Pradinis / Lietuviai svetur / JAV. Gausus renginių Portlando lietuvių ruduo

JAV. Gausus renginių Portlando lietuvių ruduo

Nors Portlando dangus jau seniai prakiuro sunkiu rudeniniu lietumi (žiemos mūsų kraštuose, galima sakyti, ir nebūna), tai nė kiek nesumažino vietos lietuvių veiklumo. Nuo iškylos iki teatro, nuo mokyklėlės iki filmų – kiekvienas atrado kažką įdomaus ir artimo savo sielai. Rudens sezoną Oregono ir pietryčių Vašingtono lietuviai pradėjo tradicine kasmete gegužine. Nuostabios gamtos prieglobstyje ant Kolumbijos upės kranto esančiame Gaidžio uolos (Rooster Rock) nacionaliniame parke vietiniai lietuviai susibūrė linksmai praleisti popietės, pasidalyti prabėgusios vasaros įspūdžiais.

Šį rugsėjį duris vėl atvėrė ir antrus gyvavimo metus atšventė Portlando lituanistinė mokyklėlė „Atžalynas“. Mokyklos vedėja Inga Sadaunikaitė-Kozhevnikov svarbiausiu uždaviniu laikė darbą ne vien su vaikučiais, bet ir su jų tėveliais. „Svarbiausia, kad tėvai norėtų, jog vaikai kažką išmoktų, – teigė „Atžalyno“ vedėja. – Jei tėvai nepadės, nedarys namų darbų su vaikais, kaip ir bet kurioje mokykloje, nieko gero neišeis.“

Taip pat rugsėjo mėnesį Portlando lietuvių bendruomenės apylinkė pirmą kartą buvo atstovauta JAV LB Tarybos suvažiavime Klivlande. Naujai išrinktos Tarybos narės – Giedrė Babarskienė ir Ernesta Ingelevičiūtė – uoliai kibo į švietimo bei kultūros klausimus, aktualius JAV lietuviams, ypač mažoms bendruomenėms, tokioms kaip Portlando Oregono valstijoje.

Spalio mėnesį netrūko teatro pasirodymų. Prieš porą dešimtmečių iš Vilniaus į Klivlandą atvykusi buvusi Vilniaus „Lėlės“ teatro aktorė Onutė Pučkoriūtė-Zalensas naujų mokslo metų proga su savo unikaliu spektakliuku „Undinėlė“ (pagal H. K. Anderseno pasaką)  apsilankė ne tik Portlando, bet ir Sietlo bei San Fransisko lituanistinėse mokyklose. O Nacionalinio dramos teatro aktorė Vitalija Mockevičiūtė bei Valstybinio jaunimo teatro aktorė Neringa Varnelytė kartu su muzikantais Dariumi Mockevičiumi ir Pauliumi Kovalenko į Portlandą atvežė lietuviškai nuotaikingą pasirodymą „Kas apsakys tas dzūkų linksmybes“. Už šių projektų organizavimą bei finansavimą padėka skiriama nenuilstančiai Rūtai Pakšaitei-Cole (tuometei JAV LB Krašto valdybos Kultūros tarybos pirmininkei) bei dosniai šį spektaklį parėmusiam Lietuvių fondui. Atskira padėka priklauso Lituanistikos tyrimo ir studijų centrui, labiausiai jo vicepirmininkei Loretai Timukienei už unikalių parodų „Sportas JAV lietuvių gyvenime“ bei „Atversim dainų švenčių skrynią“ paruošimą bei jų atsiuntimą šių eilučių autoriams, kad su eksponatais abiejų minėtų renginių metu susipažintų Šiaurės Vakarų pakrantės lietuviai. Dabar pirmoji paroda iškeliavo į Sietlą, kur gruodžio 20-ąją bus eksponuojama Kūčių popietėje.

