Pradinis / Žmonės / Sporto entuziastė Rūta Krasnickaitė: „Didžiausią motyvaciją teikia žmonės, kuriuos motyvuoju pati“

Sporto entuziastė Rūta Krasnickaitė: „Didžiausią motyvaciją teikia žmonės, kuriuos motyvuoju pati“

Viena iš Kaune susibūrusios sporto bendruomenės „Šešios trim“ vedlių Rūta Krasnickaitė neretai aplinkinių apibūdinama kaip sportiška asmenybė, kerinti neišsenkančia energija ir nuolat žmones motyvuojanti siekti užsibrėžtų tikslų. Pokalbyje sporto entuziastė atskleidė ir jautriąją savo pusę – prakalbo apie meilę tautiniam menui ir vertybes, kurias stengiasi puoselėti tiek bendruomenėje, tiek kiekviename gyvenimo žingsnyje.

Rūta Krasnickaitė

Rūta, kiek laiko gyvenate „Šešios trim“ ritmu? Kaip ši veikla atsirado Jūsų gyvenime?

Tiesą sakant, turėjau gerai paskaičiuoti – jaučiuosi susigyvenusi su šia bendruomene ir veikla taip, kad jau pradingo prisiminimas, jog būta kitaip. Tačiau joje esu tik ketvirti metai. Prieš tuos ketverius metus apie šią bendruomenę sužinojau iš dviejų savo gerų draugų. Vienas iš jų buvo neseniai atsisakęs žalingų įpročių, kitas tiesiog norėjo įgyti sveikesnių gyvenimo įpročių, abu jie vaikščiojo į „Šešios trim“ treniruotes ir labai gerai ten leisdavo laiką, daug apie tai pasakodavo, galima sakyti, tuo gyveno. Atsimenu – sėdime visi bare, kas alutį gurkšnoja, kas vakarieniauja, o tiedu transliaciją iš treniruotės stebi. Pagalvojau, kokie trenkti. Ir mano geras draugas labai ilgai mane įkalbinėjo ten nueiti. Delsiau, atsikalbinėjau, kol pareiškė: „Rytoj ryte būk pasiruošus, važiuosim į treniruotę.“ Esu jam už tai labai dėkinga.

Su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduriate sportuodama?

Vienas didesnių iššūkių – rasti santykį su savo ego. Kartais tas ego mums labai padeda pasiekti gerų rezultatų, kartais, atvirkščiai – pakiša koją. Labai svarbu rasti viduriuką. Esu maksimalistė ir perfekcionistė – man reikia visko daug, kokybiškai ir dažnu atveju greitai. Su tokia koduote kraujyje savęs neperspausti yra labai sunku. Tačiau kaupdama patirtį, žinias, ugdydama kompetencijas ėmiau pastebėti kūno siunčiamus signalus, kad jau yra per daug, metas atsitraukti, duoti kūnui, smegenims poilsio ir laisvės. Aš labai dėkinga visiems protingiems žmonėms aplink mane, kurie išmokė šiuos signalus pastebėti ir laiku sustoti.

Ar sportas nuo pat mažumės buvo Jūsų pomėgis? Kokios kitos veiklos arti širdies?

Aktyvią veiklą mėgau visuomet, nuo vaikystės daugiausia šokdavau. Išbandžiau skirtingus stilius, bet visad žinojau, kad liksiu prie tautinių šokių. Taip ir buvo: tapusi studente įsiliejau į KTU tautinio meno ansamblio „Nemunas“ gretas. Ten šokau net aštuonerius metus, labai praplėčiau supratimą apie tautinį meną, dar labiau jį pamilau. Tai visuomet liks man sava.

Mano gyvenime visuomet buvo ir rašymas, mėgau įvairiausiomis formomis dėlioti mintis popieriaus lape. Iki šiol to neapleidžiu, tik gyvenimo tempas šiek tiek apriboja galimybes. Rašymui reikia laiko, erdvės, tylos bei ramybės aplink ir, svarbiausia – savo galvoje. Ne taip dažnai tokias sąlygas turiu, priekaištauju sau dėl to. Žinoma, dabar kasdienė sportinė veikla savaime įpareigoja domėtis ir plėsti žinias: čia susipina psichologija, fiziologija, sveika gyvensena, mityba, įpročiai ir daugybė kitų sričių – tik spėk domėtis.

Jūs ne tik sportuojate, bet ir vedate treniruotes. Ar nėra sunku motyvuoti žmones įveikti save, nepalūžti sunkią akimirką?

