Pradinis / Grožis ir mada / Auksas – metalų karalius. Kokia jo paskirtis ir panaudojimo būdai?

Auksas – metalų karalius. Kokia jo paskirtis ir panaudojimo būdai?

Auksas visais laikais buvo laikomas vienu vertingiausių metalų pasaulyje. Iš jo ilgus metus buvo kaldinamos monetos, o aukso luitai, kaip valstybinis turtas, iki šiol saugomi kiekvienos šalies saugyklose. Mums įprasčiausia auksą matyti papuošalų pavidalu. Dėl ypatingo atsparumo aplinkos poveikiui auksiniai papuošalai yra labai mėgstami ir vertinami. Juvelyrinės parduotuvės turi didelį skirtingo dizaino ir skirtingoms progoms pritaikytų juvelyrinių gaminių asortimentą ir kiekvienais metais džiaugiasi neblėstančiu šio tauriojo metalo populiarumu.

Vis dėlto auksiniai papuošalai ir monetos – tai ne vieninteliai aukso panaudojimo būdai. Šis geltonas taurusis metalas yra itin minkštas ir tąsus, todėl iš jo galima išgauti pačius ploniausius gaminius. Be to, jis yra puikus elektros laidininkas, tad dažnai naudojamas elektros pramonėje. Kalbant apie grožį, nereikėtų pamiršti ir kosmetikos bei vaistų. Šios srities gaminiuose auksas taip pat labai vertinamas ir dėl palankaus poveikio sveikatai netgi kartais naudojamas maisto pramonėje. Plačiau apie aukso panaudojimo būdus skaitykite šiame straipsnyje.

Kiekvienas su savimi nešiojasi aukso

Ar žinojote, kad auksas yra labai plačiai naudojamas elektros prietaisų pramonėje? Dėl gero elektros laidumo ir galimybės išgauti itin plonus ir lanksčius laidus būtent aukso gijomis sujungiamos mikroschemos. Vienas iš labiausiai paplitusių įrenginių, kuriuose naudojamas auksas, yra mobilusis telefonas. Kiekviename telefone galima rasti iki 50 mg aukso, tad, pasirodo, bene kiekvienas iš mūsų nešiojasi šį taurųjį metalą su savimi kiekvieną dieną.

2020 metais turėjusiose vykti Tokijo olimpinėse ir paralimpinėse žaidynėse prizinių vietų nugalėtojai turėjo gauti medalius, kurių gamybai buvo panaudotas perdirbtas auksas ir kiti metalai. Šios iniciatyvos tikslas – surinkti net apie 30 kg aukso iš senų elektros įrenginių. Taip pat 4,1 tonos sidabro ir 2,7 bronzos. Visam šiam projektui buvo surinkta net 47,5 tūkstančio tonų technikos, jos dalį sudarė net 5 milijonai mobiliųjų telefonų. Nors dėl visame pasaulyje siaučiančio viruso renginys neįvyko, aukso medaliai yra paruošti apdovanojimams, kai tik bus proga juos įteikti. Skaičiuojama, jog 100 kg buitinės technikos yra apie 0,2 g aukso, 0,5 g sidabro ir 0,07 platinos.

Auksas medicinoje

Auksas itin plačiai naudojamas medicinoje. Ypatingą reikšmę jis turi vėžio gydymui. Pavyzdžiui, auksas yra naudojamas radioterapijos srityje: į žmogaus kūne esantį auglį įsodinamos aukso dalelės. Šios aukso „sėklomis“ medicinoje vadinamos dalelės padeda radiologui tiksliau nusitaikyti ir paveikti būtent tą sritį, kuriai reikalingi infraraudonieji spinduliai, visiškai nepaveikus sveikųjų audinių. Ypač veiksminga ši procedūra laikoma prostatos vėžio atveju. Nors po tokio gydymo aukso dalelės visam laikui lieka žmogaus organizme, jos neturi jokio poveikio tolesniam gyvenimui.

Taip pat auksas naudojamas įvairių vaistų gamyboje. Labiausiai ištirtas jo poveikis reumatoidinio artrito ir poliartrito atvejais. Teigiamas sveikatos pokytis matomas net 70–80 % pacientų. Aukso poveikis žmogaus organizmui yra minimas dar nuo antikos laikų, be to, jau daug metų šį faktorių tvirtina įvairūs medicinos srityje atliekami tyrimai. Tad teigiama aukso energija nėra tik šamanų ar natūralios medicinos atstovų pramanai. O jei tikite mistine šio tauriojo metalo galia, tuomet verta paminėti, jog būtent auksas simbolizuoja tvirtybę, gerina kraujo apytaką, padeda gyti žaizdoms ir suteikia gyvenimui stabilumo. Ieškantiems tokių gyvenimo talismanų verta apsilankyti auksosala.lt el. parduotuvėje, kurioje aukso internetu galima įsigyti įvairiais pavidalais – auskarai, įvairią simboliką turintys pakabukai, apyrankės ir t. t.

