Prasidėjus pavasariui, norisi mėgautis žaliuojančia sodo augmenija, tačiau jeigu žiema buvo pakankamai „arši“, daugelis augalų gali būti nuo jos gerokai nukentėję. Ypač dažnai taip nutinka pievutėms – jos šiltąjį sezoną pasitinka praretėjusios, pageltusios ar pabalusios. Vis dėlto atgaivinti tokią žolę tikrai įmanoma – šį kartą pasidalysime patarimais, kaip tai padaryti.

Pievutės sutvarkymas
Pirmiausia turėtumėte atlikti estetinį vejos tvarkymą – kaip stipriai reikės padirbėti, priklauso nuo to, ar pievutę sutvarkėte prieš prasidedant žiemai. Nuo jos reikėtų pašalinti užsilikusius medžių lapus, į paviršių išlindusias šaknis ir kitus nešvarumus, kuriuos žiemos laikotarpiu dengė sniegas. Geriausia ją išgrėbti naudojant vėduoklinį grėblį, judant dviem statmenomis kryptimis. Taip ne tik pasilengvinsite tolesnius darbus, bet ir apsaugosite žolę nuo grybelinių ligų, piktžolių ir įvairių kenkėjų. Negyvi lapai ir augalų liekanos sulaiko drėgmę, todėl susidaro labai palanki terpė visoms prieš tai minėtoms problemoms atsirasti.
Aeravimas
Išvalius visas šiukšles, bus galima pereiti prie vejos vėdinimo. Aeravimo metu dirvoje suformuojamos nedidelės duobutės – taip ji yra išjudinama ir pralaisvinama. Dėl to vanduo, deguonis ir kitos maistinės medžiagos gali lengviau pasiekti žolės šaknis: tai reiškia, kad visi kiti jūsų atliekami darbai turės dar daugiau naudos ir pavyks vejai sugrąžinti gyvybingumą. Šiam darbui geriausia pasitelkti specialius aeratorius, kurie gali būti akumuliatoriniai, elektriniai arba benzininiai. Kai kurie iš jų yra aprūpinti skarifikatoriais, kovojančiais su sausomis žolėmis, piktžolėmis ir samanomis. Iš arčiau su visomis jų charakteristikomis susipažinsite paspaudę ant šios nuorodos: https://pigu.lt/lt/sodo-prekes-gyvunams/sodo-technika/kultivatoriai-aeratoriai/f/all/aeratoriai.
Tręšimas
Kadangi po aeravimo žolė jau yra pasiruošusi priimti naudingas medžiagas, pats metas jomis pasirūpinti. Prasidedant pavasariui dažniausiai rekomenduojama naudoti mineralines trąšas, kurių sudėtyje yra azoto, fosforo ir kalio. Toks medžiagų kompleksas užtikrins, kad žolė bus žalia ir vešli, pagerins šaknų formavimąsi ir padidins jos atsparumą sausrai bei įvairioms ligoms. Jei jau dabar pievutė yra kamuojama grybelio ar pelėsio, reikėtų rinktis trąšas, padedančias įveikti šias problemas. Visi produktai yra pateikiami su tiksliomis naudojimo instrukcijomis ir išsamiais paskirties aprašymais, tad nei trąšų pasirinkimas, nei pats tręšimas neturėtų sukelti didelių nesklandumų.
Atsėjimas
Naivu tikėtis, kad visiškai sunykusi žolė atsigaus, – norint išvengti tuščių tarpų, ją reikės atsėti. Šis procesas nėra sudėtingas: iš atnaujinamų vietų turėtumėte išimti senų augalų likučius, išpurenti dirvožemį, patręšti azotinėmis trąšomis ir tuomet pasėti naują žolę. Šį darbą patariama atlikti balandžio arba gegužės mėnesį, kai dirvoje yra pakankamai daug natūralios drėgmės. Tačiau tikėtina, kad net ir tuomet nepavyks išvengti pievutės laistymo darbų. Idealiu atveju reikėtų naudoti tokias pačias, identišką sudėtį turinčias vejos sėklas, kurias naudojote likusiam plotui.
Reguliari priežiūra
Siekiant, kad žalia, vešli veja kiemą puoštų visą šiltąjį sezoną, ja reikės rūpintis reguliariai – priešingu atveju rezultatai bus trumpalaikiai. Keletą kartų per metus ją reikės patręšti ir aeruoti, o kartais – ir palaistyti. Daugiausia laiko ir pastangų pareikalaus nuolatinis žolės pjovimas, tačiau dabar šį darbą galima patikėti vejos robotams, kurie pakankamai efektyviai galės susitvarkyti net ir su didesniais pievutės plotais. El. parduotuvėje Pigu.lt vejos robotai pasižymi dideliu asortimentu: čia tikrai surasite tokį, kurį norėsis pritaikyti savo kieme.
Pritaikę visus šiuos patarimus praktiškai, neilgai trukus turėtumėte ir vėl džiaugtis vešlia, gyvybingai žaliuojančia veja. Kuo nuoširdžiau ir kruopščiau atliksite visus šiuos darbus, tuo greičiau pavyks pamatyti pirmuosius rezultatus.