Kiekviena moteris, žvelgdama į savo atvaizdą veidrodyje, laikui bėgant suvokia, kad jaunystė neamžina. Dažniausiai amžių išduoda senstanti oda. Kaip ji keičiasi įvairiais amžiaus tarpsniais? Ar galima sustabdyti jos senėjimo procesus? Apie tai papasakojo dermatologė Renata Kliunkienė.
Oda nuo 25 metų
Jaunos merginos dažniausiai gali džiaugtis lygia, skaisčia oda. Tačiau nuo 25–30 metų ši pamažu ima keistis. Jos būklė pradeda pastebimai blogėti sulaukus 35–45 metų, nors pirmieji odos senėjimo procesai prasideda kur kas anksčiau. Svarbiausia priežastis – medžiagų apykaitos lėtėjimas. Brandžios odos ląstelės atsinaujina gerokai rečiau nei jaunos. Bėgant laikui silpsta kraujagyslių, kuriomis iki odos ląstelių teka maistingosios medžiagos, tonusas, todėl ląstelės prasčiau aprūpinamos deguonimi, maisto medžiagomis.
Jei, būdama šio amžiaus, odą pradėsite lepinti drėkinamosiomis procedūromis, ji, tikėtina, ilgiau išliks jaunatviškai stangri ir lygi. Procedūras pradėkite odos valymu ir šveitimu. Tada tepkite maitinamąją kaukę, galiausiai atlikite švelnų masažą, pamaitinkite odą apsauginiu kremu.
Namų sąlygomis odos drėgmei palaikyti galima naudoti kremus su vitaminu A, persikų kauliukų ar kviečių gemalų aliejais. Kremą, aliejų ar kaukę tepkite ant drėgnos, toniku suvilgytos odos – tada šios priemonės bus veiksmingesnės. Šiuo amžiaus tarpsniu odą gerai veikia masažas. Jį rekomenduojama atlikti kelis kartus per savaitę.
Oda nuo 35 metų
Kitas odos senėjimo etapas – ląstelių sienelių irimas. Skystyje tarp audinių susikaupia daugiau neigiamojo krūvio baltymų, aminorūgščių ir lipidų, todėl viršutinis odos sluoksnis vis sparčiau praranda drėgmę. Tai pasireiškia odos sausumu, po akimis susidaro maišeliai. Su šiais procesais rekomenduojama kovoti veido masažu, vitaminų kaukėmis, antioksidantais ir fermentais, skatinančiais ląstelių dalijimąsi. Veido spalvą pagerins lengvi šveitikliai su vaisių rūgštimis. Namie odai prižiūrėti rinkitės valomuosius šveitiklius – jie pašalins pilkumą, veidas sveikai spindės. Be to, tepkitės drėkinamąsias ir maitinamąsias kaukes: šios priemonės atgaivins odą.
Oda nuo 45 metų
Šiame amžiaus tarpsnyje itin svarbu veido ovalas – jo kontūrai tampa nebe tokie ryškūs. Daugiau dėmesio būtina skirti odos stangrumui. Kuo veido ovalas bus ryškesnis, tuo jauniau atrodysite. Patariama atlikti įvairias odos stangrinimo procedūras, kurių metu ji drėkinama, maitinama. Galimos hialurono rūgšties injekcijos, biorevitalizacijos procedūros. Namie galima naudoti įvairias kaukes, papildytas biologiškai aktyviomis medžiagomis. Tokios kaukės atkuria riebalų liaukų veiklą, padeda šalinti toksinus, slopina nedidelius uždegimus. Rūpindamosi grožiu, nepamirškite ir kaklo, iškirptės srities.
Oda nuo 55 metų
Oda tampa suglebusi, daugėja raukšlių, todėl būtina daryti stangrinimo, tempimo procedūras, padedančias kovoti su giliomis raukšlėmis. Jai drėkinti patartinos hialurono rūgšties injekcijos. Kai jos nepadeda, galima atlikti lazerines odos atjauninimo, taip pat kraujo plazmos procedūras.
