Pradinis / Šeima ir sveikata / Pasitikrinkite, ar mokate rūšiuoti vaistus ir kitas medicinines priemones: 5 esminės taisyklės

Pasitikrinkite, ar mokate rūšiuoti vaistus ir kitas medicinines priemones: 5 esminės taisyklės

Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne visi žino, jog lygiai taip pat galima rūšiuoti vaistus ir maisto papildus. Nerūšiuojamiems vaistams patekus į aplinką, kyla pavojus gamtai ir žmonių sveikatai. Vaistininkė Miglė Kazakevičienė dalijasi 5 paprastais patarimais, kaip tinkamai rūšiuoti vaistus.

 1. Nebereikalingus ir negaliojančius vaistus – į vaistinę

Namų vaistinėlėje galima rasti ne tik vaistų, bet ir maisto papildų bei medicininių priemonių, tokių kaip tvarsčiai, pleistrai, švirkštai ar gyvsidabrio termometrai. Vis dėlto vaistininkė M. Kazakevičienė pabrėžia, kad iš visų jų į vaistines utilizuoti reikia atnešti tik vaistus, ant kurių pakuočių užrašyti tokie terminai kaip „vaistinis preparatas“, „receptinis vaistas“, „nereceptinis vaistas“. Vaistininkas šiuos vaistus užregistruos ir atiduos utilizuoti.

 1. Maisto papildai ir vitaminai – su buitinėmis atliekomis

„Kartais žmonės mums utilizuoti atneša ne tik vaistų, bet ir maisto papildų bei vitaminų. Iš tiesų maisto papildus ir vitaminus, kurie žmogui nebereikalingi arba baigę galioti, kiekvienas gali rūšiuoti savarankiškai, nes juos pakanka išmesti su kitomis buitinėmis atliekomis. Todėl jų nereikia atskirai nešti į vaistinę“, – pasakoja vaistininkė M. Kazakevičienė.

 1. Kur mesti švirkštus ir gyvsidabrio termometrus?

„Kartais gyventojai kreipiasi nežinodami, ką daryti su tokiomis medicinos priemonėmis kaip švirkštai ar gyvsidabrio termometrai. Jų negalima nei išmesti į šiukšliadėžę, nei atiduoti vaistinėms. Reikėtų juos atiduoti į gyvenamosios savivaldybės stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę. Kad nereikėtų vežti medicininių priemonių po vieną, laikykite jas namuose, aukštoje ir niekam nepasiekiamoje vietoje ir jau surinkę didesnį kiekį visas jas išvežkite vienu kartu“, – pataria vaistininkė.

 1. Nemeskite vaistų į šiukšlines ir unitazus

Iš pirmo žvilgsnio nekaltas vaistinių preparatų išmetimas į buitinių atliekų šiukšliadėžes arba jų nuleidimas į tualetą gali turėti neigiamos įtakos mūsų sveikatai ir gamtai. Anot vaistininkės M. Kazakevičienės, visi vaistiniai preparatai, kuriuos išmetame su buitinėmis atliekomis, ne tik teršia aplinką, bet ir patekę į gruntinį vandenį gali sukelti pavojų gyvūnų ir žmonių sveikatai. Tai ypač svarbu dėl antibiotikų, nes, išmetus juos į aplinką, galima paskatinti bakterijų atsparumo antibiotikams vystymąsi.

 1. Kas pusę metų apžiūrėkite vaistinėlę

„Baigusių galioti vaistų sudėtis gali būti chemiškai pakitusi – tapusi neveiksminga arba kaip tik sukelti šalutinių poveikių, todėl geriausia nusimatyti laiką, kada atliksite vaistinėlės pertvarką. Pavyzdžiui, geriausia būtų namų vaistinėlės turinį peržvelgti kas pusę metų. Taip išvengsite baigusių galioti vaistų, maisto papildų ar vitaminų vartojimo“, – pataria vaistininkė M. Kazakevičienė.

Vaistų rūšiavimo atmintinė

Atneškite į vaistines rūšiuoti:

 • Vaistus, ant kurių pakuotės užrašyta „vaistinis preparatas“, „receptinis vaistas“ ar „nereceptinis vaistas“.

Rūšiuokite namie su buitinėmis atliekomis:

 • maisto papildus ir vitaminus,

 • pleistrus ir tvarsčius,

 • kosmetikos priemones.

Pristatykite į stambiagabaričių atliekų aikštelę:

 • švirkštus,

 • gyvsidabrio termometrus.

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top