Šiemet Žemaitijos sostinei patikėta svarbi misija – Telšiai tapo 2016 metų Lietuvos kultūros sostine. Šį vardą miestas pelnė parengus kultūrinių renginių ciklą „Ant septynių kalvų – septynios meno kalbos“. Atidarymo renginys „Sugrįžimai“ balandžio 15 d. įvyks naujoje erdvėje – Telšių miesto arenoje. Pasaulinę kultūros dieną – balandžio 1-ąją – žiūrovams jos durys bus atvertos pirmąsyk. Ši diena pateks į Telšių – 2016 metų Lietuvos kultūros sostinės – istoriją.
16 valandą meninės plokštės „Istorinis Žemaitijos žemėlapis“ atidengimo ceremonija Didžiojoje Žemaičių sienoje (Respublikos g., Telšiuose)
Meninę plokštę kūrė architektas profesorius Algirdas Žebrauskas ir dailininkas profesorius Romualdas Inčirauskas. Plokštei pasirinktas vienas iš daugybės Europos žemėlapių – Kuršo, Žiemgalos ir Žemaitijos žemėlapis, 1659 m. išleistas Paryžiuje N. Sanson D‘ Abeberville, kuriame pažymėta apie 100 Žemaitijos miestų ir miestelių. „Tai senas ir labai svarbus mūsų tapatybės ženklas Europos žemėlapyje. Literatūriniai ženklai (meška – Žemaitija ir arklys – Lietuva) taip pat įsiręžę mūsų sąmonėje nuo vaikystės. Tikiuosi, kad meninė plokštė su istoriniu žemėlapiu privers pasidomėti ir didžiuotis Žemaitijos istorija“,– sakė meninės plokštės idėjos autorius A. Žebrauskas.
18 valandą iškilmingas atidarymo koncertas „Sugrįžimai“ Telšių miesto arenoje (Birutės g. 7, Telšiuose)
„Sugrįžimai“ ypatingi tuo, kad savo talentu pasidalys 2016 metų Lietuvos kultūros sostinės ambasadoriai: profesorius Donatas Katkus, kino ir teatro aktorė Nijolė Narmontaitė, baleto primarijus Nerijus Juška, televizijos laidos vedėja Loreta Sungailienė.
Teatro ambasadorė Nijolė Narmontaitė, paklausta, kokios mintys aplanko grįžtant į Žemaitijos sostinę, kalbėjo: „Pasakydama, jog Telšiai – gražiausias pasaulio miestas, nenustebinsiu nieko, bet tai yra mano „dūšios“ miestas, tai yra mano šaknys. Kiekviena gatvelė, kiekvienas namukas, geležinkelio stotis, ežeras, bažnytėlė, kapinės… Tai yra taip sava, kad be to aš net neįsivaizduoju savęs. Dėl to aš labai labai branginu savo miestą, visiems apie jį pasakoju ir sakau, jog esu laimingas žmogus, kad gimiau šioje vietoje, o ne kur kitur. Sugrįžimas namo man yra šventė.“
„Sugrįžimuose“ susitelks, savo talentą bei jėgas atiduos įžymūs iš Žemaitijos sostinės kilę arba Telšiuose gyvenę menininkai, specialiai šiai progai sukūrę įvairius muzikos ir šokio projektus. Gros gyva tik šventei suburta buvusių telšiškių instrumentinė grupė: Eugenijus Jonavičius (gitara), Donatas Bukauskas (trombonas), Paulius Stonkus (bosinė gitara), profesorius Saulius Šiaučiulis (klavišiniai), Kasparas Petkus (mušamieji).
Renginį papuoš klasikinės muzikos styginis kvartetas, vadovaujamas profesoriaus Donato Katkaus. „Telšiai yra mano mamos miestas. Ir jis išskirtinis. Aš – kaunietis, bet vasaras praleisdavau kaime prie Sedos. Važiuodavome į Telšius, į turgų. Čia gyveno labai daug mūsų giminių, su jais susitikdavome. Telšiai mano gyvenime turi didelę reikšmę. Kai pasakiau, kad esu žemaitis, iškart buvau pakviestas tapti Telšių – 2016 m. Lietuvos kultūros sostinės – ambasadoriumi. Tapau juo dėl to, kad dvasioje esu telšiškis, mano draugai telšiškiai. Vienas jų – Alfredas Bumblauskas. Kai pasiūlė tapti muzikos ambasadoriumi, nesudvejojau nė sekundės. Man buvo didelė garbė. Pagalvojau, kad pagaliau grįšiu į Telšius kaip tikras žemaitis“,– džiaugėsi profesorius Donatas Katkus.
