Pradinis / Aktualijos / Kauno klinikose – naujos gydymo galimybės onkologiniams ligoniams

Kauno klinikose – naujos gydymo galimybės onkologiniams ligoniams

Kauno klinikose atlikta pirmoji alogeninė periferinių kraujodaros kamieninių ląstelių (KKL) transplantacija moteriai, sergančiai limfoma. Pacientė tapo pirmąja Lietuvoje, kuriai prieš transplantaciją kartu su chemoterapija taikyta viso kūno apšvita.

Kauno klinikų generalinio direktoriaus prof. habil. dr. Renaldo Jurkevičiaus teigimu, šis daugiadalykės komandos pasiekimas svarbus ne tik ligoninei, bet ir visos Lietuvos medicinos tobulėjimui. „Autologinės kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos sėkmingai atliekamos jau penkerius metus, specialistai nuolat atnaujina savo žinias, tobulina profesinius įgūdžius, todėl sukaupę reikiamą patirtį žengėme dar vieną žingsnį padėdami onkologiniams ligoniams. Glaudus gydytojų hematologų, gydytojų onkologų radioterapeutų ir kitų medikų darbas leido sėkmingai atlikti alogeninę kaulų čiulpų transplantaciją taikant viso kūno apšvitą.“

Pasak Kauno klinikų Kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos sektoriaus vadovo Domo Vaitiekaus, esant tam tikroms vėžio formoms ir taikant viso kūno apšvitą prieš alogeninę kraujodaros kamieninių ląstelių transplantaciją, gerokai didesnis pacientų išgyvenamumas ir pasveikimo galimybė nei taikant tik chemoterapiją.

„Iki šiol buvo daug diskusijų, jog viso kūno apšvita didina komplikacijų skaičių, tačiau naujausi duomenys rodo, kad tai – netiesa, o toks gydymo būdas – efektyvus. Šis metodas bus taikomas prieš alogenines kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijas visiems pacientams, kuriems tai bus reikalinga“, – teigia D. Vaitiekus.

Pirmą kartą Lietuvoje pacientei viso kūno apšvita Kauno klinikose atlikta karantino metu. „Viso kūno apšvita – viena iš sudėtingiausių spindulinės terapijos metodikų, nes procedūros metu apšvitinamas visas paciento kūnas, kartu vengiant per didelės vidaus organų apšvitos, – sako Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytojas onkologas radioterapeutas doc. Viktoras Rudžianskas. – Ruošdamiesi šiai procedūrai, prieš keletą mėnesių kartu su medicinos fiziku Tadu Didvaliu stažavomės Leipcigo universiteto ligoninės Hematologijos ir spindulinės terapijos skyriuje. Džiaugiamės, kad stažuotės metu įgytas teorines ir praktines žinias galėjome sėkmingai pritaikyti Kauno klinikų pacientei.“

Pirmąją Kauno klinikose alogeninę kraujodaros kamieninių ląstelių transplantaciją atliko Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovas, gydytojas hematologas doc. Rolandas Gerbutavičius, gydanti gydytoja hematologė dr. Milda Rudžianskienė ir gydytojas hematologas Domas Vaitiekus.

Nefrologijos klinikos klinikinės toksikologijos gydytojas Jonas Šurkus su komanda užtikrino donoro periferinės kraujodaros kamieninių ląstelių saugų surinkimą ir paruošimą.

Iš viso per karantiną dėl COVID-19 Kauno klinikose atlikta 10 kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų.

2019 metais Kauno klinikose atlikta 41 kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacija.

Kauno klinikų inf.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top