Pradinis / Žmonės / Papuošalų kūrėja Agnė Štikanaitė: „Gyvenimas be kūrybos man – kaip metai be vasaros“

Papuošalų kūrėja Agnė Štikanaitė: „Gyvenimas be kūrybos man – kaip metai be vasaros“

„Gyvenimas be kūrybos man – kaip metai be vasaros“, – sako „AŠ design“ įkūrėja Agnė Štikanaitė. Nors iš pradžių savo gyvenimą norėjo susieti su tapyba, tačiau jau daugiau nei 4 metus savo meninį talentą išnaudoja džiugindama šalies moteris ir merginas išskirtiniais rankų darbo aksesuarais. Šiemet mados, grožio ir kūrybos renginyje „Kūrybos podiumas“ jos kurta papuošalų kolekcija „Always Sparkle“ pelnė nominaciją „Metų aksesuarai“.

„Tarja Photography“ nuotr.

Agnės kūryba ypač turėtų patikti drąsioms, jausmingoms, romantiškoms, vertinančioms išskirtinumą, save mylinčioms merginoms bei moterims. Ryškūs ir išskirtiniai, įdomių ornamentų ir kompozicijų  sutažo aksesuarai išties prikausto žvilgsnį ir padeda pabrėžti jų nešiotojos žavesį.

Įdomu tai, kad drabužių ir jų priedų puošybos sutažo juostelėmis technika buvo sukurta Prancūzijoje dar XIV a. pirmojoje pusėje. Ilgainiui ši technika vis tobulėjo ir galiausiai tapo atskira meno kryptimi. XIX–XX a. sutažas buvo nepelnytai užmirštas. Šia technika būdavo puošiami tik teatro drabužiai. XX a. devintajame dešimtmetyje dizainerė iš Izraelio Michala Nagrin atgaivino sutažo techniką, ją ištobulino kaip dekoratyvinį meną ir ėmė gaminti juvelyrinius dirbinius. Dabar ši technika dažnai pasitelkiama norint sukurti išskirtinius ir prabangiai atrodančius rankų darbo papuošalus.

Kviečiame iš arčiau susipažinti su sutažo papuošalų kūrėja Agne Štikanaite ir su jos kūryba, žavinčia itin kruopščiu atlikimu, spalvų deriniais ir įvairiausiomis kompozicijomis.

Agne, kaip atradote savo kūrybinį kelią? Galbūt prieš tai mokėtės ir dirbote visai kitoje srityje?

Mano gyvenimas – tarsi kūrybinė kelionė!  Šio kelio nereikėjo ilgai ieškoti, nes nuo pat mažens man buvo įdomiau piešti, karpyti, kurti. 2009 metais baigiau Širvintų meno mokyklą, dalyvaudavau parodose, konkursuose, olimpiadose. 2010 ir 2011 metais vyko mano pirmosios personalinės tapybos darbų parodos.

Visada žinojau, jog norėsiu toliau studijuoti menus, tačiau nebuvau apsisprendusi, kokioje srityje norėsiu save tobulinti ir įgyti specialybės žinių. Širdis labiau linko link paveikslų restauravimo, tačiau šią specialybę panaikino būtent tais metais, kai turėjau bandyti savo laimę. 2014 metais Kauno kolegijoje baigiau dizaino studijų krypties dizaino koleginių studijų programą. Mano specializacija – grafinis dizainas. Sutažo užuomazgos atsirado studijuojant trečiajame kurse.

Ar papuošalų kūrimas dabar pagrindinė Jūsų veikla? Ar galima sakyti, kad dabar turite tai, apie ką kažkada svajojote?

Šiuo metu taip, tai yra mano pagrindinė veikla. Svajonių turiu daug, o ši veikla yra viena iš jų.

Kuriate aksesuarus sutažo technika. Kuo ši Jus sužavėjo?

Sutažas mane sužavėjo savo istorija, sudėtingumu, plačiomis jo panaudojimo galimybėmis. Mane įkvepia spalvų deriniai, juostelių vingiai, faktūra, išgaunami ornamentai, kompozicijos. Visa tai yra savotiška meditacija.

Kuriančiųjų šia technika šalyje yra ir daugiau. Kaip stengiatės išsiskirti?