Koncerte dainuos aktorė ir dainininkė Rasa Rapalytė, etnomuzikologė Loreta Sungailienė, profesorė Sabina Martinaitytė su auklėtine Monika Pleškyte, šoks baleto primarijus Nerijus Juška su balerina Kristina Tarasevičiūte bei Lietuvos sportinių šokių čempionai Ieva Urbonaitė ir Joris Sangavičius.
Atidarymo renginį ves kino ir teatro aktorės Nijolė Narmontaitė ir Valda Bičkutė, profesorius Alfredas Bumblauskas, renginių vedėjas Mindaugas Stasiulis. „Kol mokiausi mokykloje, gyvenau už 23 kilometrų nuo miesto. Telšiai man visada buvo labai svarbus tikslas. Nesvarbu, ar tai buvo giros iš statinės ant ratų ragavimas prie stoties, ar plaučių nuotrauka poliklinikoje, garintų džinsų pirkimas komercinėje parduotuvėje, ar mane skaitovų konkursas. Telšiai man buvo galimybė pabėgti iš pievų į civilizaciją. Vėliau traukinys mane išvežė į Vilnių, bet, pasirodo, kišenėje gulėjo ir atgalinis bilietas, skirtas balandžio 15 dienai“, – sugrįžti į Telšius žadėjo Mindaugas Stasiulis.
Visi renginiai skirti Telšiams – 2016 metų Lietuvos kultūros sostinei. Stengiamasi atsižvelgti į skirtingas žmonių grupes, nepamirštami ir socialinę atskirtį turintys žiūrovai, tad dalis teatralizuoto koncerto „Sugrįžimai“ bus verčiama į gestų kalbą.
Nepamirštamą reginį žada menininkai Vesta Obolevičiūtė, kuri vizualizuos LED ekraną, ir Kazimieras Inčirauskas, kuris animuos logotipą. Žadama, jog bus daug nepamirštamų akimirkų, intriguojanti paslaptis saugoma iki pat atidarymo.
„Jau beveik keturis dešimtmečius gyvenu ir kuriu erdvėje, kuri įpareigoja ir skatina gyventi spalvotai. Tai ir darau. Man įdomi ši erdvė, stovinti ant septynių kalvų. Žemaitijos sostinė – menų miestas, kurio istorija, įvaizdis ir tapatybė jau daugybę šimtmečių kuriama įvairiausių asmenybių. Didžiuojuosi Telšius garsinančiais žmonėmis ir mokausi iš jų. Jų meilė gimtajam miestui tikrai yra veiksmas. Dėkoju jiems, kad dalijasi su mumis tuo, kas yra vertingiausia, – meile ir patriotizmu“,– sakė Telšių Žemaitės dramos teatro režisierė ir Telšių – Lietuvos kultūros sostinės – atidarymo vyriausioji režisierė Laimutė Pocevičienė.
Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas visus išvykusius telšiškius kvietė balandžio 15-ąją sugrįžti namo, ragino gyventojus ir miesto svečius atvykti į atidarymo renginį „Sugrįžimai“ bei dalyvauti kituose Lietuvos kultūros sostinės 2016 m. renginiuose.
Skirtingą sritį kuruoja 2016 m. Lietuvos kultūros sostinės ambasadoriai – iš Telšių krašto kilę žinomi ir Lietuvos kultūrai bei sportui nusipelnę žmonės: Šokio ambasadorius baleto primarijus Nerijus Juška, Literatūros ambasadorė profesorė Viktorija Daujotytė, Muzikos ambasadorius profesorius Donatas Katkus, Vizualiųjų menų ambasadorius profesorius Algirdas Žebrauskas, Etnokultūros ambasadoriai etninės kultūros puoselėtojai, televizijos laidų vedėjai Loreta Sungailienė, Stanislovas Kavaliauskas, Sporto ambasadorius Lietuvos krepšinio trenerių asociacijos Garbės prezidentas, Lietuvos krepšinio federacijos vykdomojo komiteto narys, LR Seimo narys Vydas Gedvilas, Teatro ambasadorė kino ir teatro aktorė Nijolė Narmontaitė.
Daugiau informacijos apie Telšius – 2016 m. Lietuvos kultūros sostinę – ir organizuojamus renginius rasite www.kulturossostine2016.lt.