Antradienio vakarą paaiškėjo geriausiais pripažinti „Europos burių 2023“ projektai. Šie apdovanojimai, kasmet inicijuojami Finansų ministerijos ir skirti įvertinti ES lėšomis įgyvendintiems pažangiausiems projektams Lietuvoje, surengti 15 kartą ir tapo svarbiausia tarptautinės konferencijos apie ateities Lietuvą ir jos ekonomikos atsparumą dalimi. 2 apdovanojimai atiteko INVEGOS finansinės pagalbos sulaukusiems lietuviškiems startuoliams, įkurtiems Didžiojoje Britanijoje.
Už investicijas į inovatyvius sprendimus buvo apdovanoti Lietuvos mokslininkai Marius Bauža ir Julija Krupic, dirbantys Anglijoje. Mokslininkai sukūrė dirbtiniu intelektu paremtą sprendimą, skirtą gyvūnų elgesiui įvertinti. Tai specialus narvas pelėms su itin sudėtinga įranga, leidžiančia automatizuoti didelę dalį su jomis atliekamų tyrimų. Šis produktas bus naudojamas laboratorijose ir yra skirtas tirti įvairioms ligoms bei testuoti gydymo metodams, nes leidžia stebėti graužikų elgesį nepertraukiamai ir sutrumpina tyrimų laiką, mažina žmogiškųjų išteklių poreikį. Lietuvių sukurtas narvas leidžia automatizuotai surinkti didelę dalį tyrimų rezultatų, pavyzdžiui, kaip konkretūs vaistai paveikia konkrečią pelės atminties dalį.
„Esame labai dėkingi už įvertinimą ir labai džiaugiamės, kad savo veikla galime prisidėti prie Lietuvos garsinimo pasaulyje“, – atsiimdama apdovanojimą sakė J. Krupic.
Mokslininkų įkurta įmonė „Cambridge Phenotyping“ sulaukė ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių, tarp kurių ir Jungtinė Karalystė, investuotojų dėmesio. INVEGOS dukterinė įmonė „CoInvest Capital“ yra skyrusi daugiau kaip 300 tūkst. Eur lietuvių startuoliui vystyti.
Už inovacijas medicinoje įteiktas apdovanojimas startuoliui „Samphire Neuroscience“ – kompanijai, įkurtai neuromokslininkės Emilės Radytės iniciatyva. 27-erių lietuvė sukūrė inovatyvų galvos lankelį nuo skausmo, veikiantį pasitelkus „Bluetooth“. Jis yra skirtas moterims pažaboti menstruacijų metu patiriamiems skausmams ir PMS simptomams, tokiems kaip nerimas, irzlumas, nuotaikų kaita. Lankelio prekybą ketinama pradėti kitais metais, šiuo metu atliekamos licencijavimo, prietaiso registracijos procedūros ir galutiniai jo testavimai.
„E. Radytė turi unikalų derinį – ji ir kūrėja, mokslininkė, ir lyderė, verslininkė, kuri pati ieško finansavimo savo idėjoms vystyti“, – atsiimdama apdovanojimą sakė Jurgita Sinkevičiūtė, INVEGOS rizikos kapitalo priemonės „Akceleratorius 2“ valdytojų, fondo „FirstPick“, per kurį INVEGA skyrė 200 tūkst. Eur E. Radytės startuoliui, atstovė.
INVEGOS valdybos narė, finansų ekspertė Inga Beiliūnienė, dalyvaudama prieš apdovanojimus vykusioje diskusijoje, pabrėžė, kad valstybės investicijos verslui finansuoti paskolų, o ne subsidijų forma skatina įmones, verslo kūrėjus mąstyti ir tikslingai dirbti, kad sugeneruotų pajamų ir grąžintų paskolą. Tačiau Vilniaus ir kitų šalies regionų verslų situacija yra skirtinga, todėl finansinės pagalbos priemonės bus skirtingos, vis dėlto nemaža dalis lėšų ir toliau bus skiriama inovatyviems startuoliams kurti.
Fondo „Baltic Sandbox Ventures“ atstovas Andrius Milinavičius diskusijoje pabrėžė, kad startuoliams reikia leisti klysti.
„Kai mes kreipiame ES investicijas į verslo konkurencingumo skatinimą, kartais yra tokia bėda, kad inovuojančiam kūrėjui neleidžiama klysti. Jam dažnai reikia tiksliai aprašyti, ką jis kurs. Kaip galima aprašyti tai, ko dar nežinai? Tad turi būti klaidų biudžetas, turi būti leidžiama klysti, pasikoreguoti kryptį ir su pagalba eiti į priekį, nes priešingu atveju tu ne inovuoji, o tik pagražini kažką, kas jau yra sukurta anksčiau“, – sakė investuotojas.
„Europos burės 2023“ laimėtojams buvo įteiktos skulptoriaus Artūro Žilinsko kurtos statulėlės iš žalvario ir granito. Geriausius projektus atrinko komisija, sudaryta iš skirtingų sričių ekspertų. Iš viso 130 projektų pretendavo į apdovanojimus 7 skirtingose kategorijose.
Europos Sąjunga Lietuvai nuo įstojimo į Bendriją prieš 20 metų jau yra skyrusi per 20 mlrd. eurų.