Kosmetika su auksu atstoja jaunystės eliksyrą

Pagal rašytinius šaltinius, egiptiečiai pirmieji panaudojo auksą kosmetikoje. Išbandė ją ne kas kitas, o visų laikų grožio ir moteriškumo ikona laikoma Kleopatra. Taigi, ką tokio turi auksas, kad iki šių dienų jį galime rasti brangiausios kosmetikos sudėtyje? Tyrimais įrodyta, jog aukso dalelės skatina retinoido įsiskverbimą į gilesnius audinius ir užtikrina jo palaikymą juose. Kadangi būtent retinoidas yra atsakingas už ląstelių augimą ir dauginimąsi, jis dalyvauja visuose odos regeneraciniuose procesuose. Todėl tinkamos sudėties ir koncentracijos kosmetika su auksu gali padaryti itin teigiamą ir jauninamąjį poveikį kūno odai.

Viena brangiausių yra laikoma 24 karatų „Jamela Skin Care“ aukso kaukė, skirta veido odai stangrinti. Tiesa, verta paminėti, jog joje taip pat gausu vitamino E, peptidų, kolageno, rožių ekstrakto. Tad, kaip jau minėjome, ypatingas aukso poveikis odai matomas tuomet, kai suderinamas su kitais veiksmingais ingredientais. Jau minėtą kaukę išbandė tokios pasaulio žvaigždės kaip Viktorija Beckham bei supermodelis Kaia Gerber. Tokios kaukės kursas namuose gali kainuoti apie 400 Eur. Vienos panašios sudėties kaukės kaina Lietuvoje svyruoja nuo 30 iki 45 Eur.

Kai kurie aukso panaudojimo būdai jau nebemadingi

Vos prie dvidešimt metų auksas buvo neatsiejama stomatologijos dalis. Tuo metu, kai technika sparčiai tobulėjo, auksiniai dantys netgi galėjo parodyti juos turinčio žmogaus finansinę padėtį. Kaip ir visais laikais, auksiniai dantys buvo prieinami tik pasiturinčiai gyvenantiems asmenims. Jie buvo itin mėgstami dėl atsparumo ir taip pat greitai iš mados išėjo dėl išsiskiriančios spalvos. Laikui bėgant juos pakeitė nuo tikrųjų dantų beveik neatskiriami porcelianiniai. Tiesa, auksinius dantis antram gyvenimui buvo prikėlusios pasaulinio lygio žvaigždės Lil Wayne, Katy Perry, Miley Cyrus. Visgi Lietuvoje ši mada neįsitvirtino.

Nors įprasta manyti, jog aukso luitai yra naudojami kaip tarptautinė valiuta, jau nuo 1972 metų jis pakeistas Specialiosiomis skolinimo teisėmis. Dabar aukso luitai ir monetos yra likę tik kaip valstybių saugomos atsargos ir mokestiniu pagrindu nebėra naudojami. Vis dėlto ekonomikoje auksas vis dar turi išskirtinę reikšmę ir prekinę vertę, todėl yra mėgstamas investuotojų ir perkamas bei parduodamas pasaulio aukso biržose.

Keičiasi panaudojimo galimybės, bet auksas vis tiek išlieka metalų karaliumi

Bėgant metams keitėsi aukso gavybos būdai – nuo sijojamo smėlio ir apdirbimo gyvsidabriu iki šiuo laikotarpiu naudojamų šiuolaikinių technologijų. Keitėsi ir aukso panaudojimo būdai, tiksliau, atliekant vis daugiau testavimų ir mokslinių tyrimų, šio tauriojo metalo naudojimo ribos nuolat plečiasi. Auksas nėra beribė, nesibaigianti iškasena, todėl šis panaudojimo ribų išplėtimas turi dvi puses. Pirmiausia – mes galime rasti vis daugiau gaminių su auksu, puoselėti savo odą, puoštis juvelyriniais gaminiais ar gydytis moderniausiais būdais. Antra – aukso kiekvienais metais išgaunama vis mažiau, todėl jo kaina nuolat auga ir, tikėtina, artimiausią penkmetį pasieks patį piką. Vadinasi, bėgant metams priemonės ir dirbiniai su auksu brangs, o mes ieškosime vis naujesnių alternatyvų. Vienas iš pavyzdžių – jau minėtoji Tokijo olimpinių žaidynių iniciatyva, kai panaudotam auksui suteikiamas naujas gyvenimas.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top