Visada buvo ir bus kuriančių šia technika, konkurencija reikalinga tam, kad neužmigtum ant laurų. Kiekvienas kūrėjas turi savo braižą, stilių. Bandau išsiskirti kurdama kokybiškus aksesuarus, jų pateikimo būdais, fotosesijomis, dalyvauju renginiuose. Taip pat patinka klienčių ir pačios keliami iššūkiai, kurie mane stumia tobulėti ir eiti pirmyn.

Kokia Jūsų nuomonė apie Lietuvos merginų, moterų stilių, puošimosi įpročius – gal pastebite, kokie papuošalai dominuoja, galbūt lietuvės apskritai nelabai mėgstančios puoštis? Ar kiekvienai turėtumėte ką pasiūlyti?

Atėjus šaltajam sezonui visi rengiamės tamsiai, bijome spalvų, bijome būti ryškūs, išsiskirti minioje. Šiuo metų laiku moterys mėgsta vėrinius, apyrankes. Kiekvienai moteriai turėčiau ką pasiūlyti, jei mano stilius žmogui yra priimtinas.

Kaip gimsta papuošalų idėjos?

Didelių kūrybinių kančių šioje srityje neturiu. Jei pritrūksta minčių, klienčių idėjas ištobulinu savaip.
Dažnai renkantis medžiagas kyla įvairiausios idėjos, ką būtų galima sukurti jas panaudojant. Pradėjau idėjas užsirašinėti, eskizuoti.

Ką Jums reiškia kūryba? Kas apskritai yra svarbiausi Jūsų gyvenimo prieskoniai?

Kūryba – mano gyvenimas! Gyvenimo prieskoniai – meilė, spalvotos svajonės, skanios kavos puodelis.

Kas, Jūsų nuomone, lemia kūrėjo, prekės ženklo sėkmę?

Tik daug dirbant, tobulėjant, stengiantis būti geresniam, nei buvai vakar, nelyginant savo pasiekimų su kitais, mokantis iš savo klaidų, sėkmė anksčiau ar vėliau ateis!

Kokių iššūkių kyla Jūsų veikloje?

Iššūkiu gali tapti tai, kas tau atrodo neįmanoma ar per daug sudėtinga. Klienčių ir pačios keliami iššūkiai mane skatina tobulėti ir eiti pirmyn.

Kaip jaučiatės pelniusi „Kūrybos podiumo“ apdovanojimą „Metų aksesuarai“? Ar tikėjotės? Kokių apskritai įspūdžių paliko šis renginys?

Kurdama kolekciją kažko labai nesitikėjau, buvau labiau pasinėrusi į kūrybą, ieškojau savęs, naujų formų. Pristatymo dieną labai nerimavau, ar viskas pavyks, turėjau nuojautą, kad modelis neatvyks ir teks pačiai apsivilkus rūbus žingsniuoti podiumu. Taip pat turėjau nuojautą, jog laimėsiu nominaciją, ir tai įvyko! „Kūrybos podiumas“ yra mano pasiektas pirmas laiptelis siekiant kažko daugiau. Džiaugiuosi, kad turėjau progą dalyvauti, išmėginti savo jėgas su kitomis kūrėjomis. Ir kad teko pamatyti, koks katiliukas verda kolekcijų pristatymo užkulisiuose, kurių paprasti žiūrovai nepamato.

Kiek laiko kūrėte kolekciją šiam pristatymui?

Kai kurių aksesuarų idėjas gvildenau daugiau nei metus, tačiau vis neturėdavau laiko ar progos įgyvendinti. Ši kolekcija leido man tai realizuoti, o tam skyriau apie mėnesį laiko.

Ar skatintumėte kitus kūrėjus savo darbus pristatyti ant podiumo?

Žinoma, kad taip! Tai puiki proga pristatyti savo kūrybą, būti pastebėtam ir įvertintam.

Kokią kūrybinę svajonę puoselėjate?

Turiu daug kūrybinių idėjų, tačiau tai liks paslaptyje. Laukiu kito „Kūrybos podiumo“!

Ko palinkėtumėte rankdarbių kūrėjų bendruomenei?

Būti tolerantiškiems, gerbti save ir kitus. Nebijoti ieškoti ir eksperimentuoti, atrasti save, kad netektų kopijuoti ir rausti iš gėdos.

Ačiū už pokalbį.

„Lietuvės“ redakcija

Nuotraukos: „Tarja  Photography“, Donato Zaščiurinsko ir iš asmeninio A. Štikanaitės archyvo

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top