Pirmą kartą kabelinės televizijos „Eurochannel“ kartu su Lietuvos kino centru Amerikoje pristatytas „Lietuviškas mėnuo“ šių metų lapkritį nepaliko abejingų ir Portlande. Lapkričio 8 d. „Rožių“ mieste, garsėjančiame toli gražu ne vienu alternatyviojo meno festivaliu, kartu su mūsų Baltijos kaimynais latviais buvo surengta bendra kino popietė. Buvo rodomas latvių rež. L. R. Abele istorinis filmas „Kursi“, lietuvių rež. L. Lužytės komedija „Jau puiku, tik dar šiek tiek…“ bei G. Lukšo meninė juosta „Duburys“. Susirinkusieji turėjo progą prisidėti prie dviejų kilnių labdaros akcijų abiejose šalyse: karšto maisto tiekimo vargstančiose šeimose gyvenantiems vaikams Latvijoje bei kalėdinių dovanėlių rinkimo sunkiomis socialinėmis sąlygomis gyvenantiems Lietuvos vaikučiams pagal akciją „Vaikų svajonės“ (www.vaikusvajones.lt). Apie šią iniciatyvą daugiau parašysime atskirai, o šį sykį paminėsime tik tiek, kad pirmąkart prie „Vaikų svajonių“ prisidėję Portlando lietuviai išsiuntė net 33 dovanėles. Jos „Tacoma-WA“ ir Čikagoje esančių lietuvių įkurtos pervežimais užsiimančios įmonės „Atlantic Express“ filialų atstovų dėka jau šiuo metu pakeliui į Klaipėdos uostamiestį, o iš ten pasieks reikiamus adresatus, tikimės, dar iki Naujųjų metų.

Rudeninių renginių sezoną vainikavo šv. Kūčių bei vaikų „Eglutės“ programa, kurioje dalyvavo ir du garbės svečiai iš saulėtosios Kalifornijos – tik šiemet pavasarį atidaryto LR generalinio konsulato Los Andžele vadovas gen. konsulas Darius Gaidys, Šv. Kazimiero parapijos klebonas kun. Tomas Karanauskas. Šis jau antrąsyk aukojo specialias adventui skirtas pamaldas. Vakaro metu susirinkusieji mėgavosi Portlando bendruomenės jaunimo pasirodymu bei lituanistinės mokyklėlės „Atžalynas“ vaikučių atliekama kalėdine programa. Nė kiek neatsiliko ir tėveliai – tiek mažus, tiek didelius nustebino netikėtu vaidinimu „Vilkas ir trys paršelės“, originaliai inscenizuodami žinomą anglų pasaką. Šventės pabaigoje visų susirinkusiųjų dėmesį pritraukė tylusis aukcionas – prieš keletą mėnesių iš Battle Ground (WA) į Luizianos valstiją pas savo dukterį išsikrausčiusi ilgametė Vakarų pakrantės Amerikos lietuvė Živilė Galiūnaitė padovanojo Portlando lietuvių bendruomenei du savo tapytus paveikslus ir didelę išeivijos ir Lietuvos rašytojų knygų kolekciją. Dalį jos įsigijo atvykusieji į Kalėdinę popietę.

Metams einant į pabaigą, Portlando LB Valdyba 2016-uosius gali pasitikti ramia sąžine: įvykdyta išties nemažai, o dar daugiau planuojame ateinantiems metams! Jau dabar savo kalendoriuose prašome pasižymėti vasario 27-ąją – būtent tą šeštadienį Portlando apylinkės lietuvius kviesime drauge paminėti 98-ąsias Tėvynės Lietuvos nepriklausomybės metines. Papildomos informacijos kaip visada rasite mūsų tinklalapyje www.portlandlithuanians.com bei „Facebook“ paskyroje.

Ingrida Misevičienė, Laurynas R. Misevičius

Dariaus Kuzmicko, Dariaus Gruzdžio ir Kristinos Langaitienės nuotraukos

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top