Pradinis / Šeima ir sveikata / Žindymas: nuo ko priklauso jo sėkmė?

Žindymas: nuo ko priklauso jo sėkmė?

Šeimos, susilaukusios naujagimio, susiduria ne tik su užplūdusiu džiaugsmu, bet ir su įvairiais naujais iššūkiais. Vienas iš jų – žindymas. „Žindymo kelionėje moterims svarbiausia prisiminti – prašyti pagalbos nėra gėda“, – sako Kauno klinikų Neonatologijos klinikos slaugos vadovė Natalija Skorobogatova.

Pixabay nuotr.

Kuo svarbus žindymas tiek mamai, tiek naujagimiui?

Maitindama kūdikį savo pienu, moteris psichologiškai jaučiasi ramesnė, o ši ramybė persiduoda ir naujagimiui. Jis užuodžia jos kvapą, girdi širdies dūžius, jaučia odos švelnumą – taip kūdikis susipažįsta su pasauliu. Taip pat mamos pienas, išsiskirdamas savo unikalia sudėtimi, svarbus naujagimio sveikatai. Baltymus kūdikis lengvai suvirškina, jie yra tarsi statybinė medžiaga, reikalinga vaiko organizmui augti ir vystytis. Angliavandeniai vaiko organizme padeda augti gerajai mikroflorai, kuri užpildo žarnyną ir pasirūpina tinkamu jo veikimu. 

Vaikai, kurie anksčiau buvo žindomi, ateityje turi mažiau alergijų, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių susirgimų, jie rečiau serga cukriniu diabetu. Natūralus maitinimas ne mažiau svarbus ir mamai, jos sveikatai: žindymas gerina kalcio įsisavinimą, todėl moteris turi mažesnę tikimybę susirgti osteoporoze. Moksliniai tyrimai rodo, kad žindžiusios moterys rečiau serga kiaušidžių, gimdos kaklelio, gimdos ir krūties vėžiu. 

Nuo ko priklauso žindymo sėkmė?

Gimus kūdikiui, šeimoje įvyksta tam tikras perversmas. Moteriai tuo ypatingu laikotarpiu reikalinga parama iš jos šeimos ir ją prižiūrinčių specialistų, kurie skatintų ir padėtų jai susitvarkyti su žindymo iššūkiais. Žindymo pradžia, sėkmė ir laikotarpis priklauso nuo to, kiek paramos moteris sulaukia savo aplinkoje. Labai svarbu, kad moteriai iš karto po gimdymo svarbiausią informaciją suteiktų ligoninės personalas.  

Pirmasis moters ir naujagimio kontaktas taip pat labai svarbus sėkmingai žindymo pradžiai. Iš karto po gimdymo vaikelis padedamas ant moters krūtinės dviem valandoms, per jas įprastai nedaromos jokios medicininės procedūros, trukdančios šeimai. 

Net jeigu moteris gimdo cezario pjūvio operacijos būdu, jai taikoma spinalinė nejautra ir jeigu tam leidžia aplinkybės, personalas taip pat naujagimį uždeda moteriai ant krūtinės dar operacijos metu. Taip mama ir naujagimis užmezga ryšį, o išsiskyrę hormonai padeda greičiau gaminti pieną. Vos gimęs naujagimis pats pradeda ieškoti krūties, o mums tereikia jam padėti tinkamai maitintis. 

Kaip moteriai žinoti, kad jos pieno pakanka naujagimiui? Kaip dažnai moteris turėtų žindyti?

Žindomas kūdikis turėtų valgyti ne mažiau kaip 8 kartus per parą.  Bet vieno tinkamo maitinimo ritmo nėra. Kaip ir mes, suaugusieji, turim savo ritmą, taip ir kūdikiai. Vieni valgo daugiau dieną, o kiti – vakarais, taip ir su kūdikiais.

Norint suprasti, ar naujagimiui pakanka motinos pieno, reikėtų sekti patį kūdikį. Naujagimis turėtų šlapintis ne rečiau kaip šešis kartus per parą. Tai gana sunku įvertinti, jeigu kūdikis su sauskelnėmis. Jeigu moteriai kyla klausimų, siūlome į sauskelnes trumpam įdėti medžiaginius įklotus ir taip stebėti vaikučio šlapinimąsi. Taip pat pagal rekomendacijas turėtų augti vaikučio svoris, kuris irgi rodo, ar pieno jam pakanka.

Kaip turėtų maitintis mama, kuri žindo kūdikį?

Žindanti moteris gali valgyti įprastą maistą, ji neturėtų savęs stipriai apriboti. Tai, ką valgė prieš ar per nėštumą, gali valgyti ir toliau po gimdymo. Kūdikis dažnai paveldi mamos polinkį į tam tikrą maistą, todėl jam mamos mityba dažniausiai tinka. 

Vyrauja daug mitų, jog pieno kiekis didėja nuo tam tikrų produktų, pavyzdžiui, chalvos ir riešutų. Tačiau mokslinių įrodymų, pagrindžiančių šią sąsają, nėra. Motinos pieno kiekis priklauso nuo kūdikio poreikių – žįsdamas jis pats sureguliuoja, kiek jam pieno reikia. Kuo daugiau kūdikis žinda – tuo daugiau pieno pas mamą pasigamina. Moteriai svarbiausia valgyti subalansuotą maistą, vartoti pakankamai skysčių ir atsisakyti žalingų įpročių.

Ar žindymo laikotarpiu, jeigu prireikia, moteris gali vartoti tam tikrus vaistus? 

Žindanti moteris gali vartoti tik tuos vaistus, kuriuos jai paskiria gydytojai. Nors ir nedaug, bet yra medikamentų, kurių žindymo laikotarpiu negalima vartoti, ir apie juos jus tikrai informuos jus prižiūrintis gydytojas. 

Kaip padėti moteriai, kuri susiduria su žindymo sunkumais?

Moteris šioje kelionėje nėra viena ir ji turėtų drąsiai prašyti pagalbos iš specialistų. Pagalba turėtų prasidėti nuo pirmojo moters kontakto gimdant. Gimdymo skyriaus akušerė parodo, kaip laikyti kūdikį, tinkamai paduoti krūtį, ir atsakys į kilusius klausimus. Vėliau prie komandos prisijungia ir pogimdyvinės palatos akušerė. Išvykus iš ligoninės turėtų pagelbėti šeimos gydytojas, žindymo specialistės, moteris turėtų nesidrovėti ir drąsiai ieškoti atsakymų į savo klausimus. 

Moters aplinka turėtų sudaryti tinkamas sąlygas jai žindyti, ypač pačioje pradžioje, kai kyla daug klausimų. Vadinasi, tada, kai kūdikis miega, ilsėtis turėtų ir moteris – namų ruošos darbai tikrai gali palaukti. 

Kauno klinikų inf.

Komentarai

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai skelbiamas. Privalomi laukai žymimi *

*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top