Visko būna. Nes ir pats esi žmogus, kuriam reikia motyvacijos. Bet čia pasireiškia keistas uždaras ratas: didžiausia motyvacija ir yra tie žmonės, kuriuos pats motyvuoji. Atsimenu daugybę kartų, kai važiavau vesti treniruotės būdama emociškai ir fiziškai išsunkta, kai net šypseną išspausti buvo sunku, o po treniruotės pagavau save visiškai pamiršus apie tos dienos negandas ir sunkumus. Žmonių energija yra beribė, emocija kuria emociją ir tai yra didžiausia motyvacija bei stiprybė būnant bet kokioje bendruomenėje.

Kaip ši veikla pakeitė Jus?

Atsirado labai daug laisvės galvoje, suvokiau, kad viską galime daryti ir viską galime pasiekti. Daug ribų patys susikuriame galvose, nuo to kenčiame net nepastebėdami. Pradėjusi gyventi šios bendruomenės ritmu išmokau į viską žiūrėti daug paprasčiau, džiaugtis paprastais, žemiškais dalykais. Be abejo, didžiausias indėlis žmonių, kurie motyvuoja, įkvepia ir formuoja mus, kaip asmenybes, reikia tik išmokti tai pamatyti.

„Šešios trim“ yra pagarsėję nutrūktgalviškomis idėjomis. Koks renginys ar iniciatyva Jums labiausiai įsiminė?

Labai sunku išskirti vieną, jų buvo daugybė ir labai skirtingų. Ypač daug emocijų sukėlė vienas iš mūsų organizuotų „Reebok Running Crew“ projekto bėgimų. Su šešiasdešimt žmonių gauja Vilniaus gatvėmis bėgome per didžiulę liūtį, kurios metu vandens srovė į Nerį nunešė automobilį. Kai kuriose gatvėse vandens buvo iki kelių, taškėmės, balose pratimus darėme. Buvau tik neseniai pradėjusi sportuoti su šia bendruomene, tai labai aiškiai supratau, kad čia renkasi kitokie žmonės.

Turėjome daug treniruočių neįprastose vietose, iš jų labiausiai įsiminė treniruotė Kauno oro uoste dėl pačios vietos ir galimybės bėgti lėktuvo pakilimo taku su visomis uždegtomis blogoms oro sąlygoms skirtomis šviesomis. Kitąsyk kokias tris valandas sportavome Nemunu plaukiančioje smėlio baržoje. Turbūt pakrantėse esantys žmonės manė, kad geras vakarėlis ten vyksta.

Visgi labiausiai širdį palietė mūsų trenerių Arūno ir Mindaugo sugalvota ir įgyvendinta idėja „Išbėgiokim „Tautišką giesmę“ pasaulyje“. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga kvietėme lietuvius visame pasaulyje naudojantis sporto programėlėmis išraižyti visus „Tautiškos giesmės“ žodžius žemėlapyje. Dabar ši įvairių pasaulio kampelių žemėlapiuose išraižyta „Tautiška giesmė“ puikuojasi ant mūsų bendruomenės marškinėlių (šypsosi).

Kokie nauji tikslai, renginiai Jūsų bendruomenės laukia ateityje?

Žinote, mes esame ne pelno siekianti organizacija ir mūsų veikla, bendruomenė, vertybės – nekomerciniai, turbūt dėl to žmones čia taip traukia. Tačiau mes nuomojamės patalpas, kur esame įkūrę „Šešios trim“ sporto namus, mokame mokesčius, treniruotes veda kompetentingi treneriai, kurie nuolat tobulina žinias, o norint paįvairinti treniruotes mums prireikia įvairios įrangos. Deja, sąskaitų vien gerais norais ir idėjomis neapmokėsi. Tad dalyvaujame įvairių projektų konkursuose, siekiame finansavimo, bendradarbiaujame su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Visuomenės sveikatos biuru, neretai tenka rimtai pasukti galvą ir įsijungti kūrybingumą norint išlaviruoti ir išsilaikyti nepametant pagrindinių bendruomenės idėjų. Tai ir yra mūsų pagrindinis tikslas. O jei tai pavyks, tuomet jau eilės planų: tęsime sporto veiklas nestandartinėse vietose; esame suplanavę šeimų šventę, renginį mėgstantiems iššūkius, sporto fiestą labai garbingose ir istorinę reikšmę turinčiose Kauno vietose. Norime ne tik kauniečius pajudinti, bet ir miestą gyvą padaryti. Turime daug gražių norų ir idėjų.

