Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia pastangas stiprinti valstybės visuotinę gynybą – antradienį pirmininkavo ketvirtajam Nacionalinės visuotinės gynybos koordinavimo tarybos posėdžiui.
Posėdžiui vadovavęs Prezidentas pabrėžė, kad sprendimai dėl 5–6 proc. BVP skyrimo gynybai 2026–2030 m. laikotarpiu – strateginė investicija į atgrasymą, o ne bandymas įtikti sąjungininkams. Jau dabar šiuo pavyzdžiu seka ir kitos šalys, o Europos Sąjunga keičia požiūrį į gynybos finansavimą.
Posėdžio metu aptarta valstybės mobilizacijos sistemos būklė ir jos tobulinimo kryptys. Pabrėžta, kad ši sistema nuolat vertinama – joje aktyviai dalyvauja ministerijos, savivaldybės, civilinės mobilizacijos institucijos bei nevyriausybinės organizacijos. Prezidento teigimu, realistiškos pratybos leidžia tiksliai įvertinti pasirengimą ir koreguoti ar atnaujinti mobilizacijos užduotis. Pasak šalies vadovo, ypatingas dėmesys turi būti skiriamas glaudžiam civilių ir karinių struktūrų bendradarbiavimui siekiant užtikrinti gyvybiškai svarbių funkcijų vykdymą net sudėtingiausiomis sąlygomis.
Posėdyje taip pat akcentuotas Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vaidmuo sujungiant ginkluotosios gynybos ir pilietinio pasipriešinimo elementus. Prezidentas teigiamai įvertino artimiausius KAM planus – Vokietijos brigados priėmimas, Lietuvos divizijos vystymas, rezervo didinimas, Lietuvos šaulių sąjungos integravimas, komendantūrų stiprinimas, mobilizacijos sistemos tobulinimas bei nevyriausybinio sektoriaus ir ūkio subjektų įtraukimas į visuotinę gynybą.
Pasak Prezidento, gyventojų saugumas yra prioritetas, tad posėdyje aptartas Vidaus reikalų ministerijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento koordinuojamas pažeidžiamų gyventojų grupių evakavimo procesas. Valstybės vadovas pabrėžė, kad būtina ne tik parengti efektyvią, paruoštą veikti evakavimo sistemą bei sukurti realų priedangų ir slėptuvių gyventojams tinklą, bet ir apie šias priemones tinkamai informuoti visuomenę.
Nacionalinės visuotinės gynybos koordinavimo tarybos posėdyje dalyvavo Nacionalinės nevyriausybinių organizacijų koalicijos direktorė Gaja Šavelė, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovės Unė Karalienė ir Vytautė Stankevičienė, Lietuvos „Caritas“ generalinis sekretorius Arūnas Kaučikas, Lietuvos šaulių sąjungos vado pavaduotojas Gediminas Latvys, žurnalistas ir visuomenininkas Edmundas Jakilaitis, karybos ekspertas Deividas Šlekys, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė, laikinai einantis pareigas Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Audrius Klišonis ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Tiaškevičius, Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas, Lietuvos kariuomenės atstovas brigados generolas Žilvinas Gaubys, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas, krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas, Vidaus reikalų ministerijos atstovai Rolandas Šlepetys ir Ana Burkovskienė, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas Mindaugas Kanapickas.
Prezidento komunikacijos grupės inf.
Roberto Dačkaus nuotr.