Estetinė medicina šiandien siūlo įvairių priemonių puokštę, kad oda galėtų priešintis senėjimui. Tai – mezoterapija, veido raukšlių korekcija injekcijomis, biorevitalizacija, odos atjauninimas lazeriu, kraujo plazmos procedūra ir kitos priemonės. Taigi tikrai galima bent trumpam sustabdyti laiką. Žinoma, reikia atsisakyti ir tam tikrų įpročių, neigiamai veikiančių odą.
Kokie įpročiai mus sendina?
Įprotis raukytis. Daugumos anksti atsiradusių raukšlelių priežastis – ne bėgantys metai, o mimika. Galbūt dažnai supykusi suraukiate antakius, o nustebusi juos pakeliate suraukdama kaktą? Todėl kaktoje sparčiai daugėja raukšlelių. Kad taip nenutiktų, verta išmokti atpalaiduoti veido raumenis, juos kontroliuoti. Gal jaučiate, kad smulkesnius daiktus galite įžiūrėti tik prisimerkusi? Tada kuo skubiau reikėtų apsilankyti pas akių ligų gydytoją, kad jis patikrintų regėjimą ir, jei reikia, parinktų akinius arba kontaktinius lęšius. Priešingu atveju pakenksite ne tik regėjimui, bet ir grožiui!
Neatsargus veido trynimas. Net ir labiausiai skubant negalima valyti makiažo ir tepti kremo stipriai trinant veidą, ypač paakius. Tai daryti reikia švelniai, nespaudžiant. Paakių kremą patartina ne įtrinti, o tik patapšnoti pirštų galiukais ir palaukti, kol įsigers.
Netinkamos kosmetikos naudojimas. Pirkdamos kremą išsiaiškinkite, ar jis padeda išvengti ankstyvų raukšlelių susidarymo, ar koreguoja jau atsiradusias, stangrindamas, patempdamas odą. Preparatus kovai su ankstyvomis raukšlelėmis kartkartėmis verta naudoti jau nuo 25–30 metų, o priemones, stangrinančias ir patempiančias odą, – nuo 40-ies. Pernelyg anksti pradėjus naudoti stangrinamuosius kremus, oda pripras prie juose esančių veikliųjų medžiagų, todėl jos vėliau nebebus tokios veiksmingos.
Stresas ir nuovargis. Streso hormonas adrenalinas siaurina kraujagysles. Kitas patiriant įtampą išsiskiriantis hormonas kortizolis lėtina ląstelių dauginimąsi. Jei stresas – nuolatinis palydovas, sutrinka medžiagų apykaita, odai ima stigti deguonies, joje nyksta baltymas kolagenas. Dėl šių priežasčių lėtėja odos atsinaujinimas, negyvos ląstelės nepašalinamos, viršutinis sluoksnis pastebimai sustorėja, tampa šiurkštesnis, atsiranda raukšlių, pakinta odos spalva. Jei norite pristabdyti šiuos procesus, dieną planuokite taip, kad liktų pakankamai laiko poilsiui, atsipalaidavimui.
Rūkymas. Ankstyvų raukšlių atsiranda ir dėl rūkymo. Kiekvienas įtrauktas dūmas paspartina laisvųjų radikalų susidarymą organizme, o šie griauna odos pagrindą – elastino ir kolageno audinius. Nuo laisvųjų radikalų organizmą saugo vitaminai A ir E, bet ilgainiui jų sumažėja, todėl oda lieka neapsaugota. Jei rūkoma, mažėja vitamino C, dalyvaujančio kolageno ir elastino sintezėje, atsargos. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad rūkalių oda sensta keturis kartus greičiau nei nerūkančiųjų.
Piktnaudžiavimas saule. Būdamos saulėje naudokite priemones, apsaugančias nuo ultravioletinių spindulių. Šie spartina odos senėjimą ir yra vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių ankstyvą raukšlių atsiradimą. Atkreipkite dėmesį, ar jūsų naudojamas dieninis kremas turi ultravioletinių spindulių filtrą.
Aušra Ostasevičienė