Minėdamas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos laisvės dieną, Lietuvos statistikos departamentas skelbia statistinę informaciją apie knygas ir spaudą šalyje.
Nuo nepriklausomybės atkūrimo iki 2014 m. Lietuvoje buvo išleista per 89 tūkst. pavadinimų knygų ir brošiūrų, kurių bendras tiražas sudarė 270,3 mln. egzempliorių. 2014 m. šalyje išleista 3 292 pavadinimų knygų ir brošiūrų, kurių bendras tiražas siekė 4,4 mln.
Daugiausia pernai išleista grožinės literatūros knygų – 1 340 skirtingų pavadinimų knygų, o žodynų, žinynų, enciklopedijų – 110. Buvo išleistos 672 pavadinimų Lietuvos autorių knygos, 201 – Jungtinių Amerikos Valstijų, 115 – Jungtinės Karalystės, po 41 – Rusijos ir Vokietijos. Išleista po vieną Čilės, Indijos, Šveicarijos, Turkijos autorių grožinės literatūros knygą.
Auga interneto vartotojų skaičius, keičiasi gyventojų skaitymo įpročiai, kartu su jais – ir spaudos leidybos mastas. 1995−1996 m. − laikraščių klestėjimo laikas. 1995 m. buvo leidžiama 477 skirtingų laikraščių, vienkartinis laikraščių tiražas buvo 3,4 mln. − kiekvienam gyventojui teko po laikraštį. Nuo 1996 m. tiek skirtingų laikraščių, tiek jų tiražas mažėjo. 2014 m. buvo leidžiama 239 pavadinimų laikraščių, kurių vienkartinis tiražas − 1,4 mln. egzempliorių. Daugiausia − 217 (91 proc.) − laikraščių buvo leidžiama lietuvių kalba, 19 − rusų, 3 − lenkų kalba.
Žurnalų ir kitų periodinių leidinių skaičius, kitaip nei laikraščių, auga. 1995 m. buvo leidžiamas 321 pavadinimo žurnalas ir biuletenis, o 2014 m. − 549. 1999 m. žurnalų ir biuletenių vienkartinis tiražas pralenkė laikraščių tiražą. Didžiausias žurnalų ir biuletenių vienkartinis tiražas − 5,5 mln. egzempliorių − buvo išleistas 2008 m. 2014 m. žurnalų ir biuletenių vienkartinis tiražas dvigubai lenkė laikraščių ir siekė 3,6 mln. 2014 m. lietuvių kalba buvo leidžiamas 481 žurnalas (88 proc.), anglų − 53, kitomis kalbomis − 15.
Vis dažniau naujienas gyventojai sužino naudodamiesi internetu. 2014 m. internete naujienas skaitė 68 proc. visų 16−74 metų amžiaus gyventojų, arba 94 proc. asmenų, kurie naudojosi internetu.
2015 m. pradžioje šalyje veikė 237 įmonės, užsiimančios spausdinimu ir įrašytų laikmenų tiražavimu, bei 600 leidyklų.
Rengiant šį straipsnį naudota Lietuvos statistikos departamento ir Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos statistinė informacija.
Lietuvos statistikos departamentas