Daugelis Jūsų vedamų treniruočių yra nemokamos. Kaip manote, ar tai žmones skatina aktyviau rinktis į treniruotes?

Žinoma. Svarbu tik suprasti vieną dalyką – mūsų treniruotės yra finansuojamos įvairių projektų lėšomis, tai leidžia pasiūlyti miestiečiams kokybiškų sporto užsiėmimų nemokamai. Sportuoti pas kvalifikuotus specialistus nėra pigu, taip tiesiog negali būti, nes tam, kad treneris taptų geru treneriu, reikia investuoti į mokslą, kursus, seminarus ir kitokį kompetencijos auginimą. Žmonės nelinkę daug mokėti už sportą, jie vis dar taupo atsisakydami to, kas naudinga sveikatai, savijautai, tad nemokamos treniruotės leidžia to išvengti. Ir čia pasireiškia kitas labai svarbus dalykas – finansinė padėtis nedaro įtakos dalyvavimui treniruotėse, tai atspindi bendruomenės narių įvairovė: pas mus renkasi visi ir visi tampa lygūs, bendrauja be jokios įtampos, visi žino, kad čia yra laukiami ir bus maloniai priimti. Tai nusako bendruomenės vertybinį pagrindą. Kai darai penkiasdešimtą atsispaudimą, greitai paaiškėja, kad nelabai svarbu, ar tu valytojas, ar direktorius, ar tūkstančiais atlyginimą apvalini, ar kiekvieną eurą skaičiuoji, – vis tiek į tą pačią balą prakaitą varvini.

Ar norint lankyti Jūsų treniruotes svarbi fizinė parengtis? Kokių žmonių daugiausia sulaukiate?

Mūsų treniruotėse pamatysite įvairiausių žmonių: ir jaunimo, ir senjorų, ir vaikučių, strakaliojančių šalia savo tėvelių. Sportuoti ateina ir žmonės, visą gyvenimą neturėję nieko bendro su sportu, ir sportininkai, besiruošiantys rimtoms varžyboms. Treniruotės yra funkcinės, bendrojo fizinio lavinimo pobūdžio, tad jas gali lankyti bet kokios fizinės parengties žmonės. Kiekvienas pratimas turi bent kelias variacijas: sunkesnę, lengvesnę, vidutinę. Tempą, intensyvumą kiekvienas gali ir turi reguliuotis pagal savo galimybes. Visgi pirmąkart atėjusių labai prašome drąsiai pasirodyti ir pasisakyti treneriui – tada galime jiems skirti daugiau dėmesio, padėti, paaiškinti, pristabdyti, jei reikia. Tiesa, kartais rengiame pasunkintas didelio intensyvumo treniruotes iššūkių mėgėjams – jos tikrai nerekomenduotinos naujokams, tačiau apie jas visad perspėjame savo socialinių tinklų paskyrose. 

Jūs – dažna valstybinių švenčių dalyvė. Ar galima teigti, jog viena iš Jūsų misijų – ugdyti patriotiškumą?

Lietuva man labai brangi. Valstybinės šventės man yra kur kas daugiau nei tiesiog kita spalva pažymėta diena kalendoriuje. Daugelį jų esu praleidusi su tautiniu kostiumu, sukdamasi ant scenos, dovanodama šventę žiūrovams, tad ir dabar stengiuosi rasti būdą jas atšvęsti, pasidžiaugti savo šalim, žmonėm, laisve, kurią turime šiandien.

Manau, kad patriotiškumas yra įgimtas dalykas, ugdyti reikia ne jį, o sąmoningumą, supratimą, jog ta iškovota laisvė mums yra ne tik privilegija, bet ir atsakomybė ja deramai ir garbingai naudotis kasdienybėje. Ir tai prasideda nuo labai paprastų dalykų: geranoriškumo, žmoniškumo, pagarbos šaliai ir šalia esančiam. Tokį sąmoningumą tikrai stengiuosi ugdyti ir „Šešios trim“ bendruomenėje, ir kasdienybėje.

Kokia „Šešios trim“ bendruomenė, Jūsų akimis?

Tikra, spalvinga, atvira, ugdanti ir padedanti tapti geresniam, nei buvai vakar.

Ugnė Kuzavaitė

Nuotraukos Mariaus Žičiaus ir iš Rūtos Krasnickaitės asmeninio archyvo

PALIKTI KOMENTARĄ

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Taip pat skaitykite:

Scroll To Top