Trevi fontano nuotrauka puiki. Ir tikrai be abejonių, visi keliai veda į Romą!:)

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top
%d bloggers like this: